Цените на горивата поевтиняха с 10 ст. за месец, показа

...
Цените на горивата поевтиняха с 10 ст. за месец, показа
Коментари Харесай

За месец горивата поевтиняха с 10 ст.

Цените на горивата поевтиняха с 10 ст. за месец, сподели информация на „ Монитор “ в уеб страницата fuelo.net. Причината е спадът на петрола на интернационалния пазар, цената му стигна 48 $ на барел.

Дизелът стартира декември м.г. на 2.26 лв. за литър като последователно цената му падна на 2.20 лв., а в последните дни на декември – на 2.15 лв. за литър. Газът в този момент се продава под лев за литър или със 7 ст. по-малко по отношение на месец. Друго сходно понижение през предходната година имаше и през април, когато цената му беше същата. Бензинът също не остана по-назад и от 2.06 лева./л стартира да се продава на 1.95 лева./л. Най-евтини са горивата в Габрово, Сливен и Хасково. В Габрово понижението е приблизително с 6 ст. на литър, а в Сливен и Хасково с 5 ст.

В края на октомври митинги също спомогнаха за понижение на цените. Недоволството стартира в края на октомври и продължи през ноември, а присъединяване взеха над 35 български града. По това време цената на петрола на международния пазар бе отбелязала най-високото си равнище за годината, достигайки 73 $ на барел.

В Европа литър бензин е най-скъп на север, по-точно в Исландия (3.26 лева), Норвегия (3.22 лева) и Холандия (3.17лева). България е на опашката на 40-то място, следвана от Украйна, Армения и Турция. По отношение на дизела пък Исландия (3.31 лева) и Норвегия (3.13 лева) още веднъж са в челната тройка, само че първото място е заето от Израел с 3.58 лв. за литър. Най-евтино се зарежда в Македония (1.55 лева./л), а на международно равнище в Либия (0.18 лева./л), Алжир (0.20 лева./л) и Саудитска Арабия (0.34 лева./л).

Пропанбутанът се продава на най-ниска цена в Турция (0.52 лева./л), Беларус (0.66 лева./л) и Украйна (0.83 лева./л). В последната 10-ка България е на 8-мо място, следвана от Белгия и Литва.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР