Църковният празник Успение - заспиване, на Пресвета Богородица, който е

...
Църковният празник Успение - заспиване, на Пресвета Богородица, който е
Коментари Харесай

Днес църквата отбелязва Успение Богородично

Църковният празник Успение - заспиване, на Пресвета Богородица, който е един от 12-те огромни християнски празници, се празнува през днешния ден. Той се отбелязва на 15 август и от православни, и от католици.

Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуща земния си живот и отива при сина си. Три дни преди гибелта й Архангел Гавраил оповестява на Пресвета Богородица, че Бог е поискал да я вземе при себе си в своето царство, с цел да цари постоянно с него. Последното й предпочитание е да види Светите апостоли дружно. По чудноват метод те се придвижват пред вратите на дома й в Йерусалим.

Три дни по-късно, самичък Исус Христос в небесна популярност, обграден от благ ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа й с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, с цел да се поклони пред светицата закъснелият деятел Тома, намират единствено плащеницата й.

Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им споделя: "Радвайте се, тъй като съм с вас през всичките дни. "

В памет на явяването на Пресвета Богородица пред апостолите, църквата дефинира в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба ".

Според националната традиция, празникът се назовава Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се празнува рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които дамите по-късно раздават за здраве и за умрелите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица за житейските си проблеми.

На този ден се вършат родови срещи, свързани с жертвоприношение - с курбан за живот, за здраве, за плодородна година, срещу инциденти и заболявания. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат любеница и грозде.

Днес честват всички, които носят благословеното име Мария, както и имената Мара, Марияна, Мариана, Мариян и Мариан.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР