Този неизменен в последните години аксесоар - телефонът, се е

...
Този неизменен в последните години аксесоар - телефонът, се е
Коментари Харесай

Етикет на телефонния разговор

Този неизменим в последните години аксесоар - телефонът, се е трансформирал в нужда за актуалния човек. Сближаването на компютъра с телефона трансформира дребната слушалка в още по-незаменима движимост, а общуването посредством мобилните технологии постоянно е началото или даже единственият метод за връзка. От друга страна, огромна част от информацията се предава сред хората и посредством езика на тялото, т.е в другарство онлайн. Доказано е, че оказва помощ за разбирането на това, което другия желае да каже. Но когато приказваме по телефона, ние не виждаме събеседника си, по какъв начин тогава да сме сигурни, че сме се разбрали вярно?

В бизнес средите съществува избран етикет на връзка що се отнася до телефонните диалози. Тези, писани или не, правила могат да ни оказват помощ и в персоналния живот както и във всички случаи или желаеме да сме сигурни, че сме изпратили верните сигнали на другия човек когато сме на телефона. Често разпоредбите идват от положителната просвета, само че има и съответни хитринки, които е добре да знаем.

Да подвигна или не? Започваме с позвъняването и отговора на телефона. Според бизнес етиката, в случай че вие сте този, който се обажда – изчаквате три до пет позвънявания и затваряте. Изчаквайки по-дълго, рискувате да навлезете прекомерно внезапно в пространството на другия и да досадите, без и дума да сте споделили. В случай, че не ви отговорят, може да изпратите текстово известие с малко разяснение с каква цел очаквате да ви върнат позвъняването. Ако на вас се обаждат – помислете дали можете да говорите, не инцидентно „ алената слушалка ” значи „ ангажиран сигнал ” – в случай че сте заети, по-добре не вдигайте. Ако натиснете алена слушалка, знакът е категоричен: " не безпокой, доста съм ангажиран ". Много по-разбираемо е за другия човек да не вдигнете, в сравнение с да ви чуе да крещите или шепнете в телефона какъв брой сте заети и по какъв начин не можете да говорите тъкмо в този момент.

Поздрав. Има разнообразни способи да отговорите на позвъняването. Ако е бизнес линия или употребявате телефона си основно по работа, е добре да кажете името си ли името на компанията с повдигането на слушалката. Фразите: " Добър ден/утро/вечер ", " Здравейте ", " Привет " също са наложителни. Усмивката е нещо, което психолозите настояват, че се усеща даже и през апарата. Да приказваме с изправен тил или до момента в който се разхождаме из стаята, също оказва помощ за ведрото въодушевление по време на диалога, само че в случай че изкачвате стълби - спрете на едно място, до момента в който говорите. Никой не желае да слуша по какъв начин са задъхвате. Запомнете, че с поздрава се задава цялостното чувство за общуването, прочувствения заряд, в случай че не съумеете да вдигнете в приповдигнато въодушевление, по-добре изчакайте и върнете позвъняването когато сте по-позитивни и усмихнати.

Въведение в тематиката. Тъй като другият човек не може да придобие усещане за вас по различен метод с изключение на посредством гласа ви, по време на телефонния диалог, и то още първоначално, е добре да сте сигурни, че сте се показали добре и това, за което ще говорите. С едно или две фрази въведете слушателя в тематиката на диалога като задачата ви е да сте сигурни, че индивида насреща знае кой го търси. Ако вие сте този, който дава отговор на позвъняването, преди да продължите диалога, уверете се, че сте наясно с това кой се обажда и за какво. В случай, че пропуснете тази стъпка, може да настане комплициране и да мислите, че говорите с някой, а в действителност да говорите с някой различен със същото име да вземем за пример.

По създание. Ако вие сте този, който звъни, убедете се авансово, че сте наясно с задачата на позвъняването и можете да я предадете с три – четири фрази. Повечето хора употребяват телефона си постоянно и не обичат дългите и описателни прелюдия, по тази причина малко и ясно насочете диалога „ всъщност ”. В множеството случаи използваме телефона за спогодба на срещи онлайн или някакви разяснения, които не могат да чакат. Ако това е задачата на позвъняването е най-добре да имаме готови два разновидността за дата и час на срещата. Въпроси като „ Кога ще ви е комфортно? ” – може да отсрочат нещата още време. Докато да вземем за пример „ В четвъртък в 3 ч. или в петък в 10 ч. ще ви бъде комфортно да се забележим? ” дава една ясна рамка за времето на срещата и може да се премине по-бързо на идващия стадий. Не губете времето на индивида насреща.

Какво да изпуснем в диалога и с каква цел. В случай, че имаме бизнес среща или сериозен персонален диалог, т.е. тематиката е обстоятелствена, комплицирана и значима, да обясняваме детайлности по телефона е съвсем безсмислено. Когато става дума за значими каузи, не ги обсъждаме по телефона. Но това не пречи да кажете няколко думи за бъдещата среща – „ Ще се забележим да обсъдим догатката ти от предходната седмица. ” е доста по-добър вид от „ Има две-три неща, които не ми харесват в предлагането ти, само че ще ти ги кажа като се забележим. ” Леките подмятания за това какво ще се случва на живата среща е доста значимо да бъдат тактично и положително „ изтървани ” апропо. Ако не желаете да видите стихия от страсти отсреща си, по-добре се въздържайте от загатването с отрицателен подтекст и наблегнете на консенсуса и намирането на решения. „ Хайде на следващия ден като се забележим, ще се разберем за тематиката на събранието. ” – е образец за положителен и отворен завършек на диалога, който на подсъзнателно равнище влияе както на вас самите, по този начин и на другия човек, давайки сигнали, че ще се стигне до съгласие.

Преди да затворим. Поздравите в края на телефонното другарство са толкоз значими колкото и първоначално. Всеки обича да чува думи като „ Приятен/Спорен/Успешен ден/седмица/уикенд! ” - те в действителност безусловно могат да трансформират деня на някой, изключително казани с усмивка и с приповдигнат звук. За да оставим позитивно усещане в другия, би трябвало да сме такива до момента в който приказваме с него по телефона. В персоналната сфера сбогуването по телефона може да е напълно самостоятелно, само че отново е наложително. В бизнеса постоянно края на диалога е обвързван с признателност, като това е един от методите да се резервира позитивното чувство в клиента. „ Благодаря за позвъняването и прекрасен ден! ” или „ Благодаря ви, че направихте поръчката си при нас, обадете ни се в случай че имате въпроси. ” Без значение дали вие сте се обадили или вие сте дали отговор на позвъняване, изразите на признателност подготвят другия човек и оставят положително усещане за вас самия, по този начин, че не се колебайте да ги употребявате.

Общуването се случва на толкоз разнообразни равнища – онлайн, документално, по телефона, посредством картинки, посредством къси текстове и емотикони, информацията, която постъпва от външния свят става от ден на ден и е елементарно да останем неразбрани. Затова когато използваме телефона като медиатор, е добре да приказваме осъзнато и да си даваме сметка за резултата от думите ни върху индивида насреща. Тъй като ние не виждаме нито погледа, нито усмивката, нито ситуацията, е доста значимо с изключение на да помислим за това, което споделяме – да чуем какво има да показа и другия. Слушането постоянно е било част от един добър диалог.
Източник: hera.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР