Това каза Петър Витанов, член на Групата на Прогресивния алианс

...
Това каза Петър Витанов, член на Групата на Прогресивния алианс
Коментари Харесай

Петър Витанов: Раковите заболявания струват 100 милиарда евро годишно на Европа

Това сподели Петър Витанов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал и на Комисията по околна среда, публично здраве и сигурност на храните по време на полемика „ Националният проект за надзор на рака – задачата възможна”. В кръглата маса участваха евродепутати, депутати, представители на здравните управляващи, известни лекари от България и чужбина, фармацевти и други

„ Ако настоящата наклонност продължи, ракът може да се трансформира в главната причина за гибел при европейците “, сподели евродепутатът и прикани за взимането на незабавни ограничения.

„ Всяка стотинка, изхарчена за предварителна защита, е инвестиция в бъдещето. Ако извадим даже прочувствения миг и не мислим за рака като за човешки ориси, свързани с живота и здравето на нашите родственици и другари, а може би и на самите нас, а по какъв начин той се отразява на стопанската система, то България не може да си разреши да бъде лекомислена със здравето и живота на хората “.

Пандемията от COVID-19 ускори нуждата от ефикасен и новаторски проект за битка с рака, тъй като съсредоточаването на здравните системи върху COVID-19 неизбежно докара до огромни закъснения в диагностицирането и лекуването на ракови болести.

„ Смъртността и заболеваемостта от рак са тясно свързани с типа рак, местоположението на пациента и обществения статус. Затова е належащо да се сложи акцент върху районните разлики във връзка с инфраструктурата и обществените несъответствия от позиция на заетостта и равенството сред половете “, сподели още Витанов.

Социалистът уточни и главните провокации пред страната ни. България е в географско неравноправие, що се касае до новаторски лечения. Липсата на задоволително финансиране затруднява здравните промени. Демографската рецесия в допълнение затруднява икономическия напредък и въвеждането на работеща здравна и лекарствена политика. Икономическата рецесия след Коронавирус 19, възходящата безработица, както и забавянето в растежа на съответните Брутният вътрешен продукт, са непосредствена заплаха за здравните системи. Като прибавим към това и здравна и лекарствена политика, насочена към разхода, вместо цената и резултата, както и високо доплащане от страна на пациентите в лекарствения бранш, изоставането на България наподобява съществено.

Общата стойност на икономическите последствия от раковите болести в Европа се прави оценка на над 100 милиарда евро годишно. Без решителни дейности се чака до 2035 година случаите на рак да се усилят с съвсем 25 %, което ще направи заболяването главната причина за гибел в Европейския съюз. Годишно 3.5 милиона души в Европейски Съюз са диагностицирани с рак, а 1.3 милиона са съдбовните случаи в резултат на онкологични болести, като над 40% от случаите са предотвратими.

„ Инвестициите в скъпа и съвременна инсталация са доста значими, само че без подготвен и добре заплатен медицински личен състав, те стават безполезни “, разяснява Витанов.

На 3 февруари 2021 година Европейска комисия показа своя „ План за битка с рака “, който е главен приоритет в направление опазване на здравето на Европейски Съюз. Той ще се извършва благодарение на целия набор от финансови принадлежности на Комисията, като общо 4 милиарда евро ще бъдат заделени за дейности за битка с рака, в това число по линия на стратегия „ Европейски Съюз в поддръжка на здравето “, „ Хоризонт Европа “ и стратегия „ Цифрова Европа “. Планът цели да понижи тежестта на болестта за пациентите, техните близки и за здравните системи, както и да повлияе на разликите сред другите страни членки посредством дейности, с които да поддържа и координира напъните на обособените страни.

Борбата с рака е значима част и от Националния проект за възобновяване и резистентност. В него прогнозните разноски за опазване на здравето са 706 млн. лв. или 5,5% от средствата по механизма за България. Амбицията е да бъдат направени шест огромни промени и голям брой капиталови планове в опазването на здравето, ориентирани към превъзмогване на забележителните пропуски в сегашната здравна система в България.

Най-голямото систематизиране от бюджета – 190 млн. лева – е за център за протонна терапия с фокус върху лекуването на деца. Предвидени са още 150 млн. лева за вложение в инсталация за диагностика и лекуване на онкологични болести, в това число лъчелечение. Около 102 млн. лева са планувани за софтуерно съоръжение на бъдещата Национална детска болница.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал:

.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР