“Свикнали сме политиците първо да говорят, а след това, ако

...
“Свикнали сме политиците първо да говорят, а след това, ако
Коментари Харесай

Настимир Ананиев за ФАКТИ: Ако ДБ, ПП, ИБГНИ се съберат, те ще се канибализират


“Свикнали сме политиците първо да приказват, а по-късно, в случай че влязат в Народното събрание или в случай че имат болшинство, да не вършат нищо. Сега за пръв път видяхме изпълнителна власт, която работи с съответни ограничения, с съответни резултати”.

Това сподели Настимир Ананиев от партия “Волт” пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ . Припомняме, че “Волт” е една от партиите в обединението на Кирил Петков и Асен Василев “Продължаваме промяната”.

Като образец на съответен резултат Ананиев уточни работата на Асен Василев по актуализацията на бюджета.

На въпрос на Лили Маринкова за карикатурите, на които Настимир Ананиев беше изобразяван откакто стана ясно, че “Волт” ще даде регистрацията си на “Продължаваме промяната”, той отговори, че не се е разпознал. “Винаги би трябвало да има смях в политиката, само че самата политика е съществено нещо”, уточни той.

“Самата подигравка е заложила на това нещо - че съм бил в доста партии. Аз в действителност съм бил в една - в “България на гражданите”, и в тази, която съм основал (б.р. “Волт”)”, добави той и изясни, че съгласно него политиката не е договорка. “Трябва понякога да дадем доверие на някого. Има хора, които заслужават да им се даде доверие. За да има договорка, ти би трябвало да получиш нещо обратно”, изясни Ананиев.

Той описа по какъв начин са се провели диалозите сред “Волт” и Петков и Василев: “Когато се срещнахме, седнахме и те споделиха: “Търсим някой, който да поддържа това, което вършим, без да желае нещо като възвращаемост. Ние желаеме да заложим на хора, които дават отговор на съответен профил, хора, които са подготвени да вършат такива промени, които ние започнахме за три месеца ". Някой ги започнаха, други съумяха да завършат. Политическият ръб на “Волт” е основно от младежи - междинната възраст е 30 години. Седнахме, обсъдихме това нещо и те споделиха: “Да, желаеме да се включим и да работим дружно с Кирил и с Асен”.

След изложение на мнение от страна на Лили Маринкова, че е неуместно “Продължаваме промяната” да се кълнат, че тяхното болшинство ще е най-почтеното, Ананиев уточни: “Човешки фактор постоянно ще има - това е във всяка една активност. Въпросът е какво водачество се демонстрира. Аз мисля, че и Кирил Петков, и Асен Василев демонстрираха нов тип водачество в политиката. До последно те не бяха сигурни дали ще се прави план, аз се веселя, че направиха тази крачка тъкмо в този миг, тъй като 46-тото Народно заседание сподели до какъв брой ниско равнище - личностно, с нападки, се стигна”.

Като протестирал жител, Ананиев уточни, че е бил отчаян от невъзможността на партиите “да се договорят за постоянен кабинет”. Той уточни още, че партия “Волт” е отдръпнала поддръжката си към “Изправи се БГ! Ние идваме!”, която се яви на избори и с регистрацията на “Волт” на 4 април.

Попитан за недоволството си по отношение на Татяна Дончева, той отговори: “При нас има доста младежи. Първият път, когато тя изиска да отиде в Българска социалистическа партия (б.р. за общо явяване на изборите на 11 юли) и не се контракти - това честно ли ви се коства? На 4 април се явяваш в една коалиция, юли месец отиваш да се договаряш с някой различен, той не те харесва, ти отново се връщаш? Тогава младежите, с които аз работя във “Волт”, споделиха: “Не одобряваме това политическо поведение”. Тъй като обаче акция тогава беше почнала, ние продължихме. Вторият път с “500 К” - не споделям, че тъкмо по този начин се е случило, както го споделят, само че където има пушек, има и огън. Отива ръководител на партия от коалиция, другите сътрудници не знаят за това нещо, при друга партия и два часа води диалог с народен представител. Какво са си говорили - единият споделя това, другият друго, някакви разнообразни версии. За мен самото държание не е почтено”.

“Цялото това нещо накара политическия ръб на “Волт” и Националния съвет да се събере и да вземем това решение”, добави той, имайки поради напускането на обединението ИБГНИ.

След като Лили Маринкова уточни хипотезата, че тръгването на “Волт” от ИБГНИ е по-скоро, тъй като са видели нова опция, той отговори: “Ние си тръгнахме преди да има нова опция. Това беше решение на нашия борд”.

Настимир Ананиев уточни и общите политически поръчки на “Волт” и “Продължаваме промяната” - нулева приемливост към корупцията, подкрепяне на микро и дребен бизнес, ориентиране на бюджета към сферите, в които има потребност, заслужен живот, връщане на нормалността, еднакъв старт, изключително при кандидатстване за публични поръчки.

На въпроса дали ще взе участие в изборните листи, Ананиев отговори: “Ще решим какво да предложим на самата коалиция на ръб на “Волт”. Има съдружен съвет, който ще ревизира дали всички претенденти дават отговор по критерии и ще реши по какъв метод ще се случат листите”. Той сподели още, че не са говорили по въпроса за кандидат-депутатските листи към момента.

Ананиев сподели още, че “Волт” има структури в 12 области в България, част е от общоевропейското придвижване “Волт Европа” и уточни, че философията на “Волт” е доста сходна на тази на Василев и Петков, които залагат на десни принадлежности за леви цели. “Ние имаме прагматичен метод и по тази причина доста ми харесаха те (б.р. Петков и Василев) - тъй като говореха това, което е доста близо до нашите разбирания”, счита Ананиев.

“Виждам голяма поддръжка, която е ориентирана към новия план. Има и неприязън, която идва от партиите и обединенията, които се опасяват. Не би трябвало да се страхуваш от конкуренцията”, сподели още той.

Относно концепцията да се подпише авансово съглашение сред “Продължаваме промяната”, “Демократична България” и “Изправи се БГ! Ние идваме”, той сподели: “Това е едно обединяване към съответни политики, по които биха работили субектите, които го подпишат”. Ананиев уточни още, че няма информация кой поддържа самодейността за такова съглашение. “За пръв път го чух от Кирил Петков като предложение, тъй като другите две обединения, които се спрягат, че биха подкрепили един подобен формат, те желаеха обединяване за общо явяване на изборите”, добави той.

“Моето персонално мнение е, че в случай че тези три обединения - Демократична България, Политическа партия, ИБГНИ, се явят настрана на изборите, ще имат опция да реализират оптималния си резултат, тъй като стигат до разнообразни групи. Ще има оптимален брой депутати в идващия парламент. Ако се съберат, те ще се канибализират - няма да могат да реализират оптималния вероятен резултат”, сподели още той.

“Ако се явят дружно, ще вземат 70-80 депутата. Ако се явят настрана, има късмет за едно болшинство от 121 депутата, имаме късмет за постоянен кабинет, с цел да стартира тази смяна съответно и с дела”, сподели той в края на диалога.

Целия диалог можете да гледате във видеото:



Бел.ред.
2 509 864 българи обявиха на, че депутатите би трябвало да се избират на мажоритарни избори в два тура, само че политическия хайлайф и неговите кукловоди не разрешават това да се случи, а в техните медии тематиката е табу.

Легитимни ли са за Вас определените по-късно парламенти?

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР