Ерусалимски артишок - как да го приготвим наистина вкусен
Странно и непознато растение - както в зеленчуковата градина, по този начин и в кухнята, и в чинията. На фокус през днешния ден е гулията или ерусалимски артишок.
Такъв новобранец е той, който постепенно се настанява и заема мястото си.
Не че му липсва известност. Има известност на храна, която се среща съвсем единствено при тези, които схващат гастрономията и знаят по какъв начин да подготвят гулия.
Грудковият зарзават е растение с разцвет, сходен на елементарния слънчоглед, само че въпреки и по-оскъден, височината му доближава до 3 метра. Много е елементарно да се отглежда ерусалимски артишок даже в страната - размножаването е или посредством семена, или посредством нарязване на грудката (разделянето ѝ на обособени елементи и засаждането им). Освен това може да се засажда през всички сезони с приоритет на пролетта.
Описание на ерусалимски артишок
Името на зеленчука е подвеждащо, тъй като нито наподобява толкоз на артишок, нито е родом от Йерусалим. Външният му тип не е изключително прелъстителен, само че похвалите, които събира с помощта на усета си, са изцяло основателни. Време е да отдадем внимание на ерусалимския артишок.
Вкусът на ерусалимския артишок леко припомня на артишок, а получава името си с помощта на изкривяването на думата Girasole, което на италиански значи слънчоглед.
Грудките на ерусалимския артишок наподобяват на корен от джинджифил, по консистенция са сходни на картофи и имат сладостен и леко орехов усет. Ако за първи път ядете йерусалимски артишок, не прекалявайте количеството, защото въглехидратите в артишока могат да причинят газове.
Разлика му от множеството грудки - те съхраняват въглехидрата инулин вместо нишесте. Поради това те са значим източник на фруктоза.
Как да готвим ерусалимски артишок
Ерусалимският артишок, сходен на маниока, сладостен картоф, е есенен зарзават, който предвещава началото на зимата.
Беленето лишава време, само че дълбокият орехов усет ще възнагради и компенсира упоритата предварителна обработка, без значение дали добавяте ерусалимски артишок в яхнии, супи, гювечи и салати с гулия.
Тези, които към момента не са пробвали ерусалимски артишок, просто пропущат - откакто го изпечете във фурната, той придобива специфичен и прелестен усет.
Ерусалимски артишок с лук, чесън и билки на фурна
(за 2-3 порции):
грудки от ерусалимски артишок- 400 г
лук - 4 глави
чесън - 3-4 скилидки
зехтин- 50 мл
билки (магданоз, кориандър или копър)- 1 дребна връзка
сухи билки - 1 ч.л
сол и черен пипер на вкус
Измийте грудките на ерусалимския артишок със четка (не отстранявайте кората) и накиснете в студена вода за 15 минути. След това отцедете водата.
Обелете лука и го нарежете на филийки. Обелете скилидките чесън и ги нарежете на ситно.
В купа смесете маслото с билките, билките, солта и черния пипер. Добавете зеленчука и лука. Разбъркайте.
Загрейте фурната на 200°C.
Поставете зеленчуците върху лист за печене и поставете във фурната за 30-40 минути, до момента в който омекнат. Лукът би трябвало да стартира да се карамелизира, а грудките на ерусалимския артишок да омекнат.
Сервирайте ястието горещо.
Вижте още:
- Здравословни изгоди от гулия;
- Какво да сготвим с гулия.