Старозагорското село Гранит се слави с най-старото широколистно дърво в

...
Старозагорското село Гранит се слави с най-старото широколистно дърво в
Коментари Харесай

Село Гранит, което привлича чужденци с изкуство и спокойствие


Старозагорското село Гранит се слави с най-старото широколистно дърво в България, само че и със своята изложба. Тук умерено живеят българи, роми и чужденци. Репортаж на Веселина Божилова.

Старозагорското село Гранит е известно със своя дъб. Това е най-старото широколистно дърво в България, пораснало триста години преди основаването на страната. Възрастта му през днешния ден е 1676 години, то е укрепено, тъй като корените му не стигат вода и в огромната си част е сухо, само че има въпреки всичко един жив клон, а бръшлянът, който го е прегърнал, му връща зеления цвят.
Редакцията предлага
Село Гранит се слави и със своята изложба

Никак не са доста селските галерии, които оцеляват цели 15 години в наше време. Особено в България. " Ако една изложба е оживяла 15 години, тя ще е безконечна ", майтапи се Антония Маринова-Крейзи, човешкият мотор на тази демонстрация. В изложба Гранит към този момент са показани 40 изложения и всички те се радват на огромен интерес както от жителите на селото, по този начин и от гостите на Гранит.

В галерията излагат художници с интернационална популярност и локални корени. Тези дни гранитчани могат да видят Коледната галерия, която този път е интернационална. Подобно на други китни български села, тук също са се заселили чуждоземци, привлечени от хубавата природа, спокойствието и по-евтиния метод на живот. Особеното в Гранит е, че чужденците, които идват, купуват къщи и остават за непрекъснато, имат нещо общо с изкуството.

Като Трауде Цинц, която има ателие във Виена и реставрира остарели мебели в жанр Бидермайер и сецесион. Преди три години тя си купува къща в село Гранит, която още благоустроява. Трауде се връща в Австрия, когато има поръчки, само че от ден на ден се застоява в старозагорското равнинно село и желанието и е да остане тук за непрекъснато.

" Нямах визия, че тук ще открия сходна техника "

Участието на Трауде Цинц в Коледната галерия на галерията в село Гранит я трансформира в интернационална. Интересното е, че творбите ѝ, три живописни обекта върху дърво, са доста сходни като техника на творбите на Тоню Цанев - художник, ръководител на читалището и основател на галерията.

Но това е съвпадане - Трауде не се е повлияла от Тоню Цанев, нито той от нея, двамата, без значение един от различен, са стигнали до тази техника като най- добър израз на своите хрумвания. " Донесох от Виена обектите, които демонстрирам в изложбата, концепцията ми беше с тях да си украся къщата ", споделя тя. " Нямах никаква визия, че тук ще открия сходна техника ".

Трауде Цинц и Тоню Цанев

Трауде реставрира мебели, само че работи и с текстил, живопис върху дърво, опитва и с метали. Както при Тоню Цанев, доайена на художническата общественост и дълги години художник-аниматор в София, и при нея рисуването идва малко по-късно. " За мен не е изненада съществуването на галерията и на художническата общественост към нея ", споделя австрийката. " Когато купувах къщата в това село, знаех за тях. "

И може би това е била една от аргументите да избере точно Гранит. Децата на Трауде са в Австрия, идвали са няколко пъти, доста им е харесало и считат също да си купят къща тук. " Няма го тук напрежението на огромния град, нищо такова няма ", споделя Трауде. В селото тя намира и хора, които гледат на света по сходен на нейния метод, а и съседи, с които може да беседва на майчиния си език.

" Нямам проблем с ромското население, в противен случай "

Един от тях е Артур Шулер, немец от Франкфурт, който в Гранит се е отдал на земеделие и се гордее със своя голдън ретривър. Заедно със брачната половинка си Румяна, той избира разнообразието в живота и идва да живее непрекъснато в селото, въпреки да е сериозен към кметицата и към някои порядки тук. Артур харесва природата, има и положителни съседи. Освен това немско-българско семейство, в Гранит живее британско семейство с три деца, живял е мароканец, а се чака попълнение чак от Австралия. Имало е и американци.

Престъпността по селата основава доста проблеми, постоянно тя има и етнически темперамент. В Гранит има много роми, само че те работят. " Никакъв проблем нямам с ромското население, в противен случай ", споделя Трауде. " Наех няколко души да поправят покрива, сприятелихме се ". Подобно мнение споделя и Артур Шулер. Трауде е разгледала страната, пътувала е до доста места, видяла е доста. " Тукашните роми не са като други - в безспорна беднотия ", споделя тя. " Те работят, мислят по различен метод ".

Гранитският дъб е най-старото широколистно дърво в България.

И по този начин, на ръба на зимата, в леден заоблачен ден, село Гранит с оголелите си дървета и с най-стария дъб у нас, въпреки всичко става картинно място с картините, графиките и скулптурите, които осмислят този наш много обеднял и затворен живот в последно време. С вярата, че и галерията ще продължи да демонстрира изкуството, и хората ще се схващат добре. Защото това е най-важното.

***

Вижте и това видео на Дъждовни води:
Една германка в България: " Тук си спомних какво значи да си човек "
Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР