Според публикация в списание Nature от 17 февруари 2021 г.,

...
Според публикация в списание Nature от 17 февруари 2021 г.,
Коментари Харесай

Какви са възможните реакции при ваксина срещу ковид

Според обява в списание " Nature " от 17 февруари 2021 година, честотата на алергичните реакции е била 3 случая на 1 млн. дози при ваксина от производителя " Moderna " и 5 случая на 1 млн. дози - при " Pfizer ". Това оповестиха от Министерството на здравеопазването.

На 29 март 2021 година Европейската организация по медикаментите (ЕМА) е разгласила данни, че тежка алергична реакция след ваксина от производителя " AstraZeneca " е била установена при 41 имунизирани на към 5 млн. дози във Англия.

По данни на ЕМА и СЗО миокардити и перикардити се следят най-вече при мъже, в границите на няколко дни (до 14) след втората доза иРНК ваксина. По-чести са при млади мъже.

До 31 май 2021 година в страните от Единния европейски акт са били докладвани 145 случая на миокардит при Comirnaty (ваксината на Pfizer/BioNTech), 19 случая след използване на Spikevax (ваксината на Moderna), 138 случая на перикардити след Comirnaty и 19 случая - след използване на Spikevax. За същия интервал от време, до края на май тази година, в страните от Единния европейски акт са били приложени 177 млн. дози Comirnaty и 20 млн. дози Spikevax.

СЗО показва данните, постъпили в Американската система за докладване на нежелани събития за ваксини, а те са посочили, че към 11 юни 2021 година, при лица на възраст 12-29 години са били установени 40.6 случая на миокардит при мъже на един милион втори дози иРНК ваксини и 4.2 случая при дами, които са получили втора доза ваксина. При хора над 30-годишна възраст - 2.4 и 1 на милион втори дози за мъже и дами надлежно.

Инфекцията със SARS-CoV-2, само че не и имунизацията, се свързва и със доста нараснал риск от перикардит, сърдечни аритмии, инфаркти, инсулти, белодробна емболия, дълбока венозна тромбоза, остро бъбречно увреждане и други

" Апелирам студентите, които са решили и желаят да се имунизират, да го създадат. Мобилни имунизационни пунктове ще бъдат ситуирани и в други университети, при предпочитание от страна на учащите се във висшите учебни заведения ", съобщи заместник-министърът на опазването на здравето доктор Тома Томов  по време на откриването на мобилен имунизационен пункт в двора на Университета за национално и международно стопанство.

" За да бъдат отстранени противоепидемичните ограничения, както се случва в доста страни в Европа, е належащо да реализираме високо ваксинално покритие ", акцентира Томов и добави, че образованието в присъствена среда е обвързвано точно със спазването на противоепидемичните ограничения от страна на обществото.

Националното посланичество на студентските препоръки регистрира интерес от страна на студентите към имунизацията, данните сочат, че над 30% желаят да се имунизират.

Преди няколко дни от Министерство на здравеопазването разпространиха и информация, в която показват, че имунизациите против COVID-19 не съдържат канцерогенни съставки. На иРНК имунизациите се разчита да оказват помощ в битката с раковите болести.

Нарастването на относителния дял на хората с имунитет (поради слагане на ваксина или прекарана инфекция) стеснява нишата, в която вирусът циркулира. Вирусът мутира единствено когато се развъжда. Затова е значимо да се ограничи разпространяването му.

Обичайните странични резултати при слагане на ваксина против COVID-19 са температура, отмалялост, главоболие, отичане на лимфни възли и други. Те се срещат по-рядко и са по-слабо изразени при хора над 55-60 години.

В клиничните изпитвания при имунизациите против COVID-19 са включени десетки хиляди доброволци, което е доста повече спрямо изследванията при предходните ваксини. Колкото и дълго да протичат изследванията, няма по какъв начин в тях да бъдат открити реакции, настъпващи по-рядко от 1 на 3000 и 1 на 5000 случая да вземем за пример. При всички медицински артикули нежеланите редки резултати се появяват, когато продуктът влезе в действителния живот и стигне до голям брой хора, показват от Министерството на здравеопазването, пише dir.bg.

 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР