Списание Jacobin публикува интервю на журналиста Давид Барсамиан с професор

...
Списание Jacobin публикува интервю на журналиста Давид Барсамиан с професор
Коментари Харесай

Ноам Чомски: В свиреп и брутален свят ще живеят децата ни! “Световен ред” не съществува. Идва Хаоса!

Списание Jacobin разгласява изявление на журналиста Давид Барсамиан с професор Ноам Чомски. В изявлението американският езиковед и мъдрец споделя за корените на Ислямска страна, тероризма, ролята на Съединени американски щати в световните спорове и световното стопляне.

– Близкият Изток, от Либия до Ирак, е потопен в дим и пламъци. Появиха се нови джихадистки групировки. Погледът на всички е прикрепен в Ислямска страна. Къде са корените й?

Имаше едно забавно изявление с Греъм Фулър, някогашен офицер от Централно разузнавателно управление на САЩ, един от топ разузнавачите, работил в този регион и измежду водещите анализатори на протичащото се там. Заглавието му е „ Съединени американски щати сътвориха ИД “ . Това е единствено една от хилядите тайни теории, които обикалят из Близкия Изток. Става дума обаче за нещо друго, за нещо, което идва напряко от сърцето на американския политически хайлайф. Фулър побърза да съобщи, че няма поради някакво решение на Съединени американски щати първо да дадат живот на ИД, а по-късно и да я финансират. Неговата позиция – и съгласно мен тя е вярна, – е, че Съединени американски щати сътвориха средата, в която се роди ИД, където и набра скорост. Част от нея стана и норма: мачкай това, което не ти се нрави.

През 2003 година Съединени американски щати и Англия нахлуха в Ирак и направиха голямо закононарушение. Нашествието им унищожи Ирак. В реалност тази страна към този момент не съществува. Тя бе изцяло унищожена – първо от близо десетилетната война с Иран (1980-1988), в която – апропо – Съединени американски щати поддържаха Ирак, а след това и от десетилетието на наказания (1989-1999).

Определението за тях бе „ геноцид “. Дадоха го двама уважавани интернационалните дипломати, които на процедура ги организираха. И двамата подадоха оставка. Тези наказания сринаха гражданското общество, укрепиха властта на диктатора, принудиха популацията да разчита на него за личното си оцеляване.

Накрая през 2003 година Съединени американски щати просто взеха решение да атакуван тази страна. Много иракчани съпоставиха това с монголското настъпление отпреди хиляда години. Изключително деструктивно. Стотици хиляди бяха убити, милиони бежанци, милиони други изчезнали, унищожено археологическо благосъстояние и блясъка на страна, чийто корени обратно стигат чак до Шумерия.

Една от последствията бе неотложно институционализиране на другите секти и техни подразделения. Част от брилянтната нашественическа мощ и на шефа на нейната гражданска администрация Пол Бремер (американски посланик, оглавил администрацията в Багдад през 2003-2004 г.) бе делене на трите групи – сунитите, шиитите и кюрдите, една от друга. И оставянето им да се заловен гърло за гърло. Две години по-късно нашествието роди и главния жесток спор посред им.

Ще го видите, щом погледнете към Багдад. Ако вземете картата на този град от – да речем – 2002 година, ще видите какъв брой разбъркан и цветен е той: сунити и шиити живеят едни до други, в едни и същи квартали, напълно по съседски, и се женят между тях. Понякога даже и не са наясно кой е шиит, кой е сунит. Напомня доста на обстановката с протестантските групировки – знаеш, че приятелите ти са в някоя друга протестантска общественост, че сред тях съществуват разлики, само че няма омраза.

За две-три години те си споделиха: в никакъв случай няма да има шиитско-сунитски спорове. Твърде доста сме преплели животите си. През 2006 година обаче избухна гневна война. Плъзна из целия район. Той бе разкъсан от шиитско-сунитски спорове.

Естествената динамичност на сходен спор е, че най-екстремистки настроените детайли идват на власт. Имат си корените. Техните корени са в основния съдружник на Съединени американски щати – Саудитска Арабия. Основният съдружник на Съединени американски щати от мига, в който се ангажираха и твърдо стъпиха там. Всъщност тогава се сложиха основите и на Саудитската страна. Тя припомня на семеен диктат. А повода е, че тази страна има голям нефтен запас.

Радикалният ислям е концентриран в Саудитска Арабия . Това е най-радикалната ислямистка страна в света. Ако погледнем Иран от тази позиция, ще се окаже, че той е прекомерно търпелив и съвременен в съпоставяне със Саудитска Арабия. Естествено, с още по-голяма мощ това важи за всички други елементи от Арабския Близък Изток, където доминира секуларността.

Саудитска Арабия е поела ролята на мисионер. Използва големите си нефтени запаси, с цел да прогласява и популяризира доктрините си из целия район. Основава учебни заведения, джамии, основава свои свещенослужители – от Пакистан до Северна Африка.

Към крайния вид на саудитския екстремизъм точно се причислява и ИД. Следователно, идеологически тя потегли от най-радикалната форма на исляма, от неговата саудитска версия и от споровете, подбудени от американската шейна, която изпомачка Ирак и която през днешния ден се мята на всички места, препуска наляво-надясно из района. Това е, което Фулър има поради.

Саудитска Арабия освен даде на ИД идеологическия радикализъм, само че и я финансира. Не става дума за самото саудитско държавно управление, а за обособени богати саудитци, кувейтци и други, които дават пари и подсигуряват идеологическа поддръжка за джихадистките групировки, „ изникващи “ на всички места из региона. Именно нашествието на Съединени американски щати и Англия е основният източник, от който се пръкна цялото това знамение. Това е имал поради Фулър, когато твърди, че Съединени американски щати са основали ИД.

Може да сте изцяло уверени, че колкото повече се разрастват споровете, толкоз по-крайни ще стават те. На власт ще дойдат най-бруталните и най-безчувствените групи. Това се случва постоянно щом насилието се трансформира в инструмент на взаимоотношението. Почти автоматизирано е. А и е правилно, както за междусъседските връзки, така и за интернационалните. Динамиката е ясна. То просто се случва. Оттук потегли и ИД. Ако някой успее да унищожи ИД, ще бъде знак, че подръка има нещо още по-крайно.

Медиите се държат безропотно и чинно. В речта си на 10 септември Обама загатна две страни, щом стана дума за сполучливи образци при използване на тактиката на Съединени американски щати в битката против безредиците и размириците. Които са тези две страни? Сомалия и Йемен. На мнозина лицата им увиснаха, а на идващия ден се възцари гробна тишина, нямаше нито един коментар.

Сомалийският случай е изключително отблъскващ. Йемен също е задоволително неприятен образец. Сомалия е извънредно бедна. Няма да се впускам в детайлности, само че измежду най-големите хвалби на администрацията на Буш във връзка с американската антитерористична политика е сполучливото врътване на благотворителното кранче – Благотворителния концерн “Бакарат ”, който подхранваше тероризма в Сомалия. Последва голям вестникарски екстаз. Истинско достижение.

Два месеца по-късно обстоятелствата започнаха да избиват на повърхността: благотворителността нямаше нищо общо с тероризма в Сомалия. Нейните пътища се кръстосваха с банковото дело, с търговията, с помощите при бедствия и епидемии, с лечебните заведения. Представляваше нещо, което крепи към момента жива обрулената сомалийска стопанска система. Администрацията на Буш прекъсна и това ручейче. Ето подобен бе приносът ѝ към битката с безредиците и размириците.

От тук обаче потеглят няколко линии. Можете да прочетете за тях в книги, отдадени на интернационалните финанси. Това е, което стана в Сомалия. В един момент – така нареченият Съюз на ислямските съдилища (ислямистка организация, чийто създател – Шариф Ахмед през 2009 година става президент на Сомалия) реализира глътка мир в страната. Не, че режимът му е чак толкоз добър, само че въпреки всичко е кротичък и хората малко или повече го утвърждават. Съединени американски щати обаче не го толерират и поддържаха етиопската инвазия, чиято цел е да го унищожи и още веднъж да се възцари пъкъл и безпорядък, от които да ти настръхват косите. Велико достижение. По собствен метод и Йемен е още един филм на ужаса.

Какъв свят, съгласно вас, ще наследят внуците Ви?

Светът, който сътворяваме за нашите внуци, е яростен. За основния проблем към този момент имаше митинг на 21 септември в Ню Йорк. Двеста хиляди души излязоха по улиците на града на митинг против световното стопляне.

Това не е смешка. За първи път в човешката история би трябвало да вземем решения, от които ще зависи дали ще оцелеят нашите внуци. Това в никакъв случай по-рано не се бе случвало. Вече сме вземали решения, с помощта на които сме ликвидирали по свръхестествен метод цели типове по света.

Нивото на тяхното заличаване през днешния ден припомня за събития отпреди почти 65 милиона години, когато голям метеорит се сблъскал със Земята и този конфликт е имал ужасяващи екологични последствия. Той точно е сложил точка на епохата на динозаврите. Те са заличени. Но въпреки всичко е оставил някаква междина за дребните млекопитаещи, които почнали да се развиват, а в последна сметка и за нас, индивидите.

Сега се случва същото, само че метеоритът това сме ние. В момента ние сътворяваме условия, съществували отпреди 65 милиона години. Човешката цивилизация се разрушава и умира. Картината никак не е красива. Но демонстрацията на 21 септември бе прекомерно положително събитие, знак, че не всичко е предрешено. На този същия ден един от основните интернационалните мониторингови научни институти разгласи данни за парниковите излъчвания през 2013 година Оказаха се рекордни. Повишили са се с над 2 % спрямо предходната година. А за Съединени американски щати са дори съвсем 3 %.

Списанието на Американската здравна асоциация разгласява проучване за броя на свръхгорещите дни, които се чакат в Ню Йорк през идващите две десетилетия , като под свръхгорещо се схваща над 33 градуса по Целзий. За Ню Йорк учените предвиждат утрояване на дните, а за далечния юг данните са още по-лоши. Това върви паралелно с предвиждането за повишение на морското равнище, което се чака да потопи Бостън. Да не приказваме за бангладешкото крайбрежие, където живеят стотици милиони хора и което ще изчезне от земното лице.

Това ни чака в най-скоро време. И логиката на нашите институции ни го предвещава. Exxon Mobil, най-големият енергопроизводител, заяви – и вие в действителност можете да ги критикувате за това; това е природата на държавната капиталистическа система – че ще насочат всички свои старания към рандеман на изкопаеми горива, тъй като е печелившо. На процедура, тъкмо това би трябвало да сторят, такава е съществуващата институционална рамка – чака се те да печелят. А в случай че вероятността нашите внуци да водят порядъчен живот се унищожава, това към този момент не е техен проблем.

Chevron, другата голяма енергийна корпорация, имаше дребна устойчива стратегия, най-вече по PR аргументи. Тя се справяше добре, беше много преференциална и печеливша. Току-що я закриха, тъй като твърдите горива са доста по-печеливш бизнес.

В Съединени американски щати се дупчи на всички места. Има обаче едно само местенце, където това сякаш е някак лимитирано – и то се назовава федерални земи. Енергийните лобита горчиво се оплакват, че Обама е отрязал достъпа им до тях. Министерството на вътрешните работи излезе със свои данни. Според тях нещата стоят тъкмо назад. При ръководството на Обама търсенето на петрол по федералните земи устойчиво върви нагоре. Пада кривата на крайбрежното дупчене.

Това обаче е реакция на злополуката, която Вербовъчна разработка провокира в Мексиканския залив. Дори и енергийните компании се отхвърлиха да вършат изследвания във вътрешността в морето. Ако обаче погледнете към данните за сушата, ще видите, че сондажите там си не престават, не са и спирали. Много малко са спирачките, които им се слагат. Тези трендове са прекомерно рискови. Тъй че можете да предвидите в какъв свят на следващия ден ще живеят вашите деца.

Източник: diana.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР