Социално слаби пазаруват с помощите си за отопление плазми, таблети

...
Социално слаби пазаруват с помощите си за отопление плазми, таблети
Коментари Харесай

Скандално: Социално слаби пазаруват смартфони и плазми с помощите за отопление

Социално слаби пазарят с помощите си за отопление плазми, таблети и смарт телефони вместо дърва и въглища. Други пък изразходват парите за облекла, храна, цигари и алкохол, сподели инспекция на „ Монитор “.

Така в един от случаите в град Златарица уединен татко, живеещ с двете си дъщери на възраст над 30 години, които през живота си в никакъв случай не са работили, получили общо към 1500 лева помощи за отопление.

Семейството повече от година няма ток в къщата си поради неплатени сметки. Още на идващия ден, откакто получили помощта за отопление обаче, щерките се появили облечени със скъпи облекла, прически, професионален грим и с не един, а с по два мобилни телефона всяка.

А седмица по-късно в кръчмата бащата почнал да се жалва, че помощите свършили и по този начин и не могли да си платят 30-те лв. обвързване към енергото и ще стоят трета зима без ток у дома.

От Регионалната дирекция на Агенцията за обществено подкрепяне във Велико Търново прецизираха, че правят навреме насрещна инспекция на всяко подадено заявление за енергийни помощи. Те обаче не могат да управляват имащите право на помощи защо харчат отпуснатите им средства.

Сред най-честите аргументи за отвод на помощи за дърва са по-голям размер на прихода, съществуването на компания, съществуване на втори парцел, получено подаяние или липса на регистрация в Бюрото по труда, прибавиха оттова.
Във Варна също има десетки сигнали, че парите за енергийни помощи се харчат за друго, в това число за алкохол и цигари. Това обаче мъчно се открива и най-много след сигнали на съседи или недоволни членове на фамилията.

При доста от случаите пък се открива корист с данните, посочени в декларациите за приемане на помощи за отопление, припомниха от локалните обществени служби.

До наскоро годишно помощи за отопление получаваха и огромна част от ало измамниците от горнооряховския кв. Калтинец, участващи в телефонните измами и притежатели на 3-етажни къщи и лъскави поръчкови коли.

След поредицата от акции против тях в този момент самите ало измамници към този момент се отказали да подават молби за помощи.

В Регионалната дирекция Социално подкрепяне В. Търново са подадени 11 9111 заявки за помощи за отопление. Отпуснати са 9616 помощи, а е отказано на 1974 претенденти.

По общини отводите са: В. Търново 252, година Оряховица – 174, Лясковец 128, Елена 187, Златарица – 109, Павликени – 236, Сухиндол – 17, Свищов – 416, П. Тръмбеш – 204, Стражица 201, сочат данните на Агенцията за обществено подкрепяне.

Черният пазар на дърва в Шумен пък умря и на процедура към този момент не може да се купят евтини цепеници за огрев от ползващи енергийни помощи, демонстрира инспекция на " Монитор ".

До предходната година поданици на кварталите " Бялата пръст " и " Витоша " в града са доставяли дърва за огрев на цена под пазарната. Дървата идваха от помощите за отопление, които обществено слаби получават всяка година.

Според обществени служащи обаче през последната година обаче контингентът им всеобщо се трансферирал от твърдо гориво на електричество и към този момент получават парични помощи за ток.

Сумата, която получават за този сезон, е 495,80 лв.. Самите роми от двата квартала признават, че част от помощите харчат за ток, с друга покриват други потребности.

Отоплението с електричество е преобладаващо за претендентите за помощ от Шумен и Нови пазар. Пари за твърдо гориво тази година ще получат 9112 души, дърва в натура 777, 694 помощ за ток, а 11 за газ.

Общо утвърдените заявки са 10 594, отвод са получили 1965. Енергийни помощи в дърва към момента избират жителите на дребните обитаеми места в региона.

Във Варна доникъде на октомври пък са подадени над 26 000 молби за енергийни помощи, съобщи шефката на дирекция „ Социално подкрепяне “ Адриана Григорова.

Крайният период за подаване на молби за разпределяне на тази помощ изтече на 31 октомври и се очакваше броят на молбите да се усили.

За интервала от 1 юли до 23 октомври 2020 година в това число в страната са признати общо 332 763 заявки за целева помощ за отопление през сезон 2020/2021 година Издадените заповеди за разпределяне на помощта са 260 043, на обща стойност 128 929 319,40 лева

В съпоставяне със същия интервал на 2019 година се регистрира нарастване на броя на признатите заявки с близо 12,69%, а на отпуснатите помощи с 12,63%, сочат данните на Агенцията за обществено подкрепяне, предоставени на „ Монитор “.

Оттам припомниха, че помощта се отпуска за интервал от пет месеца, обхващащ интервала от ноември тази година до март 2021 година в това число.

Размерът на целевата помощ за идния отоплителен сезон е 99,16 лева месечно или 495,80 лева за петте месеца. За предишния отоплителен сезон помощта е била в размер на 93,18 лева месечно или 465,90 лева за петте месеца.

Достигането на помощта до повече хора в затруднено състояние се дължи на подхванатите дейности за смяна в Наредбата за изискванията и реда за разпределяне на целева помощ за отопление през предходната година с оглед обезпечаване на по-добра обществена протекция на най-уязвимите групи.

Eжегодното нарастване на пенсиите от 1 юли не се отразява на правото на достъп до този тип помощ, защото при установяване правото на достъп размерът на пенсиите, избрани след 1 юли 2008 година, се понижава с корекционен коефициент. За сегашния отоплителен сезон коефициентът е избран на 1,561, с което се покрива повишаването на пенсиите от 1 юли тази година с 6,7%. За съпоставяне за предишния отоплителен сезон този коефициент беше 1,463.

Добавката от 50 лева към пенсиите на всички пенсионери не въздейства при установяване правото на целева помощ за отопление, защото еднократните обезщетения към пенсиите не се смятат за приход при преценката за разпределяне или отвод на обществени помощи, обясниха още от Агенцията за обществено подкрепяне.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР