София. До 20 май 2022 година земеделските стопани могат да

...
София. До 20 май 2022 година земеделските стопани могат да
Коментари Харесай

До 20 май земеделските стопани кандидатстват за Ковид помощта

София. До 20 май 2022 година земеделските стопани могат да подават заявки за подкрепяне по схемата „ Помощ в поддръжка на ликвидността на аграрни стопани за превъзмогване на отрицателното икономическо влияние на COVID-19 “ за 2022 година, оповестиха от прессцентъра на Министерство на здравеопазването До 15 юни Държавен фонд „ Земеделие “ (ДФЗ) ще изплати финансовата поддръжка на допустимите претенденти.

За облекчение на бенефициерите документи за подкрепяне ще се одобряват в общинските служби по земеделие. Стопаните следва да подават заявките си по непрекъснат адрес на физическото лице или едноличния търговец и по седалището на юридическото лице. Те могат да аплайват персонално или посредством упълномощено лице след показване на нотариално заверено пълномощие по пример, направен от ДФЗ.

Определеният бюджет за помощта е в размер на 143,5 млн. лева, от които 111,5 млн. лева са обезпечени със Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 година и 32 млн. лева спомагателен запас, обезпечен с Постановление на Министерския съвет. Размерът на помощта ще бъде одобрен с решение на УС на ДФЗ.

Бюджетът е разпределен в следните посоки:

-Едри и дребни преживни животни, пчелни фамилии – 79 000 000 лева.;
-Плодове и зеленчуци, маслодайна роза и ориз – 64 500 000 лева
Право на подкрепяне имат аграрни стопани, които отглеждат едри и дребни преживни животни, пчелни фамилии, плодове и зеленчуци, винено грозде, маслодайна роза и ориз. Изисква се те да са пререгистрирани по реда на Наредба № 3 от 1999 година за основаване и поддържане на указател на земеделските производители за стопанската 2021 - 2022 година, както и да дават отговор на определението за микро, дребни и междинни предприятия, според Приложение І от Регламент (ЕС) 702/2014 и да не са били в усложнение към 31.12.2019 година
Максималният интензитет на помощта от краткотрайната рамка e до 290 000 евро (567 191 лева.) на дружество с активност в първичното произвеждане на селскостопански артикули.

За установяване размера на помощта са взети поради част от разноските, свързани с произвеждане на първична селскостопанска продукция. Помощта се пресмята на база избрани ставки по направление и типове животни/култури.

На подкрепяне подлежат животновъди с подадено заявление по реда на Наредба №5 от 27.02.2009 година за Кампания 2022, отглеждащи едри и/или дребни преживни животни за открития брой животни след осъществените административни и/или инспекции на място, в това число и след инспекцията за реализация на продукция по схемите за обвързано подкрепяне за животни и/или по Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, обвързана с производството за Кампания 2021.

Размерът на помощта за едно пчелно семейство е 13 лева

Пчеларите, които отглеждат пчелни фамилии през 2022 година, ще получат финансиране за брой пчелни фамилии, на които е осъществен есенен профилактичен обзор през 2021 година

В бранш плодове и зеленчуци, винено грозде, маслодайна роза и ориз на финансова поддръжка могат да разчитат аграрни стопани с подадено заявление по реда на Наредба №5 от 27.02.2009 година за Кампания 2022, отглеждащи плодове и/или зеленчуци (ябълки, круши, кайсии/зарзали, праскови/нектарини, череши, вишни, ягоди, малини, сливи, десертно грозде, винено грозде, домати полски, краставици полски, корнишони, патладжан, пипер полски, домати оранжерийни, краставици оранжерийни, пипер оранжериен, картофи, лук, чесън, моркови, зеле, дини и пъпеши), маслодайна роза и ориз. Кандидатите се подкрепят за откритите площи, след осъществените административни и/или инспекции на място, в това число и след инспекцията за реализация на продукция по схемите за обвързано подкрепяне за плодове и зеленчуци за Кампания 2021.
Лозарите с винени сортове грозде, производителите на маслодайна роза и ориз аплайват с откритите площи по култури, след осъществените административни и/или инспекции на място по Схемата за единно заплащане на повърхност за Кампания 2021.

Лозарите би трябвало да са регистрирани и като гроздопроизводители в Лозарския указател, поддържан от ИАЛВ, и да имат реализация на най-малко 30% от количествата, посочени в декларацията за годишна продукция от грозде за 2021 година

Розопроизводителите би трябвало да имат настояща регистрация в регистъра на розопроизводителите по Закона за маслодайната роза, направен от МЗм.

Картофопроизводителите би трябвало да имат регистрация в регистъра на БАБХ за фитосанитарен надзор за 2021 година

Допустими за подкрепяне по схемата са още и аграрни стопани, отглеждащи плодове и зеленчуци, десертно и винено грозде, маслодайна роза и ориз, които през 2021 година са с унищожени на 100% площи и имат констативен протокол за определяне на вредата.
След привършване на приема на заявки и разпределение на бюджета по браншове при положение на съществуване на остатъчен запас, същият ще бъде преразпределен с коефициент в съответното направление. При дефицит в границите на избрания запас по браншове, се ползва коефициент на редукция, с който се преизчислява размерът на помощта на всеки претендент.
Указанията за използване на помощта са оповестени на уеб страницата на Държавна фирма „ Земеделие “.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР