Синовете живеят по-дълго в дома на родителите си от дъшерите.Българинът

...
Синовете живеят по-дълго в дома на родителите си от дъшерите.Българинът
Коментари Харесай

Синовете живеят по-дълго с мама и тати

Синовете живеят по-дълго в дома на родителите си от дъшерите.

Българинът напуща фамилното жилище приблизително на 30 години, като за мъжете възрастта е 32 години, а за дамите - 27 години. Това се показва в плана на Националната тактика за младежта 2021-2030 година В него се отбелязва още, че страната ни е първа по ранни раждания. Една от всеки 8 българки ражда първата си рожба преди да чукне 20 години. 19 на 100 от младежите у нас имат деца, като малко над една трета от тази група са с едно отроче, следвани от тези с две.

Почти половината от тези, които не са чукнали трийсетака, работят на цялостна претовареност, a 4% - на частична. Останалите са възпитаници или студенти. Положителна е наклонността на понижаване на младежите, които нито учат, нито работят. Въпреки това делът им остава висок в съпоставяне със междинните стойности за страните от Европейски Съюз.

Друга оптимистична наклонност е, че все по-малка част от тях имат предпочитание да емигрират. Почти половината от младежите биха останали у нас. Само 27 на 100 настояват, че при първа опция биха отпътували в чужбина. Докато мотивацията на бъдещите емигранти е обвързвана с готовност за по-добър живот, то другите считат, че България ще се трансформира в доста по-добро място за живеене.

Според прогнозите в тактиката до 2030 година младежите до 29 години у нас ще намалеят с 1679 души и ще съставляват 1 003 548 от цялото население.

Самата тактика пък обрисува три оси, върху които би трябвало да се акцентира - обучение и претовареност, ангажираност и равни благоприятни условия и обществено благоденствие. В нея се отбелязва, че е висок процентът на младежите, които са траяли своето обучение във висше образователно заведение след довеждане докрай на гимназия, само че това не е задоволително. Причината е, че не е висок процентът на младежите, които имат документи за някакъв тип професионална подготовка или документ, добит от неофициално образование, които да им разкрият по-големи благоприятни условия за сполучлива реализация. Ролята на тези обучителни форми в европейски и международен мащаб се усилва и наред с формалното обучение развива познавателните, обществените и гражданските умения.

България се развива с високи темпове във връзка с осведомителните технологии, излиза наяве още от тактиката. 54% от младежите на възраст 16-24 год., разполагат с съществени или над главните цифрови умения. Въпреки това специалистите считат, че повишението на цифровите им умения е причина за развиване на съвременна и конкурентноспособна стопанска система с висока добавена стойност.

В тактиката се отбелязва още, че България се утвърждава като водещо място на Балканите за бизнес компании от целия свят и заради обстоятелството, че огромен % от младежите у нас владеят непознати езици на високо равнище. Доказателство за това са данните, че 92% от младежите с висше или полувисше обучение владеят непознат език, 66% от хората със приблизително обучение и 67% от хората с главно обучение се причисляват към тази група, написа Марица.

 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР