Да готвим вкусно или кратък наръчник на новака в кухнята
Сигурно ви се е случвало да ядете едно и също ястие, приготвено от едни и същи артикули, а да е с друг усет? Всяка стопанка с опит в кулинарията знае по какъв начин да приготви продуктите, кое по кое време да постави, в кой миг да снеме яденето от огъня. Това са доста значими неща, тъй като готварското изкуство стартира с тези детайлности.
Някои гледат на предварителната работа като на неизбежна скука, бързат да я свършат, с цел да почнат да готвят. Не са прави. Именно в този миг могат да се позволен неточности, които имат значение за усета на яденето.
Например доста е значимо дали лукът е нарязан на ситно или на колелца, дали са очистени добре картофите, дали морковите са поставени цели или нарязани, дали ще измием месото с топла или хладка вода и други Всичко това въздейства на усета на гозбата.
Някои постоянно се възмущават: Готвих тъкмо по рецептата, а не стана както трябваше. Това значи, че нещо въпреки и дребно на тип е било пропуснато.
Дали на мощен или на слаб огън, в закрит или открит съд се готви яденето, също има значение. За да се получи вкусно ядене, тайната е да се съблюдава тъкмо освен рецептата, само че и технологията.
Много хора не се отнасят деликатно към подправките. Някои не знаят по кое време да вземем за пример да слагат магданоза, по кое време да прибавят доматите, по кое време и по какъв начин да застроят супата, каква киселина да ѝ прибавят. Някои ястия понасят повече подправки, само че други имат желание единствено към избрани подправки.
Този, който готви, би трябвало да знае тези нещо, с цел да не се загуби вкусовият резултат на яденето.
И по този начин, ето някои значими препоръки при готвене:
- Не мийте замразеното месо с топла вода. Оставете го да се размрази на стайна температура, измийте го, преди да го нарежете;
- Замразеното пиле също не се слага в топла вода;
- Рибата се размразява при стайна температура, по-късно се почиства и измива щедро със студена течаща вода;
- Зеленчуците се мият щедро с течаща вода, с цел да се отмият песъчинките, по-късно се белят и режат;
- Лукът се нарязва - на колелца, полумесеци, на ситно, според от това какво ще готвим;
- Супата се застройва още гореща, с цел да стане бяла, като се внимава да не се пресече яйцето;
- Магданозът се реже преди приложимост и се поставя, откакто снемем яденето от огъня;
- Морковите се режат на кубчета, на пръчици или се стържат на ренде - според от това какво приготвяме;
- Рибата не трябва да се пече повече от избраното време, тъй като става суха и безвкусна.




