Шефовете на седем прокуратури в София настояват за удължаване срока

...
Шефовете на седем прокуратури в София настояват за удължаване срока
Коментари Харесай

Остър сблъсък между магистрати и правосъдния министър, причината

Шефовете на седем прокуратури в София упорстват за удължение периода за закриване на профилираното правораздаване. Мотивите им са, че сегашният период - 27 юли, не е задоволителен за довеждане докрай и предаване на всички стартирани каузи, съобщи Българска национална телевизия.

Днес пленумът на Висшия правосъден съвет изслуша ръководителите на прокуратури в София по самодейност на прокурорската гилдия на съвета.

"Проблемите се показват в това, че считано от 27 юли, в случай че законът не бъде изменен, ще бъдат блокирани всички каузи, по които работим сега, защото до този миг всички магистрати и правосъдни чиновници ще бъдат преназначени. След приключване на този тримесечен период имаме седемдневен период да предадем всички каузи и преписки. На процедура ще се окаже по този начин, че няма да има нито административни ръководители, нито магистрати, нито правосъдни чиновници, които да извършат тази активност. Единственият метод да се позволи този проблем е да се удължи срокът, в който спецорганите да бъдат закрити ", сподели Ивайло Ангелов - административен началник на Апелативната профилирана прокуратура.

Магистратите оферират буферен интервал от 6 месеца за довеждане докрай и предаване на всички каузи, стартирани в в спецправосъдието.



Към момента няма дефинирано предложение за удължение на периода за закриване на спецправосъдието, реагира министърът на правораздаването Надежда Йорданова.

"Към сегашния миг признатият закон е доста явен - планува тримесечен интервал, в който ръководителите на закритите профилирани съдилища и прокуратури да провеждат предаването на висящите и завършилите каузи. Това, което чухме през последните няколко седмици, са разнообразни изказвания за неспособност на осъществяване на закона и изказвания за непълноти ", сподели Йорданова.

Магистратите се аргументираха, че заложеният период няма да им стигне за привършване и предаване на всички стартирани каузи. "На всеки въпрос има законодателно решение, въпрос е на организационна работа ", разяснява Йорданова.

Възможно е да нужна смяна в разпоредбите, признати от пленума на Висш съдебен съвет и прокуратурата за организацията на въпросните каузи.

"Закриването на правосъдни органи не е лесна задача, изисква доста сериозна и прецизна организационна работа, само че това е нещо, което би трябвало да бъде свършено. Към сегашния миг няма дефинирано и импортирано законодателно предложение за удължение на периода за закриване на спецправосъдието ", сподели министърът.

Има предложение за образуване на работна група сред правосъдния министър и ръководителите на прокуратурите

"Ние сме отворени за диалог и дебатът ще продължи. Аз обаче чакам този интервал да не бъде в безучастие, а да бъде подхванато всичко за осъществяване на закона ", съобщи Йорданова.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР