Сърбинът, участвал в трагедията при река Лим получи българско гражданство

...
Сърбинът, участвал в трагедията при река Лим получи българско гражданство
Коментари Харесай

Един от спасителите при река Лим получи българско гражданство


Сърбинът, взел участие в нещастието при река Лим получи българско поданство за особени заслуги. Документите му бяха връчени от вицепрезидента Илияна Йотова.

Сафет Баличевац е взел участие интензивно в избавителната акция при автобусната злополука в река Лим през април 2004 година Тогава, покрай черногорския град Биело поле и сръбския град Приеполе, на връщане от екскурзия от Дубровник, починаха 12 деца от Свищов, а 38 души от пасажерите бяха избавени.

„ Героизъм през днешния ден е да правиш положително. Истинските герои жертват себе си поради живота на другите, сподели вицепрезидентът на страна ни. Тя показа, че за нея Баличевац е на първо място огромен човек, тъй като същинските хора постъпват като него – в неволя оказват помощ на другите.

 Сафет Баличевац

Сафет Баличевац

Той не скри вълнението си и сподели, че в никакъв случай в живота си няма да не помни датата - 4 април 2004г. и в никакъв случай няма да не помни почтените деца, чийто живот бе лишен от една нелепа случайност. Той показа и че от този момент има мощна връзка с хората от Свищов.

На 4-ти април тази година се навършат 14 години от оня ден, когато група от 34 възпитаници и 16 възрастни се прибират от екскурзия в Дубровник. Повечето от пасажерите в рейса са деца от учебно заведение "Николай Катранов " в Свищов.

Към 22 часа българско време, на завой на планински път, водачът изгубва надзор над транспортното средство. Автобусът се спуска към 15 метра по стръмен бряг и пада в коритото на река Лим при сръбското село Гостун, ситуирано сред градовете Биело поле в Черна гора и Приполие в Сърбия.

Рейсът потъва за броени минути в придошлата река Лим. Местни хора и цялостен футболен тим от прилежащото градче Биело поле идват на помощ при ваденето на децата. Спасителните интервенции са затруднени от придошлата река Лим, дълбока 6 метра. 38 души са избавени.

След нещастието родителите на починалите деца учредиха фондация "Ангели от Лим ". Всяка година през април фондацията провежда Дни на "Ангелите от Лим ". На мястото на злополуката, на брега на река Лим сред Сърбия и Черна гора, беше повдигнат мемориал в памет на децата, който съставлява пречупени благ криле.

За отговорен за нещастието бе приет единият от водачите – Илия Измирлиев. Първоначално съдът го осъди на 7 години отнемане от независимост, след обжалване обаче присъдата му бе понижена на четири години.

На 13 декември 2017 година водачът на авариралия рейс в р. Лим Илия Измирлиев бе открит мъртъв след злополука на пътя Смолян – Пампорово. 64-годишният Измирлиев е умрял по време на шофиране, след което автомобилът се е забил в мантинелата.

/vesti.bg
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР