Само за 7 месеца севернокорейски хакери са откраднали над 1

...
Само за 7 месеца севернокорейски хакери са откраднали над 1
Коментари Харесай

Хакерите на Ким: как Северна Корея краде криптовалута


Само за 7 месеца севернокорейски хакери са откраднали над 1 милиард $ в криптовалути. Тежките стопански наказания явно принуждават тоталитарната страна да търси ексцентрични способи за финансовото си оцеляване.

Ким Чен Ун наподобява употребява хакери за кражба на непознати пари

През първите седем месеца на 2022 г. хакери са откраднали 1,9 милиарда щатски $ в, Етериум или Лайткойн в целия свят. Това е доста повече от 1,2 милиарда $ за същия интервал на предходната година. Данните са от отчет  на американската компания за разбор на блокчейн технологии " Чейнаналисиз ".                

Следите, оставени от хакерите, подсказват, че над 1 милиарда $ от тази голяма сума са били откраднати от хакери, свързани със. Особено значимо място в напъните на тоталитарната страна да се снабди с криптовалута заемат елитни хакерски групи като " Лазарус груп ", да вземем за пример.    
Според отчета държавните хакерски групи на Северна Корея се концентрират върху потреблението на така наречен децентрализирани финансови протоколи (DeFi). Те разрешават на потребителите да обменят частно криптовалути, без да е належащо да минават през медиатор или да включват обществени блокчейн технологии.                                        
Редакцията предлага
Проблемът с протоколите DeFi е, че се употребява отворен код, който може да бъде изследван за недостатъци, от които по-късно се възползват. Неотдавна е била търсена накърнимост в сървърите на Bitcoin ATM на General Bytes, с цел да бъде открадната криптовалута, до момента в който се правят транзакции.

На лов за южнокорейски консуматори

" Севернокорейските хакери са извънредно сполучливи от началото на 2000 година, като се целят в южнокорейски консуматори с гласови фишинг офанзиви и такива, употребяващи локални банкови услуги. Заради това южнокорейските банки са толкоз загрижени за сигурността си в съпоставяне със западните си сътрудници ", споделя анализатор на компания за вложения в цифрови активи от Южна Корея, поискал да остане неизвестен от съображения за сигурност.

Притесненията на Южна Корея започнаха още при поредицата от произшествия преди две десетилетия, при които хакери съумяха да нападат банки, електроцентрали, лечебни заведения, министерства и организации. Скоро офанзивите стигнаха и по-далеч. Северна Корея се свързва с хакерската офанзива от 2019 година против нуклеарна електроцентрала в Индия, както и с рансъмуера WannaCry, провокирал безпорядък в лечебни заведения и доста други значими обекти в целия свят.

Как стават кражбите? 

 не се подчинява на интернационалния напън за нуклеарната си стратегия и тази за междуконтиненталните балистични ракети. На фона на задушаващите наказания, режимът употребява хакери, с цел да получи достъп до непознати пари. Бързият растеж на релативно нерегулираната криптовалута дава скъпа опция за Северна Корея. Около 81 млн. щатски $ бяха отмъкнати през 2016 година при киберобир на Банката на Бангладеш. 

Ким Чен Ун към този момент не се огъва пред глобите поради нуклеарната стратегия на Пхенян

Друга постоянно срещана тактичност, с изключение на пробивите в DeFi, е така наречен spearfishing. При него се употребяват подправени сметки в обществените медии за свързване с хора, занимаващи се с криптовалути. Измамниците стартират диалог и построяват другарство с тях, с цел да проучат технологията, по която жертвите им работят. Те оферират доста добре платена работа, само че желаят доказателства за метода, по които оперира лицето. При приемане на вътрешната информация, се изпраща и файл с прикачен злотворен програмен продукт, който дава достъп до системата. Експерт сподели за Дъждовни води, че незнайни лица се свързват с него неведнъж всеки ден с сходни запитвания. Веднъж открадната криптовалута мъчно може да се проследена, въпреки управляващите да стават все по-опитни.

Вашингтон глоби хакерите на Пхенян  

На 6 май американското Министерство на финансите наложи наказания на Blender.io поради поддръжката за " злонамерени кибердейности и от обири на виртуална валута " от Северна Корея. Властите считат, че " Лазарус груп " стои зад поредицата от обири на виртуална валута. Според Вашингтон тя дава средства на севернокорейското държавно управление " за неговите противозаконни стратегии за оръжия за всеобщо заличаване и балистични ракети ". 

Най-печелившата хакерска офанзива досега беше осъществена през март, когато беше атакувана " Ронин Нетуърк ". Предполагаемата причина е, че някой, който не е бил задоволително внимателен, е отворил инфектиран атачмънт към електронно писмо. Всичко това е довело до кражбата на повече от 620 млн. $.                                                                
Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР