Рокадите на властта стигнаха и до АЕЦ “Козлодуй. Днес са

...
Рокадите на властта стигнаха и до АЕЦ “Козлодуй. Днес са
Коментари Харесай

Чистката не спира! Служебният кабинет смени и ръководството на АЕЦ Козлодуй

Рокадите на властта стигнаха и до АЕЦ “Козлодуй ”. Днес са били заменени двамата ярки шефове Наско Михов и Александър Николов.

 

Без претекстове и без конкурс служебният кабинет на Румен Радев е решил да смени управлението на едно от най-ключовите сдружения в страната - АЕЦ " Козлодуй ", написа capital.bg.

 

Рокадата е следващата от дългата серия сходни на кабинета на Гълъб Донев, като в съответния случай се махат шефовете на най-печелившото сдружение в страната - с отчетена облага от 1,7 милиарда лева към полугодието, и към което в последните месеци не е имало противоречиви моменти, както да вземем за пример беше при " Булгаргаз ".

 

Което прави и назначенията доста съмнителни.

В случая, с решение от 23 август на Българския енергиен холдинг, чийто принципал е министърът на енергетиката (сега Росен Христов), са отстранени изпълнителният шеф Наско Михов и неговия заместител Александър Николов. Те бяха назначени още по времето на ГЕРБ и нито предходните две служебни държавни управления, нито това на Кирил Петкова предприе стъпки за промяна.

 

По закон рокади са вероятни единствено след провеждането на конкурс, само че кабинета на Гълъб Донев към този момент доста пъти сподели, че няма желание да съблюдава това предписание.

Така, официално до провеждането на конкурс, са назначени двама нови членове на борда на шефовете на нуклеарната централа. Това са Георги Кирков и Андрей Красночаров.

По информация на " Капитал " президентът Румен Радев не е бил осведомен за рокадите, а те са били подбудени от зам.-министъра на енергетиката и досегашен член на стратегическия съвет към президента Еленко Божков. Това обаче е малко евентуално, защото не е допустимо президентът да не е бил осведомен за тази основна смяна в сдружение, което е част от националната сигурност на страната.

Вписването на измененията е подадено в Търговския указател и изчаква 3-дневния период за обработка. Досегашните шефове Михов и Николов обаче обявиха пред " Капитал ", че ще апелират освобождението си.

Кои са новите шефове на АЕЦ-а

Досега Кирков беше зам.-кмет на община Козлодуй, само че преди този момент е бил шеф " Икономика и финанси " в нуклеарната централа, като е бил уволнен точно от Михов.

Кирков е бил шеф на " Интерприборсервиз " през 2016 година В това сдружение акционери са АЕЦ " Козлодуй ", Фонд за държавната благосъстоятелност на Украйна, украинската компания Черновецка корпорация електроавтоматика и съветското сдружение " АД Електромонтаж ". На 15 юли тази година " Интерприборсервиз " е подало иск за оповестяване в неплатежоспособност поради задължения от над 500 хиляди лв..

Другото предопределение - Андрей Александрович Красночаров, няма присъединяване във компании. Той е бил основен монтьор за осъществяването на ремонтите в АЕЦ " Козлодуй ". През 2016 година той е взел участие в задача на съветската АО " Атомэнергоремонт " за техническа поддръжка на Московския център на ВАО АЭС (WANO).

 

Печалбата преди налози и лихви на АЕЦ „ Козлодуй “ за първите шест месеца на 2022 година надвиши сбора от облагите на сдружението за задачите предишни две години (2020 година и 2021 г.), т.е. за интервал от 24 месеца. Високите цени на електрическата енергия изстреляха високо финансовите достижения на атомната централа за второ следващо тримесечие тази година. Само в границите на полугодието EBITDA за първи път допира 2 милиарда лева За съпоставяне, през същия интервал на предходната година тя е в размер на едвам 381 млн. лева

Нетната облага на държавното сдружение за първите шест месеца на 2022 година доближава 1.7 милиарда лева при регистрирана за същия интервал на 2021 година такава от 263 млн. лева За съпоставяне, почти 1.7 милиарда лева е сборът на поставените цели от компанията за облаги през общо четирите цели предишни години – 2018, 2019, 2020 и 2021 година

С други думи – високите цени на силата са повишили облагата на централата с към 420% и всеки ден от началото на годината тя е печелила по над 10 млн. лева

Освен по-високите цени на електро- и топлоенергията, които АЕЦ-ът създава, самата продукция надвишава с малко миналогодишната. Двата нуклеарни блока – 5 и 6, са произвели приблизително с 5% повече ток по отношение на съпоставимия интервал на 2021 година Те са работили „ стабилно на 104%, с оптимално натоварване “, излиза наяве от докладите на компанията за първото полугодие.

Постиженията са факт с помощта на обичайно множеството продажби на нерегулирания пазар, където цените в последните месеци са доста по-високи. Този сегмент съставлява и към 80% от всички продажби на електрическа енергия на централата.

Общо приходите на сдружението за първите шест месеца на годината за първи път надвишават 2.7 милиарда лева при събрани 776 млн. лева година по-рано. Основната част от тях е образувана от продажбата на електрическа енергия, а годишният растеж е от порядъка на 250%.

Разходите също предстоящо порастват, само че не за оперативни цели, а поради увеличените вноски по фондовете – „ Радиоактивни боклуци “, „ Извеждане от употреба на нуклеарни уреди “ и „ Сигурност на енергийната система “, които се дължат на растежа на приходите от продажби на електрическа енергия. За първите шест месеца те са скочили с 51% до 417 млн. лева

Голямата облага на сдружението отива непосредствено за обезщетения към бизнеса за скъпия ток. От доклада излиза наяве, че до края на юни централата е превела по сметка на БЕХ 456 млн. лева за целевата помощ. Същата сума пък енергийният холдинг след това преведе във Фонд „ Сигурност на електроенергийната система “.

Отделно атомната централа е дала и заем на БЕХ в размер на 38 млн. лева във връзка със остарели отговорности.

Основните терзания по отношение на бъдещето на нуклеарната централа в сянката на войната в Украйна са свързани с съветското нуклеарно гориво, нужно за действието на двата работещи реактора. Ключов за сдружението снабдител е съветската компания АО ТВЕЛ, с която „ АЕЦ Козлодуй “ ЕАД има подписан дълготраен контракт за доставка на свежо нуклеарно гориво до 2025 година

Засега няма закъснение във връзка с доставките на такова от Русия. Независимо от военната конюнктура, през май „ безпроблемно и по график “ е осъществена доставка на 42 броя касети със свежо нуклеарно гориво. До края на годината е планувана още една доставка, за която все още няма индикации за проблеми при реализирането ѝ.

В случай че ситуацията се усложни и няма опция за доставка на нуклеарно гориво, сдружението показва, че има складови ресурси за работа в непрестанен режим за още три години, без да се регистрират двете доставки през 2022 година Припомняме, че в последните си дни кабинетът „ Петков “ задвижи и разговора сред българската страна и американската Westinghouse за доставка на американско гориво за АЕЦ „ Козлодуй “.

Въпреки че доставката на гориво не е възпрепятствана, в доклада си сдружението показва, че " Усложнената политическа конюнктура попречва плануваното транспортиране на отработено нуклеарно гориво за Русия, защото маршрутът пресича територията на Украйна с провеждащи се военни интервенции “.
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР