Радикално-ислямска - германските медии често използват това понятие, когато пишат

...
Радикално-ислямска - германските медии често използват това понятие, когато пишат
Коментари Харесай

Коя е Хамас, как се въоръжава и за какво се бори

" Радикално-ислямска " - немските медии постоянно употребяват това разбиране, когато пишат и приказват за организацията Хамас. Но в хода на последната ескалация на напрежението в региона за нея все по-често се приказва като за ислямистка терористична организация. Повечето западни страни дават точно тази оценка. Изключение вършат Норвегия и Швейцария. Позовавайки се на това, че са неутрални, двете страни поддържат контакти с Хамас. Но някои други страни стигат доста по-далеч в поддръжката си за тази организация.

Основаването на Хамас

Хамас беше учредена през втората половина на 1980-те години и още през цялото време е в съпротива на Организацията за избавление на Палестина (ООП) на Ясер Арафат. Спори се дали Хамас не е била основана даже с паричната поддръжка на израелското държавно управление, за да бъде контраст на ООП – сюжет, който и двете страни през днешния ден изрично отхвърлят. За разлика ООП, Хамас отхвърля правото на битие на Израел. На емблемата на придвижването са изобразени Куполът на Скалата на Храмовия рид в Ерусалим, както и очертанията на една палестинска страна, включваща и територията на Израел. През 1993 година в границите на мирния развой от Осло Ясер Арафат подписа мир с Израел и приключи първата палестинска интифада. Хамас тогава не призна тази историческа стъпка и продължи да прави набези против израелска територия. През 2006 година Хамас даже завоюва безусловно болшинство на изборите в линията Газа, което година по-късно заздрави с една интервенция, носеща белезите на прелом. На Западния бряг ръководи умерената партия Фатах на Махмуд Абас. С други думи палестинските територии са разграничени освен географски, само че и в политическия смисъл на това разбиране.

Тактиките на Хамас

От линията Газа Хамас непрекъснато организираше нападенията си против Израел, които представяше като „ самозащита “. На три пъти дотук тези офанзиви прерастваха в открит боен спор с израелската войска: през 2008/2009; през 2012 и през 2014 година. Ивицата Газа е един от най-гъсто обитаемоте региони в света, граничещ на юг и на изток надлежно с Израел и Египет, а на запад - със Средиземно море. До огромна степен линията е стопански изолирана от света. Голямата част от популацията живее в последна беднотия и е подвластно от филантропична помощ. Под натиска на някогашния американски президент Доналд Тръмп тези помощи бяха мощно орязани. При офанзивите си против Израел, Хамас употребява локалното население в линията Газа като жив щит. Ракетите постоянно се изстрелват от гъсто обитаеми квартали, а командните щабове се обитават в жилищни здания. Хамас постоянно прокарва подземни тунели към Египет, през които в линията Газа се доставят незаконни оръжия. Египетското държавно управление обаче няма никакъв интерес да толерира тази процедура.

Съюзници от чужбина

Един от най-важните спонсори и съдружници на Хамас е Катар. През 2012 година емирът на Катар стана първият държавен глава, посетил управлението на Хамас в Газа. Малката държавица от Персийския залив до момента е превела на палестинците повече от 1,5 милиарда евро. Израел обаче се надява, че Катар, също както редица други арабски страни, ще се причисли към съглашението „ Авраам “, основано по самодейност на Доналд Тръмп, и също ще откри дипломатически връзки с Израел. Друг основен съдружник на Хамас е Турция. Непосредствено преди новата ескалация на насилието президентът Реджеп Тайип Ердоган даде обещание на управлението на Хамас поддръжката на своята страна. Съсъществуват и други спонсори на Хамас - измежду тях има редица неправителствени начинания и сдружения, в това число и някои от Германия. Според списание „ Шпигел “, събираните в Германия дарения за Хамас доближават милиони евро.

Ракетите на Хамас

Сегашният ракетен обстрел, на който е подложен Израел, доста надвишава мащабите на всички предходни ескалации на принуждение. Във вторник Хамас разгласи, че в рамките единствено на няколко минути са били изстреляни 130 ракети. Подобно количество ракети слага на тестване даже израелската система за противовъздушна защита „ Железен купол “ (Iron Dom). Дълго време Хамас си набавяше ракети от Иран. Вестник „ Джерузалем пост “ тези дни цитира секретни източници, съгласно които, арсеналът на Хамас обгръща към 6 000 ракети. Към тях се прибавят и други 8 000 ракети, притежавани от групировката „ Ислямски джихад “, която от време на време си сътрудничи с Хамас. Според немския специалист за Близкия изток Фабиан Хинц, ракетите от Иран дълго време са стигали до линията Газа контрабандно през Судан и Египет. След отстраняването от власт на суданския деспот Омар ал-Башир през 2019 година този канал обаче беше блокиран. Междувременно главната част от ракетите си Хамас създава самичък - в линията Газа, ползвайки частично и задгранична помощ.

Автор: Давид Ел
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР