През последните три месеца Сърбия е залята от фалшиви сигнали

...
През последните три месеца Сърбия е залята от фалшиви сигнали
Коментари Харесай

Сърбия: Каква може да е причината за фалшивите бомбени сигнали?

През последните три месеца Сърбия е залята от подправени сигнали за сложени бомби на най-различни публични места, най-вече в Белград. Досега управляващите са открили няколко имейл адреса, от които са изпратени сигнали. Мотивите за тези сигнали към момента са единствено в региона на догадките, само че последствията са осезаеми.

Най-напред се появиха предизвестия за експлозиви в самолетите на Еър Сърбия (Air Serbia) по маршрута Белград- Москва. След това последователно обстановката ескалира и съвсем всекидневно се оповестява в последно време за бомби, сложени в стотици учебни заведения, в търговски центрове, под мостове, гари и даже в лечебни заведения и зоологическата градина в Белград. Тези сигнали идват до електронната поща на съответните институции, които се изтеглят, работата им е блокирана, образователният развой е нарушен и в някои случаи се минава към онлайн образование. Всички сигнали до момента са били подправени.

Властите оповестиха предходната седмица, че са открити 19 имейл адреса, от които са изпращани сигнали за сложени бомби.

Осем такива закани са изпратени от Полша, четири от Гамбия, по две от Иран и Нигерия и по една от Украйна, Словения и Русия, посочи сръбското Министерство на вътрешните работи.

Вулин: Това е тип психическа война, актуален тероризъм

Сръбският министър на вътрешните работи Александър Вулин сподели, че предизвестията за експлозиви не могат да бъдат спрени и съпостави ситуацията със обстановката с ковид, като добави, че се постанова да се живее с тези закани, защото “в един ден да прегледаме няколко хиляди обекта, физически е невероятно. “

Това е тип психическа война, актуален тероризъм, плашещо е. Не могат да бъдат спрени тези сигнали, а можем единствено да засилим предварителната защита, сподели той пред сръбската телевизия ТВ Първа.

Според него става дума за терористична опасност за цяла Сърбия.

Министърът означи още, че в доста от подправените сигнали като причина за слагането на бомбата се показва, че Белград не е въвел наказания против Москва по отношение на съветската инвазия в Украйна.

Според сръбския министър председател Ана Бърнабич многочислените сигнали за сложени експлозиви в страната са напън от чужбина поради отхвърли на Белград да наложи наказания на Москва.

Сърбия, която е страна претендент за участие в Европейски Съюз, е обичаен съдружник на Русия и поддържа тесни политически и военни връзки с Москва.

През април сръбският президент Александър Вучич упрекна Украйна и неидентифицирана страна от Европейски Съюз, че стоят зад поредност от подправени бомбени закани против самолети на " Еър Сърбия ", изпълняващи полети от Белград до Москва. Украйна отхвърли тези изказвания като " безпочвени “.

Какво мислят експерти и анализатори

Специалисти и анализатори също свързват глобите против Москва с вълната от подправени бомбени закани в Сърбия.

Преподавателят от Факултета по сигурност на Белградския университет Горан Мандич уточни пред сръбската секция на Би Би Си, че сигналите стартират да заливат страната, когато е станало ясно, че Сърбия няма да вкара наказания против Русия и една от аргументите за подправените закани би могло да бъде тъкмо това.

Според Саша Живанович от Института за мениджмънт на сигурността също най-вероятната причина за подправените сигнали са глобите против Москва. Той разясни пред телевизия Ен1, че мейлите с подправени сигнали не се изпращат от елементарни хора, защото те могат да бъдат хванати елементарно. По думите на Живанович електронните писма се разпращат от механически грамотни хора, които употребяват анонимността на мрежата, също така тези мейли могат да са изпратени от всяка страна по света и заради тази причина сръбските служби за сигурност мъчно могат да ги проследят.

Джорджо Фрушоне от експертната мрежа „ Глобъл инишиътив “ разяснява пред Радио Свободна Европа, че сигналите може значително да са свързани непряко с спора в Украйна, защото в Сърбия непрестанно се приказва напън както от Европейски Съюз, по този начин и от Русия.

Създава се обстановка на обща заплаха, с цел да се потвърди, че Сърбия няма избор, че би трябвало да се съобрази с Европейски Съюз и да вкара наказания против Русия. По подобен метод управляващите не носят директна отговорност, защото ще продължат да пробутват на жителите историята, че страната е била принудена да направи подобен избор, споделя Фрушоне.

Последиците от вълната подправени сигнали за бомби

Нито един сигнал до момента не е бил същински, само че това не значи, че Сърбия не търпи материални и нематериални вреди от лавината от подправени бомбени закани.

Още при появяването на първите подправени предизвестия вътрешният министър Вулин съобщи, че това е икономическо нахлуване против Сърбия.

Горан Мандич от Факултета по сигурност на Белградския университет също обръща внимание на този аспект на бомбените закани, като акцентира, че те нанасят големи финансови загуби – от прекъсването на работата на летищата и комерсиалните центрове до ангажиране на съответните специфични полицейски елементи и загуба на образователни часове за учениците.

За полицията всеки сигнал значи излизане на екипите на терен, евакуация на жителите и надлежно претършуване на обекта.

По думите на експерта по киберсигурност Адел Абусара пред Дойче веле това води до привършване на системата.

Не можете да имате задоволително хора, с цел да отговаряте на 100 подправени известия за бомби всеки ден, разяснява той.

Многобройните ежедневни сигнали за бомби в учебните заведения разстройват и образователния развой, който неотдавна още веднъж е присъствен след пандемията от ковид. Създават стрес за възпитаници, родители и учители. От министерството на образованието оферират изгубените часове да се наваксват със редуциране на образователно наличие, по-дълги часове или по различен метод по преценка на учебното управление.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР