При 1250 евро на месец вече си застрашен от бедност
През 2022 година към 17,3 милиона поданици на Германия са били застрашени от беднотия или от обществена изолираност - т.е. всеки пети в страната или 20,9%. Това излиза наяве от. В съпоставяне с миналата 2021 няма съвсем никаква смяна - тогава попадащите в тази категория са били 21%.
Експертите на Статистическата работа са използвали данните от първите резултати на изследването за приходите и изискванията на живот в ЕС (EU-SILC). В Европейски Съюз човек е считан за заплашен от беднотия или обществена изолираност, в случай че дава отговор на някои от тези три условия: в случай че приходите му са под границата на бедността, ако домакинството е наранено от обилни материални и обществени ограничения, или в случай че живее в домакинство с доста ниска трудова претовареност.
Кога си заплашен от беднотия?
Някои от засегнатите може да дават отговор единствено на едно изискване, други на две или даже и на трите, споделят от Федералната статистическа работа.
За заплашен от беднотия е считан този, който печели по-малко от 60% от междинния доход за страната. В Германия през 2022 тази стойност за човек в независимо домакинство бе например 1250 евро нето месечно. При двама възрастни с две деца - 2625 евро нето на месец.
През 2022 година в Германия 12,2 милиона души са били застрашени от беднотия - 14,7% или всеки седми гражданин на страната.
Който пък печели по-малко от 40% от междинния приход за страната, към този момент публично е считан за безпаричен.
Кой е заставен да се лимитира?
Същевременно 5,1 милиона души в страната са били наранени от мощни материални и обществени ограничения - 6,1% от жителите на Германия. А това значи, изискванията им на живот са били мощно лимитирани поради дефицит на финнасови средства.
Така да вземем за пример тези хора не са можели да заплащат наема си, да изплащат задълженията си, да си разрешат едноседмична отмора, да сменят старите си мебели или един път в месеца да посетят заведение с другари или със фамилията си.
Що се отнася до третото изискване: около 9,7% от популацията в Германия на възраст под 65 години през 2022 са живели в домакинство с доста ниска трудова претовареност. А това значи, че членовете му са работили прекомерно малко или въобще не са били интегрирани на трудовия пазар.
Как е в другите страни?
Към момента цялостно европейско съпоставяне не е допустимо - заради липса на данните от всички страни, написа в прессъобщението на федералната Статистическа работа. Засега едвам половината от страните са разгласили своите резултати. Според предоставените за 2022 данни, във Финландия жинеят минимум хора, застрашени от беднотия или обществена изолираност - 16,3%. А висок е делът на засегнатите в България - 32,2%.
***
Вижте и това видео от нашия списък:
Когато парите не стигат за живот
To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video