Председателят на Комисията по култура и медии Вежди Рашидов, известен

...
Председателят на Комисията по култура и медии Вежди Рашидов, известен
Коментари Харесай

Рашидов произведе нови бисери покрай новия Закон за кино

Председателят на Комисията по просвета и медии Вежди Рашидов, прочут с експертизата си освен в скулптурата, само че и в театъра, който по този начин гръмко реформира (в качеството си на министър преди 10 години), даде своя принос и към развиването на българското кино. Това проличава от стенограмата на пленарното съвещание на Народно събрание, в което бе гласуван на първо четене дълго чаканият нов Закон за киното у нас.

" Държавата да се интересува къде отиват държавните пари. До през вчерашния ден даже самите кинаджии не бяха съгласни някой да ги ревизира, тъй като е извънредно значимо българското кино – откогато има Закон за киното, резултатите още не са тези, които ние всички чакаме – доста желаеме като Костурица, който направи Сърбия кинаджийска страна. Той стана локомотив. Много ми се желае в България най-малко един филм да стане локомотивът, който ще тегли киното и вагоните напред. Много е значимо! ", разяснява той.

" Ние нямаме надзор върху качеството – получаваме два часа лента и по тази причина би трябвало да предвидим в Закона всички форми, когато в последна сметка харчим държавни милиони. Нека да не забравяме, че когато аз станах министър – скърбя, че го споделям не с цел да укори някого, бюджетът на киното беше 8,9 милиона и когато аз си отидох, то беше 16,200. Прекрасно! И все пак този законопроект е доста необходим, с цел да знаем за тези 16,200 какво качество получаваме. Аз откровено бленувам българското кино, което в сериалите се възроди – през днешния ден по малкия екран имаме гледани прелестни сериали – това бих желал да се случи и с документалното, и игралното кино ", показва някогашният културен министър цялостно непознаване на екранния пейзаж. (Българското игрално и писмено кино надалеч превъзхожда по качество и интернационален триумф сериалите.) 

Той не пропусна да бръкне и в раната " Мишел Бонев " - бездарната дама, омаяла две администрации, италианска и българска, с цел да снима и промотира с държавни пари своя любителски опус " Сбогом, мамо ": " Най-накрая време е, знаете – един скандал за Мишел Бонев, където закарах великата Татяна Лолова, във Венеция, е с пари на италианското Министерство на културата. Изядоха ни – кой заплати самолета. По-важно е, че Катрин Деньов и Татяна Лолова седяха една до друга като равни с равни. Това е самочувствието на една нация. Да, изядохме тези жаби – за какво, че на една българка ѝ дадоха премия ". Всъщност обстоятелствата не са тъкмо такива, а с каква изненада и състрадание Деньов гледа Мишел Бонев и водената от нея Татяна Лолова - има снимков материал по този въпрос.

" Искам българското кино, аз доста желая, тъй като в действителност ще умра в България несъмнено като български честен жител към момента, в случай че мога да продължа да бъда честен, и доста желая българското кино не да завоюва награди от Карлови Вари – кристалната чаша за бира и през целия ден да се хвалим с кино, което е в чекмедже. Много желая в Кан да спечелим. Много желая във Венеция да спечелим остарелия фестивал. И затуй, когато приказваме за доста пари и милиони, длъжни сме да желаеме и качество, сътрудници ".

Вежди Рашидов вероятно не е наясно, че фестивалът в Карлови Вари, извоюван м.г. от българския филм " Бащата ", е един от най-престижните в света, категория " А ", и че премията му се назовава " Кристален глобус ", а не " Кристална чаша за бира ". Но Кан или Венеция му звучи по-купешко. 

Тази тирада бе приветствана от депутатите на ГЕРБ, измежду които в полемиката по Закона за кино се включиха още артистът Евгени Будинов и барабанистът Калин Вельов. Самият Будинов не падна по-долу от своя съпартиец със заключителната си имитация за седмото изкуство: " Ще завърша с един въпрос. Сигурно всички Вие знаете кои са седемте изкуства. Те са първо, трето, пето и кино. "  

От стенограмата се схваща и кой пази най-мощно лобистката корекция в поддръжка на " Ню Имидж ", която болшинството прокарва в интерес на непознатите продукции, снимани на българска земя - " Обединени патриоти ". " Наша първостепенна задача е, несъмнено, ние да подтикваме българското произвеждане на филми, само че също по този начин тези облекчения от 25%, тази възвръщаемост на разноските ще притегли непознати вложения, от които имаме извънредно доста потребност, защото, идвайки тук високобюджетни непознати продукции, те наемат български артисти. Между 200 и 1000 души се наемат за една продукция. Горе-долу по 30-40 дни са нужни за снимането на един филм, който два месеца преди този момент се приготвя, заплаща се дневно, заплащат се спомагателни часове и по този начин нататък. Всичко това е в интерес на българската киноиндустрия, защото с изключение на актьорите, с изключение на режисьори, с изключение на сценаристи, ще бъдат ангажирани и много компании, като водачи, като доставка на храна, при затваряне на улица за фотосите, заплащане на наем на общините, хотелиери, ресторантьори и по този начин нататък ", показва депутатката Мария Цветкова угриженост за водачите и доставчиците на храна в българската киноиндустрия. 

" Още нещо желая да прибавя в умозаключение, доста е значима и тематиката на филмите, които се създават в България, на българските продукции. Нека да не позволяваме разнообразни и непознати на българските фамилни обичаи идеологии, споделям напряко джендър идеологии, да участват в българските продукции като тема , както, несъмнено, като цяло всички продукции да бъдат за повишение на националното достолепие и запазване на българската еднаквост ", заби последния гвоздей в ковчега на българската кино промишленост тя. 

В отговор на имитация от опозиционния народен представител Антон Кутев Рашидов не пропусна да отбрани и своята идея за театралната промяна: " Колкото до същинския спектакъл, на всички места по света играят тези артисти, които водят аудитория. Публиката е доста нужна за оцеляването на един спектакъл. Не във всеки спектакъл играят единствено от Балтимор хората, върви и Ал Пачино понякога. Това, което назоваваме " мечките "  у нас, е належащо, тъй като към този момент сме в цивилизован западен свят – артист, който води аудитория, ще гостува ".

Вежди " лиши " специалността и дипломите и на болшинството от театралите у нас с думите: " Мога да Ви уверя, че на локална почва 80% от театрите в страната са от самодейци, не са професионални. Почти всички експерти са в София ".
 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР