Православната църква почита днес паметта на Свети Апостол Андрей Първозвани.

...
Православната църква почита днес паметта на Свети Апостол Андрей Първозвани.
Коментари Харесай

Почитаме паметта на Свети Андрей Първозвани

Православната черква уважава през днешния ден паметта на Свети Апостол Андрей Първозвани. Светецът се назовава първозван, тъй като първи от 12-те апостоли е извикан и тръгнал след Исус Христос, и дружно с брат си деятел Петър били очевидци на неговите чудеса, гибел и възкресение.

Свети Андрей Първозвани е християнски просветител и брат на Свети Петър. От ранни години Андрей жадувал за божествената истина и когато Йоан Кръстител се явил от Юдея, той станал един от неговите възпитаници. Проповядвал в Мала Азия, Грузия и Скития, поради което е считан за настойник на Румъния и Русия.

Когато апостолите се разпръснали по света, с цел да проповядват Евангелието, Свети Андрей обиколил доста земи - Византия, Тракия, Русия, Рим. Хората вярвали, че може да излекува страшни и неизлечими заболявания. За проповядването на християнската религия Свети първоапостол Андрей получава смъртна присъда и е разпънат на кръст. По време на ръководството на Константин Велики тялото му било пренесено в Цариград, в църквата на Светите апостоли.

По-късно през 1208 година главата му била пренесена в Рим, където се пази в църквата "Св. Петър ". През 1964 година, с цел да се уважи подобряването на връзките сред Римокатолическата черква и Цариград, тя е дарена на Цариградската патриаршия, напомня още Българска телеграфна агенция.

Името на Свети Андрей Първозвани постоянно се среща в Евангелието. За него се загатва в описа за нахранването на народа с пет ечемичени хляба и с две риби.

Църковният празник се назовава от народа Андреевден, Едрей, Едрин или Мечкин ден. Вярва се, че Свети Андрей е настойник на мечката и неин повелител. В доста предания се споделя, че той се явява пред хората, яхнал мечка, и прогонва зимата и дългите нощи.

Българският народ отбелязва Андреевден като празник на зърното. Традицията повелява сутринта рано да се взима от наедрялото зърно и да се хвърли в огъня, с цел да порастват високо всички житни растения. На този ден се варят жито, фасул, леща, грах, просо или ечемик.

Андреевден е обвързван в националния календар с визиите за прехода от есента към зимата. Според националните възгледи и знания в региона на астрономията на този ден стартира повишаването на деня. Българската сентенция гласи: "На Едрей ден стартира да наедрява денят, колкото едно просено /житно, маково или синапено/ зърно ".
Имен ден честват през днешния ден Андрей, Андриян, Андреа, Адриана.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР