Православната църква почита днес паметта на Св. апостол Акила и

...
Православната църква почита днес паметта на Св. апостол Акила и
Коментари Харесай

Почитаме двама светци, вижте кой черпи за имен ден

Православната черква уважава през днешния ден паметта на Св. деятел Акила и Преп. Никодим Светогорец.
Свети деятел Акила, един от седемдесетте, бил възпитаник на свети деятел Павел, който го направил свещеник. Той бил понтийски евреин и до обръщането си в християнската религия живял с жена си Прискила в Италия. Когато император Клавдий заповядал на евреите да изоставен Рим, Акила отпътувал със брачната половинка си за Коринт.
Причината за изселването на евреите от Рим била следната: когато в Рим почнало Христовото благовестие и пристигнал първовърховният деятел Петър, мнозина от живеещите в Рим иудеи приели светата религия в Христа, само че доста били и неповярвалите. Поради това сред иудеите почнал огромен спор: едни признавали Христа за същинския Месия, други Го отхвърляли и хулили.
Неповярвалите иудеи, както в Йерусалим и другаде, по този начин и в Рим, злобно нападали вярващите. Те не можели да понасят дори името на Иисуса Христа, настройвали елините срещу вярващите в Него и на всички места повдигали гонения против тях. Елините, които се били обърнали към Христа, защитавали вярващите евреи от невярващите. Между тях зародили огромни разногласия и омраза, което било доведено до знанието на цезаря Клавдий. Понеже вярващите наричали Господ Иисус Христос Син Божий и Цар Израилев, цезарят се страхувал да не стартира ужас измежду народа и да се появи някой нов цар, който да претендира за неговата власт. Ето за какво било заповядано всички евреи, и вярващи в Христа, и невярващи, да бъдат изгонени от Рим и от цяла Италия.Заедно с останалите евреи бил изпъден и Акила. Заселил се в Коринт и се издържал от труда на ръцете си, тъй като бил занаятчия на шатри. По това време свети деятел Павел, който проповядвал Христа измежду езичниците, дошъл от Атина в Коринт, основния град на Ахаия, намерил тук Акила и Прискила и се открил у тях. Понеже имали един и същи поминък, се трудили дружно. След като просветил Акила и Прискила с вярата в Христа, Павел ги кръстил. Останал година и шест месеца в Коринт, проповядвайки Божието слово и побеждавал със силата Христова иудеи и езичници. После отплавал за Сирия. Акила и Прискила последвали своя преподавател и провинен за спасението си, с който ги свързвала духовна обич. С тях и с останалите си почитатели Павел дошъл в Ефес. Понеже желал на приближаващия се празник Пасха да бъде в Йерусалим, оставил Акила и Прискила да наставят ефесяните в светата Христова религия, а самичък потеглил на път, като заречен да се върне още веднъж в Ефес.
След гибелта на Клавдий, когато евреите още веднъж получили правото да живеят в Рим и почнали да се завръщат по домовете си в Италия, Акила и Прискила също се върнали в Рим. Свети Акила не останал в Рим дълго. Заедно с жена си се върнал още веднъж в Азия, където го изпратил неговият преподавател, деятел Павел, с цел да проповядва към този момент като свещеник Божието слово.
Свети Акила проповядвал Христа в Азия, Ахея и Ираклия и оказал помощ за спасението на доста човешки души, като обръщал езичниците и ги кръщавал. Той обикалял и по други земи и на всички места проповядвал Царството Божие. Просвещавал със светата религия, разрушавал идолите, издигал църкви, ръкополагал свещеници. Претърпял доста премеждия и бил погубен от неверниците. Душата му се упокоила на небето дружно с останалите свети апостоли по благодатта на нашия Господ Иисус Христос, на Когото популярност во веки. Амин.
Преп. Никодим Светогорец е православен църковен публицист от гръцки генезис. Роден е на о. Наксос. Получил образованието си в Смирна. От 1775 година се подвизавал в Св. Гора Атонска.
През 1783 година приел схима и дълго време живял като пандизчия. Почти 30 години посветил на редактирането и подготовката за щемпел на класическите си писания по аскетика - св.преп. Симеон Нови Богослов, св. Григорий Палама и други подвижници. Превел и редица католически творби, в частност книгата на монаха Лоренцо Скуполи (XVII в.) "Духовна бран ". (Преведена от св. Теофан Затворник под името "Невидимата бран ", книгата добила огромна популярност). Освен преводи, житийни, вероучителни и назидателни писания, св. Никодим Светогорец е оставил и екзегетически книги. Той е съставил тълкувания на Съборните послания и тълкувание на Посланията на св.ап. Павел.
Коментарите се основават основно на творбите на Блажени Теофилакт и Екумений Трикски и съдържат голям брой забележки и подробни азбучни указатели. При работата си св. Никодим употребявал и ръкописа на митрополит Митрофан Смирненски (IX в.), открит от него в един от Атонските манастири. Св. Никодим поразявал своите съвременници със задълбоченото си познаване на Библията, елементи от която знаел наизуст. През 1955 година Константинополската черква причислила Никодим Светогорец към сонма на светците.
Паметта му се чества на 1 юли и през днешния ден.
Имен ден имат всички мъже, които носят името Орлин.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР