9 основни съвета от бизнес етикета
Поведението, маниерите и метода, по който се представяме в бизнес средата приказват доста повече за нас, в сравнение с допускаме.
Какво можем да подобрим у себе си в този аспект? За бизнес етикета и неговите съществени правила научаваме повече от Ана Динкова – Ана е съветник по корпоративни връзки, бизнес етикет и персонален имидж с над 10-годишен професионален опит. Съосновател е на trinitix – организация за цифров маркетинг. Участва в организацията на първите TEDxMladostWomen конференции у нас.
Поведението ни демонстрира какъв брой сме уверени в знанията си в дадена сфера, а маниерите ни демонстрират степента на образование и учтивост, уверена е Ана. И добавя, че главните знания по бизнес етикет в 21-ви век са това, което отличава положителните от впечатляващите и харизматичните експерти и водачите.
1 – Как изглеждаме
По облеклата посрещат, по мозъка изпращат – тази остаряла максима през днешния ден е годна повече от всеки път. Във време, в което интервала, в който се срещаме и организираме настоятелен диалог с някого не постоянно ни подсигурява опцията да разкрием изцяло капацитета, знанията и уменията си по какъв начин изглеждаме и по какъв начин се държим е от голяма значимост.
Нашият външен тип е нашата визитна картичка: по какъв начин сме облечени, дали облеклата, прическата, аксесоарите и така нататък дават отговор на мотива – това са нещата, които близките виждат първо.
Офисният дрескод се подчинява на тези 10 златни правила
2 – Пунктуалност
В забързаното всекидневие да бъдем постоянно точни е преимущество и демонстрира почитание към времето на близките.
Освен да бъдем постоянно точни за срещи, публични мотиви, обществени събития и така нататък е добре да се стремим да организираме срещите си плътно, без загуба на ненужно време и да не се застояваме прекалено дълго на фирмени празненства и коктейли.
3 – Как се представяме
Една от най-често допусканите неточности при срещи и запознанства е представянето в самото начало на диалога. За да създадем най-бързо положително усещане, би трябвало да се ръкуваме бързо, с съдбоносен и стегнат жест (без да стискаме прекалено ръката на нашия събеседник) и да кажем ясно и отчетливо името си – наложително име и фамилия, длъжността си и името на компанията, която представляваме.
4 – Вежливост
Добър ден, благодаря, сбогом, да се превръщане с „ Вие “ към по-възрастни и непознати, както и висшестоящи във фирмената подчиненост – това са дребни жестове на учтивост, които приказват доста за нашето образование и за това какви хора сме. Или както се споделя в една сентенция: Усмивката е една дребна крива, която доста бързо може да изправи проблемите. Използвайте я самоуверено!
5 – Нетикет
Нетикет е композиция от интернет+етикет или по какъв начин водим електронната си преписка, по какъв начин отговаряме на известия, даже по какъв начин поддържаме профилите си в обществените мрежи.
Никога не си позволявайте недодялан звук и нецензурни думи, в никакъв случай не прекрачвайте границите на професионалните връзки – без значение от случая. Или с други думи: един път оповестено в интернет, нищо не може да бъде изцяло изтрито – внимавайте каква цифрова диря оставяте след себе си!
6 – Концентрирайте се по време на настоятелен срещи
Намалете звука или изключете мобилния си телефон, слушайте деликатно събеседниците си и задавайте въпроси, когато имате потребност от спомагателна информация или обяснения.
Гледайте хората в очите, както когато те приказват, по този начин и когато вие се изказвате. Блуждаещите погледи по тавана издават неустановеност, а погледа през прозореца приказва за отегченост. Драскането и рисуването в бележниците също подсказва, че нямаме самообладание срещата да завърши. Седете изправени на стола, не кръстосвайте крайници и ръце и се придържайте към деловия звук.
7 – Оставете персоналния си живот отвън тематиките за диалог
Личният живот се назовава по този начин точно тъй като се разграничава от професионалния, деловия или обществения подобен. Постарайте се да имате постоянно подготвени тематики за диалог, които не засягат персоналния живот – нито вашия нито този на събеседниците ви, изключително в случай че сте в строги бизнес връзки.
Ако обаче познавате член на фамилията на вашия събеседник и обстановката го разрешава, демонстрация на положително образование е да предадете поздрави или да попитате по какъв начин е.
8 – Добрите обноски са значими и на масата
По време на бизнес обяд, делова или публична вечеря метода, по който седим, приказваме и се храним демонстрира доста във връзка с нашето образование. Използвайте приборите вярно, не се хранете лакомо, внимавайте с алкохолните питиета и в никакъв случай не говорете с цялостна уста!
Добре е на маса да се заобикалят разногласия на политически и религиозни тематики . Можем да обсъдим независимо политическата, икономическата или интернационалната конюнктура, само че с изключение на да споделим персоналните си възгледи е добре да изслушаме и тези на събеседниците си.
Ако сте хазаин имайте поради, че на вас се пада отговорността да вдигнете тост, както и да приканите гостите да стартират да се хранят, да насочвате диалозите и развоя на събитията. Ако сте посетител не трябва да стартирате да се храните или да отпивате от алкохолните питиета преди домакина си. Не забравяйте да бъдете вежливи , в случай че мотивът го изисква да носите подарък и да благодарите на домакините си за поканата.
9 – Бюрото – визитната ни картичка измежду сътрудниците
Да сложим на бюрото си рамкирана фамилна фотография или такава от 10-тата годишнина на детето ни е благо, само че не и да държим фото-албум на цялото семейство. Колекциите от сувенири от ваканциите и изложбите от плюшени играчки – също не са добра концепция.
Добре е да държим количеството на персоналните ни движимости под 30% от всичко, което слагаме на бюрото и работното си пространство. Когато работим в директен допир с клиенти е за предпочитане персоналните ни движимости и фотоси да не се виждат.
За да научите повече от Ана на тематика бизнес етикет, персонален и обществен имидж, можете да се срещнете с нея персонално на 16 декември в Пловдив. Семинарът ще се организира в Limacon – център за развиване на обществен капитал.