Есенна депресия – как да се справим с нея
Изпитвате ли есенна меланхолия? Ако по-късите дни и измененията във времето лишават силата ви и ви карат да се чувствате отпаднали, имате типичен признаци на сезонно афективно разстройство. Есенна сезонна меланхолия е форма на меланхолия, провокирана от промени в дневната светлина и времето, които се случват най-вече през есента и зимата.
Експертите не са сигурни за какво някои хора изпитват този вид меланхолия, само че някои считат, че тези сезонни промени нарушават циркадния темп на тялото. Това е вътрешният физически часовник, който контролира метода, по който действаме по време на сън и бодърстване, което ни кара да се усещаме енергични и бдителни от време на време, само че бавни и сънливи в други моменти.
Свързана доктрина е, че промяната на сезоните нарушава, като серотонин и мелатонин, които контролират съня, настроението и възприятието за благоденствие.
Каквито и да са аргументите за нечия меланхолия, признаците и признаците нормално са липса на сила, възприятие на меланхолия, проблеми със съня, загуба на интерес към нормалните занимания и занимания и затруднено съсредоточаване. Промените в тежестта и апетита също са чести. По-тежките случаи могат да доведат до безизходност и виновност, както и мисли за самонараняване. За благополучие има няколко неща, които можете да извършите в битката против признаците на есенна меланхолия. Прочетете, с цел да научите няколко метода по какъв начин да се справите с нея.
8 метода по какъв начин да облекчите есенна меланхолия
Ето няколко неща, които можете да опитате, с цел да облекчите признаците на есенна меланхолия.
1. Говорете с Вашия доктор или снабдител на здравни услуги
Тъй като есенна меланхолия е форма на меланхолия, тя би трябвало да бъде прегледана от експерт по психологично здраве.Има редица скринингови въпроси, които могат да оказват помощ да се дефинира дали някой е депресиран.
Вашият доктор ще може да реши дали имате есенна меланхолия, а не някаква друга форма на меланхолия. Ако имате такава, експерт може да ви помогне да идентифицирате положението и да се справите с него.
2. Подгответе мозъка си през есента
Подготовката за прехода от лято към есен не се лимитира до актуализации на дрешника или подготовка на дома ви за новия сезон – помислете дали да подготвите и мозъка си.
Редовното обособяване на време за действия за повишение на настроението може да помогне на хората да се усещат физически и психически по-здрави.
По-добре е да се подготвите за зимния сезон, като започнете през есенния сезон – правете приятни действия, инициирайте групови чатове с другари и излети, избирайте занимателни занимания и участвайте в клубове или общественополезен труд.
Редовното присъединяване в тези действия ще ви помогне да избегнете есенна меланхолия.
3.Дайте приоритет на обществените действия
Изследванията са разкрили причинно-следствена връзка сред обществената изолираност и депресията. Едно изследване се занимава с въздействието на карантината върху психологичното здраве по време на пандемията. Изследователите оповестяват, че такива интервали на изолираност могат да имат дълготрайно психическо влияние върху хората, в това число признаци на меланхолия и посттравматично стресово разстройство.
Намирането на изобретателни способи да поддържате връзка с другите е значимо. Ако през есента тъмнината или времето ви карат да стоите на закрито повече от мечтаното, има способи, разнообразни от персоналните взаимоотношения, за другарство.
Когато през есента и зимата е супер студено да сме на открито или не е безвредно да караме, можем да използваме FaceTime с другари и членове на разширеното семейство или да настроим Zoom диалози с тях. Това ще ни помогне да се оправим с есенна меланхолия.
4.Добавете ароматерапията към вашия проект за лекуване
е потреблението на етерични масла за лечебни цели и може да облекчи и понижи признаците на есенна меланхолия.
Проучване за обзор от 2020 година демонстрира, че етеричните масла могат да понижат признаците на меланхолия и други психически проблеми като тревога и проблеми със съня.
Авторите също по този начин означават, че доказателствата за изгодите за психологичното здраве от етеричните масла са лимитирани, тъй че е прекомерно рано да се вършат изводи за тяхната полза.
Когато става въпрос по-специално за есенна меланхолия, етеричните масла могат да повлияят на региона от мозъка, която е виновна за управлението на настроенията и вътрешния часовник на тялото. Този вътрешен часовник от своя страна въздейства върху съня и апетита.
Въпреки че доказателствата за ароматерапията може да са лимитирани, етеричните масла могат да бъдат елементарен и безвреден метод за възстановяване на психическото благоденствие – изключително когато са съчетани с друга успокояваща активност, като взимане на вана или наслаждаване на компания на свещ.
Най-безопасните способи за потребление на ароматерапия включват масла за тяло, ароматни пръчици и бижута, направени с абсорбиращи материали, върху които можете да нанесете етерични масла.
5.Движете се
Както и при други форми на меланхолия, упражненията могат да оказват помощ при есенна меланхолия. Упражнението може също по този начин да компенсира наддаването на тегло, което е постоянно срещано при меланхолия.
Упражненията навън са най-полезни за облекчение на признаците на есенна меланхолия, заради излагането на дневна светлина. Но в случай че не можете да упражнявате на открито, тъй като е студено пробвайте да употребявате бягаща пътека, велоергометър или елиптична машина, сложени покрай прозорец вкъщи или във фитнеса.
6.Вземете почивка или „ престой “
Есенната почивка в по-топъл климат може да усъвършенства признаците на есенна меланхолия, като ви помогне да избягате от студа и облачните висини. Дори къса отмора от всекидневието на слънчево място може да бъде потребна.
Вълнението, което може да повдигне настроението ви, може да стартира, до момента в който се подготвяте за ваканцията си и да останете няколко седмици след завръщането си.
Ако бюджетът е предизвикателство, помислете вместо това за обмисляне на престой. Вземете отмора от работа и прекарвайте повече време на открито, като в същото време намирате способи да изживеете типични ваканционни действия в личния си дом и общественост.
7.Водете дневник
Записването на вашите мисли може да има позитивен резултат върху настроението ви. Това може да ви помогне да извадите част от отрицателните си усеща от системата си.
Воденето на дневник работи, като ви оказва помощ да приоритизирате проблемите в живота, да идентифицирате аргументите за меланхолия и да намерите по-добри способи да ги контролирате.
Включете вашите мисли, усеща и терзания, когато водите дневник. Добър миг за това е през нощта, с цел да можете да обмислите всичко, което се е случило този ден. Това ще ви помогне да се справите с есенна меланхолия.
8. Вземете задоволително витамин D
Дефицитът на витамин D може да бъде рисков фактор за депресивни признаци. Ниски равнища на витамин D са открити при хора със САР, съгласно Националния център за допълващо и интегративно здраве.
Експертите не знаят сигурно дали добавките с витамин D могат да облекчат признаците на есенна меланхолия, само че обезпечаването на задоволително слънчева светлина денем и включването на богати на витамин D храни в диетата ви е страхотна концепция.
Говорете с вашия доктор за тестване на равнищата на витамин D и дали добавките биха били подобаващи за вас.
Живот със сезонна меланхолия
Излагането на светлина, вярното хранене и упражненията и поддържането на обществена ангажираност ще ви оказват помощ да се почувствате по-добре. Други стъпки, които можете да предприемете, включват:
Не чакайте да получите професионална помощ. Ако имате признаци за есенна меланхолия посетете вашия доктор или експерт по психологично здраве.
Следете моделите си на сън. Опитайте се да си лягате и да се събуждате почти едновременно всеки ден. Ако подремвате, направете ги къси.
Помислете за светлината във вашата среда. Отворете щорите на работното си място и отрежете листата, които блокират слънчевата светлина към прозорците ви вкъщи.
Планирайте време за неща, които ви харесват, без значение дали това е гледане на най-новия хитов филм или осъществяване на доброволческа работа.
Избягвайте алкохола и развлекателните опиати. Те единствено ще ви накарат да се почувствате по-зле в дълготраен проект.
Не се натоварвайте прекалено много, до момента в който се чувствате депресирани. Задайте цели за това, което е най-важно, и се заемете със листата си със задания един по един детайл.
Може би е най-добре да избягвате значими житейски решения по време на вашия „ слаб “ сезон.
Имате другар или член на фамилията, на който да се доверите. Не се опасявайте да се обърнете към тях за помощ, когато имате потребност от нея.
Разберете, че може да отнеме известно време, до момента в който признаците ви отшумят.
Ако започнете да се чувствате депресирани, изтощени и капризни към едно и също време всяка година, може да имате форма на сезонна меланхолия. Говорете намерено с Вашия доктор за възприятията си. Следвайте техните рекомендации за промени в метода на живот и лекуване.
Сезонната меланхолия е разстройство на настроението, което получавате всяка година едновременно. Най-често се появява през есента или зимата, само че може да стартира и напролет или лятото. Уведомете Вашия доктор, в случай че забележите сезонни промени в настроението. Тази сезонна меланхолия може да се лекува със светлинна терапия, разговорна терапия, лекарства и промени в метода на живот.
Обичайно е да се чувствате по-малко енергични, положителни и обществени понякога, когато на открито е студено и има по-малко дневна светлина. Но при сезонното афективно разстройство тези усеща са по-интензивни и не престават през целия сезон.