Полша отзовава новия си посланик в Прага, след като той

...
Полша отзовава новия си посланик в Прага, след като той
Коментари Харесай

Полша отзова посланика си в Чехия заради коментари за въглищна мина

Полша отзовава новия си дипломат в Прага, откакто той разкритикува метода ѝ в разногласието с Чехия за държавна въглищна мина, оповестява " Асошиейтед прес ".

Говорителят на полското държавно управление Пьотър Мюлер написа в " Туитър ", че мненията на посланика са били " извънредно безотговорни " и че процедурата за отзоваването на посланика към този момент е в ход. Той сподели, че всеки посланик би трябвало да отстоява ползите на Полша.

В изявление за " Дойче веле " дипломат Мирослав Яшински акцентира, че Полша е посочила " липса на съпричастие, липса на схващане и липса воля да стартира разговор " с Чехия.

Полската мина за лигнитни въглища е ситуирана покрай чешката граница, а управляващите в Чехия настояха, че тя оказва отрицателно влияние върху околната среда и изразходва вода от някои села в региона.

Месеци на договаряния сред чешкото и полското министерство на околната среда не доведоха до решение на разногласието, макар многократните изказвания на полския министър председател Матеуш Моравецки, че съглашението е близо.

Яшински, който предишния месец стана дипломат на Полша в Чехия, упрекна основно управлението на мината за неуспеха за решение на спора и за това, че е позволило той да се трансформира в спор на държавно ниво.

" Нека да сме почтени и да признаем, че въпреки всичко повода за разногласието беше арогантността на някои хора ", настоя Яшински и добави: " Преди всичко управлението на мината. След това управлението на (държавния гигант) Полска група енергетична и на светлинни години от тях са министерствата и министър председателят. "

Мината сътвори напрежение и сред Полша и Европейския съюз. През октомври Съдът на Европейски Съюз наложи санкция на Полша от 500 хиляди евро дневно за това, че страната не се е съобразила с разпореждането за затваряне на мината " Туров ".

Полското държавно управление аргументира отхвърли си да затвори голямата открита мина с това, че тя зарежда електроцентрала, която генерира 7 % от електрическата енергия в страната. Варшава също по този начин отхвърля и да заплати санкцията, като твърди, че Съдът на Европейски Съюз няма пълномощието да я наложи.

Новото чешко държавно управление цели последователно да извади от приложимост въглищата в производството на сила до 2033 година, като в същото време усили зависимостта на страната от нуклеарни и възобновими източници.

Полша, която разчита на въглищата за съвсем 70% от производството на електрическа енергия и за към 80 000 работни места, упорства, че се нуждае от постепенно изваждане от приложимост на въглищата и е определила задачата си за това за 2049 г.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР