Подковообразният рак, известен още като мечоопашат рак, е жива вкаменелост,

...
Подковообразният рак, известен още като мечоопашат рак, е жива вкаменелост,
Коментари Харесай

Кое животно има най-ценната кръв?

Подковообразният рак, прочут още като мечоопашат рак, е жива вкаменелост, която се е разхождала по крайбрежията на планетата ни съвсем непроменена в продължение на 445 милиона години, доста преди да се появят динозаврите. Те имат доста странна синя кръв – може би най-ценната кръв от всички живи през днешния ден животни.

Това е по този начин, тъй като тя е от решаващо значение за основаването на ваксини, които са избавили милиони животи. И всичко се дължи на странното ѝ оцветяване: за разлика от богатата на желязо кръв, която тече във вените ви, тази (конкретно на атлантическия мечоопашат рак, Limulus polyphemus) е богата на мед и има ледено наследник цвят.

Вместо бели кръвни телца те имат кафези, известни като амебоцити, които са извънредно ефикасни при откриването на бактериални ендотоксини. Дори при равнища, по-малки от една част на трилион, амебоцитите могат да провокират коагулация и да образувайки съсирек към нахлулите бактерии по метод, който защищава тялото на рака.

Фармацевтичните компании употребяват тези амебоцити от десетилетия като метод за тестване дали имунизациите са нечисти с бактерии, в по този начин наречения тест с лимулус амебоцит лизат (Limulus amebocyte lysate).

Подобен тест е от решаващо значение, тъй като в противоположен случай рискуваме замърсяване, което може да навреди или даже да се окаже съдбовно за всеки човек, получил съответната ваксина, което по време на пандемия като COVID-19 би означавало милиони. Въпреки това се търси по-устойчива опция (например синтетичен еквивалент като рекомбинантен фактор С), защото несъразмерният рандеман към този момент е довел до понижаване на популациите на мечоопашатия рак.

Макар че фермите източват единствено 30% от кръвта, след което връщат животните в океана, счита се, че сред 10 и 30% от тях не оцеляват. И още по-лошо – има наблюдения, че женските раци се развъждат по-слабо, откакто са били източени, което в допълнение затруднява възобновяване им на бройките им.

Тяхната синя и скъпа кръв не е единственото изненадващо за типа. Всъщност подковообразният рак не е рак. Те даже не са представители на семейство Ракообразни.

Всъщност те са свързани с паяците като членове на главното поделение на членестоногите – Chelicerata. В тази група влизат паякообразните и скорпионите, като и двата типа би трябвало да смъкват екзоскелета си, когато пораснат – и същото се отнася и за тези раци. Ето едно (доста гадничко) видео на така наречен линеене на рака:

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР