Пловдивските десетокласници са на 12-то място в страната по резултатност

...
Пловдивските десетокласници са на 12-то място в страната по резултатност
Коментари Харесай

Критично ниски оценки на външното оценяване, десетокласниците от Пловдив са 12-ти в страната

Пловдивските десетокласници са на 12-то място в страната по ефикасност от Националното външно оценяване. Тазгодишният випуск е изкарал сериозно невисок резултат по математика – едвам 33,14 от вероятни 100т. Това е равно на оценка Среден 3. По БЕЛ пък гимназистите са изкарали четворка, като са постигнали 55,92 т.
Прочетете още
На този декор междинното за страната при десетокласниците за резултат по български език и литература е 49,44 точки , което е с над 6 точки повече спрямо миналата година.

51,28% от десетокласниците са получили над 50 точки при работата си върху теста по български език и литература. С оптимален брой от 100 точки е един възпитаник в 10. клас, а 74 възпитаници – с 0 т. Учениците се оправят по-успешно със дилемите с избираем отговор – 4120 възпитаници са постигнали оптимален брой точки на тези задания. Значително по-трудни са дилемите със свободен отговор. Задачата за основаване на обобщение е измежду тези, които несъмнено в най-голяма степен са провокирали усложнения.



По математика десетокласниците са постигнали междинен резултат 34,5 т. от оптимален брой 100. Резултатът през тази година бележи лек растеж спрямо постигнатото през миналите години.

„ Като цяло учениците в 10. клас по-успешно се оправят със дилемите с избираем отговор, изискващи използването на заучени логаритми, модели, процедури в познати типични обстановки. Те се затрудняват при решаването на задания с уголемен свободен отговор и при добиване на информация от източник – текст, чертеж, графика или диаграма “, проучват от МОН.

По райони най-добре на изпита по БЕЛ в 10. клас са се справили десетокласниците от София-град, Смолян и Варна, а най-слаби са резултатите в Търговище, Разград и Шумен. Регионите, в които учениците имат достижения по математика в 10. клас над междинните за страната са София-град, Смолян, Кърджали и Варна. С най-ниски резултати са десетокласниците от районите Враца, Видин и Перник.

 

Седмокласниците в Пловдив и района обаче са се наредили на шесто място по отношение на връстниците си в страната. Те обаче също са изкарали сериозно невисок резултат по математика. Випускът тази година е позволил сериозно невисок резултат, като в множеството области в страната той даже не надвишава прагът от нужни 29т. за тройка!

Същото се отнася и за междинния брой точни на прогимназистите в Пловдивска региона, който е едвам 27,54т.  

Анализ на МОН сочи, че междинният резултат, реализиран от седмокласниците на националното външно оценяване по математика през образователната 2022 – 2023 година, е 35,29 точки. Той е съпоставим с резултата, реализиран през предходната година. Максимален резултат от 100 точки имат 262 възпитаници, а 180 възпитаници имат 0 точки. Повече от половината възпитаници сполучливо се оправят със дилемите, свързани с изчисление на числов разумен израз и с решение на неравноправие. Около 37% от седмокласниците умеят да разграничават простите цифри в дадена редица от цифри, съвсем 2/3 от учениците се затрудняват да ползват свойствата на пропорциите. Почти 40% от седмокласниците показват знания за детайлите и свойствата на валчестите тела и се оправят сполучливо с намиране размер на конус. Учениците се затрудняват при определянето и записването на координатите на симетрична на дадена точка в правоъгълна координатна система. Проблеми има и при разчитането, потреблението и интерпретирането на данни, показани с текст или диаграма, както и при съставянето на математически модел на действителни житейски обстановки и преобразуването му с математически способи и логаритми.

Двама възпитаници имат по 100 точки и на двата изпита от националното външно оценяване – български език и литература и математика.

По БЕЛ представянето на седмокласниците в Пловдив е относително положително, като са реализирани 55, 33т . Средният резултат за 7. клас в България е малко по-нисък - 55,04 точки.

13 възпитаници са постигнали оптимален бал от 100 точки; 15 възпитаници – 99,5 точки; 34 възпитаници – 99 точки.

От МОН показват, че по български език и литература седмокласниците се оправят сполучливо със дилемите с избираем отговор. Повече от 3 000 възпитаници са получили оптимални или доста близо до оптималния брой точки от работата си върху тези задания. Умеят да намират и извличат информация от текст. Над 75% от седмокласниците не се затрудняват при определянето на синоними и антоними. Две от дилемите с избираем отговор са затруднили учениците: установяване типа на използвано в изречение местоимение и определянето на типа на изречение по състав.

При дилемите със свободен отговор най-трудна се е оказала 25. задача. През тази година учениците трябваше да разтълкуват внушенията на стихове от одата „ Опълченците на Шипка “ – близо 2/3 от седмокласниците са се затруднили да разтълкуват смисъла на посочените стихове.

През тази година седмокласниците работиха върху описа „ Ева, която пораства и се смалява “ и по-голямата част от седмокласниците са се справили с преразказа, като междинният брой точки на 26. задача е 17,8 т от общо 35.

На изпита от националното външно оценяване по български език и литература с 0 точки са 0,3 % от явилите се възпитаници.

По свое предпочитание седмокласниците можеха да се явят на национално външно оценяване по британски, италиански, немски, съветски и френски езици. Най-много (2120) избраха британски език, като реализираха междинен резултат 86,5 точки. Най-много десетокласници са избрали британски език, равнище В1 – 1429. Средният резултат е 63,7 точки.

Въпреки сериозно ниският резултат на 10. и 7. клас, от МОН регистрират, учениците  подобряват резултатите си на националното външно оценяване по български език и литература.

Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР