Гвоздейков пряко договаря мегапоръчката за закупуване на 35 нови мотриси, поканил е 4 компании
Гвоздейков ще договаря с фирмите, присъединили се безуспешно в миналата поръчка, както и с полското поделение на немската „ Щадлер “, която към този момент подписа контракт по друга огромна поръчка с министерството за 7 двуетажни влака.
Мегатъргът е с планирана стойност от 1,1 милиарда лева, като по него ще бъдат закупени 35 мотриси с по най-малко 200 седящи места и скорост на придвижване от над 160 км/ч.
В миналата социална поръчка се стигна до отваряне на предложения на две компании – „ Шкода “ и ПЕСА, а консорциум към румънската „ Алстом “ оспорва поръчката. До прекратяването й обаче се стигна не около жалбата на „ Алстом “, а поради препоръчани от фирмите периоди, които излизат отвън оптимално избраните от възложителя. Транспортното министерства упорства да получи мотрисите в период от 28 месеца от влизането в действие на договорите, като и двете компании, подали предложения, обявиха по-дълъг период на доставка.
И по процедурата за директно договаряне срокът за доставка остава без смяна – 28 месеца. Той е подбуден от приключването на хоризонта за осъществяване на Националния проект за възобновяване и резистентност – 2026 година България рискува да не може да изиска част от парите при закъснение на обособени вложения и промени. Не е ясно дали при директното договаряне ще може да се стигне до предложения, които съумяват да се впишат в този период.
Иначе ценовите предложения и на „ Шкода “, и на ПЕСА са много под оповестената планирана стойност – надлежно 617,8 млн. лева И 822,5 млн. Лв. От документите по новата процедура за директно договаряне излиза наяве, че в прогнозната сума от 1,1 милиарда лева е включена и алтернатива за доставка на спомагателни бройки влакове, като разноските за тяхната доставка и подръжка не може да надвишават 369,5 млн. лева Същата алтернатива се съдържаше и по миналата поръчка.
Транспортното министерство е дало период до 21 май за подаване на предложения. Те ще бъдат отворени ден по-късно – на 22 май.
Закупуването на нови влакове за железниците е една от най-големите вложения по проекта за възобновяване и резистентност. Ако България не успее да получи цялото финансиране по проекта поради закъснения, обособени планове ще би трябвало да се дофинансират със средстав от националния бюджет.