Племенните обичаи изискват от 56-годишния Гафор Хюсеин Шах да уреди

...
Племенните обичаи изискват от 56-годишния Гафор Хюсеин Шах да уреди
Коментари Харесай

Да се омъжиш за братовчед: генетични увреждания заради кръвосмешението в Пакистан

Племенните традиции изискват от 56-годишния Гафор Хюсеин Шах да уреди бракове на своите осем деца в границите на традицията за необятното семейство. Според разбиранията, тази общественост включва и техни близки родственици. Но мъжът, които е преподавател и живее в Кашмир, познава от личен опит риска от генетични увреждания при сключването на сходни съюзи.

Шах е женен за своя братовчедка по майчина линия. Три от техните деца страдат от наследствени затруднения. Той споделя пред Дъждовни води, че мозъкът на сина му не се е развил до естествени размери, една от дъщерите му е отключила отклонения в речта, а друга има проблеми със слуха.

„ Винаги се тормозя за тях, “ споделя учителят, чиято най-голяма тъга е, че децата му няма да могат да получат обучение. " Кой ще се грижи за тях, когато аз и жена ми си отидем, “ пита той.

И макар рисковете от генетични нарушавания, общественият напън за придържане към обичаите за подписване на бракове сред братовчеди е голям, твърди Шах. А непридържащите се към тази традициите рискуват да бъдат отлъчени. Шах споделя, че самият той е бил заставен да омъжи сина си и две от дъщерите си за близки родственици.

Генетични разновидности и бракове сред братовчеди

Според отчет от 2017 година „ хетерогенната комбинация “ на популацията на Пакистан, в това число високите равнища на „ кръвно роднинство “, са причина за необятното разпространяване на генетични отклонения в страната. Установени са повече от 1000 разновидности при 130 типа нарушавания.

Едно от най-често публикуваните положения е таласемията, която води до това, че алените кръвни кафези не могат да получават задоволително О2.

Здравният специалист от Карачи Сераж уд Даула споделя, че сключването на бракове сред братовчеди в страната може да бъде проследено обратно във времето чак до ислямските религиозни доктрини. Той споделя, че е помолил духовни лица да оказват помощ в ограмотяването за генетичните болести при браковете сред братовчеди. Те отказали, защото сходни съюзи, съгласно тях, са в сходство с шериата и традициите на пророка Мохамед.

Учителят Шах удостоверява, че доста фамилии подписват такива бракове, вярвайки, че са в естетика с апелите на религията си. Според него в случай че държавното управление ги забрани, обществото ще отговори със сериозна опозиция. Друго пояснение за противоречивата традиция са племенната и кастовата системи, надълбоко вкоренени в отдалечените елементи на Пакистан.

В западната провинция Балохистан, южният район Синд, както и в северозападните провинции, племенните системи диктуват фамилния живот. Жител на Балохистан сподели пред Дъждовни води, че извънплеменните бракове се считат за обществено табу. В Синд обстановката не е доста по-различна – основаването на семейство отвън клана или племето може да провокира конфликти и даже убийства.

Отговорът на здравните управляващи

През март 2020 година държавното управление в Пенджаб сътвори оперативна група за попречване на генетичните болести. Един от резултатите е, че детска болница стартира да предлага безвъзмезден скрининг за бременни в съдействие с немската компания Centogene и други интернационалните организации.

Това може да помогне на родителите да решат дали да прекратят бременността, в случай че бъдат открити смъртоносни отклонения. Ранната диагностика, също по този начин, е значима при лекуването на отклонения, получени поради инбридинг (кръвосмешение). Здравен чиновник, поискал анонимност, съобщи пред Дъждовни води, че до момента 30 000 фамилии са се възползвали от скрининга.

Но здравният специалист Даула предизвестява, че би трябвало да се работи още за смяна на настройките. „ По религиозните въпроси хората имат сляпа религия и не желаят да се вслушват в никаква логичност, “ разяснява той. Ако държавното управление помоли духовенството в страната да се включи в разясняването на рисковете от генетични нарушавания при браковете с родственици, това евентуално ще повлияе на повече пакистанци, счита още той.

Автор: С. Кан
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР