Пчелникът /Marrubium vulgare L./ представлява многогодишно тревисто растение със сиво-зелен

...
Пчелникът /Marrubium vulgare L./ представлява многогодишно тревисто растение със сиво-зелен
Коментари Харесай

Пчелник

Пчелникът /Marrubium vulgare L./ съставлява многогодишно тревисто растение със сиво-зелен цвят. Принадлежи към семейство Устноцветни. Стъблата на пчелника са високи до 50 см, четириръбести и разклонени. Листата му са срещуположни, с дръжки, кръгли или необятно елипсовидни, назъбени, а изпод със мощно изпъкнали жилки.

Цветовете на пчелник са бели, ситуирани в пазвите на горните листа. Чашката е с 10 идентични завити зъбчета. Венчето е двуустно, като долната е с пай непряк и необятен междинен дял, а горната джука е двуделна доникъде. Тичинките са четири на брой, затворени в тръбичката на венчето. Плодът се разпада на четири продълговати тристенни орехчета.

Пчелникът е публикуван из тревисти и буренливи места, край огради и пътища в цялата страна. Цъфти от юни до септември месец. Познат е още като богатства трева и пчелинок. Освен в нашата страна, пчелникът се среща в Европа, само че без по-голямата част от Северна Европа.

Състав на пчелник

Пчелникът съдържа горчивите дитерпенови лактони према-рубин и марбун, а също по този начин марубиол и вулгарол. В състава му влизат урзолова и галова киселина, в-ситостерол, холин, горчиво вещество, етерично масло, танини, смоли, алкалоиди, органични киселини, сапонини, захар, восъци и др.

 Билка Пчелник

Събиране и предпазване на пчелник

С здравна цел се събира надземната цъфтяща част на пчелник. Стръковете се берат през май-юли, по време на цъфтежа. Отрязват се на към 20 см от върха.

Сушат се на сянка и се съхраняват в хладни и проветриви пространства. Добре изсушената билка има неясно зелен цвят, горчив усет и приятна миризма. Допустимата мокрота на изсушения пчелник е към 14%.

Ползи от пчелник

Пчелникът има доста положително отхрачващо, дезинфекционно, запичащо, жлъчегонно и мощно спазмолитично деяние. Билката се ползва при конвулсии в гладкомускулните органи, хронична диария и сърдечна аритмия. Пчелникът въздейства благотворно върху нарушен сърдечен темп.

Прилага се при заболявания на черния дроб, при възпаления на бъбреците и пикочния мехур, ревматизъм, обриви на кожата, стомашно-чревния възпаления, диабет. Билката е скъпо средство против бронхит, магарешка кашлица, зной и ларингит. Използва се като понижаващо кръвното налягане средство.

 семена пчелник

В профилираните магазини се продава био сок от пчелник. Той е доста положително средство против кашлица, подтиква отделянето на телесни течности освен в дихателните пътища, само че и в стомаха. Помага за отхрачването при катарално инфектиране.

Дневната доза за възрастни и деца над 12 години е по 10 мл сок преди хранене, три пъти на ден. Спазвайте прецизно упоменатите на опаковката дневни дози, с цел да се избегнат някои затруднения. Пчелникът се употребява в парфюмерийната и пивоварната индустрия.

В резултат на пробни данни спиртният извлек от дрогата на пчелника се предлага като положително откашлящо средство при продължителен бронхит и емфизем.

Народна медицина с пчелник

В българската национална медицина пчелник се предлага при хемороиди, глисти, нередовна менструация, кашлица, заболявания на далака и черния дроб, рематизъм и бронхит.

Външно се ползва в бани за кожни обриви, хемороиди, рани, възпаления, както и за налагане на лапи при инфектиране на лимфните жлези и циреи.

В националната медицина пчелникът намира изключително огромно приложение при холецистити и хепатити.

За вътрешно приложение 2 с.л. пчелник се смесват с 500 мл вода и се оставят да врят 5 минути. Отварата се пие 15 минути преди ястие, 4 пъти на ден по 100 мл.

За откашляне може да приготвите запарка от 100 г пчелник, които се заливат със 750 мл вода. Оставя се да ври 30 минути, до момента в който изври половината от водата, прецежда се и се подслажда със захар.

Източник: gotvach.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР