Откриването на Мондиала в Доха насочи вниманието на света към

...
Откриването на Мондиала в Доха насочи вниманието на света към
Коментари Харесай

Светът е обърнал поглед към Доха, но какво е да си жена там

Откриването на Мондиала в Доха насочи вниманието на света към една страна, раздирана от несъгласия и кавги, само че и страна, която направи и невъзможното, с цел да излезе от статуквото на бедното и остарялото и да поеме по пътя към нова, свободомислеща и прогресивна арабска страна.



Действително, не можем да скрием обстоятелството, че през новия век управниците на Катар направиха редица отстъпки и взаимни отстъпки с културните си и религиозни разбирания по повод най-много на дамите.

С идването си на власт през 1995 година шейх Хамад бин Халифа Ал Тани сложи началото на нова епоха за страната, която освен трансформира емирството в един от най-големите експортьори на нефт в света, в една от най-богатите страни на планетата, само че и, въпреки и официално, изравни гражданските права на дамите и мъжете.



Да, има развиване що се касае във връзка с дамите в Катар...

Да не забравяме, че на откриването на Олимпийските игри в Лондон знаменосец на катарския байрак бе 19-годишната състезателка по пукотевица с пневматична пушка Бахия Ал-Хамад. Имайки поради обстоятелството, че страната взе участие в олимпиади от 1984 година насам и нито един път флагът не е бил носен от представител на нежния пол, появяването на жена със знаме в ръце е исторически миг. Нещо повече – стрелбата дълго време се е смятала в Катар за напълно мъжки спорт.

И освен това. Домакинът на Световното тази година е първата страна от Персийския залив, която позволи на дамите да гласоподават (1999 г.). Днес дамите там могат да бъдат видени да вървят един до друг до мъжете си и даже да се държат за ръце с тях – нещо, което бе немислимо за Катар преди 20 години.



Продължаваме... През 2001 година законът за държавната работа и разпореждане на Министерски съвет изравнява правата и отговорностите на двата пола на работното място. Година по-късно е признат закон, даващ на катарките право да получават пенсия.

През 2003 година за първи път в историята министър на просвещението става жена – поетесата, политик и арабист – шейха Ал-Махмуд. Това е и годината, в която в Конституцията на страната бива заложено равенството сред двата пола. Присъствието на жена в културния живот на страната неизбежно води до редица позитивни промени. 

През 2004 година влиза в действие закон за труда, който гласи, че дамите и мъжете би трябвало да имат равни трудови права, в това число във връзка с заплатата и опцията за кариерно израстване.



В интервала 2008-2009 година в университета в Катар 76% от учащите се са девойки. Днес резултатът е впечатляващ – броят на дамите в страната с висше обучение надминава този на мъжете. Сред 25-годишните катарци на всеки 100 дами с висше обучение се падат единствено 46 мъже със същата просветителна степен.

Дали обаче в страната в реалност всичко се оказва толкоз розово, колкото наподобява? Разковничето на отговора е думичката „ незавосимист “. Или по-точно неналичието на такава. Как по този начин, ще попитате вие, та нали катарките имат право на обучение, право на труд, право на личен бизнес, какво плачат за самостоятелност? А може би всичко това просто служи за фасада на това, което политическата буря в емирството ревниво се пробва да крие зад нея?

О, да. Катарската жена може и да е затрупана в лукс, може и да е образована и начетена, с право да кара, да има лична компания, само че... тя не може да прави ред други неща, които свободната европейка да вземем за пример може. Катарката няма право да излезе на улицата или да пътува без позволението на мъж от фамилията, камо ли пък да облече някоя по-къса пола. И възбраните не не свършват дотук. Катарката не може да избира сама колегата в живота си. Загадка остава броят на насилствените бракове, защото традицията там повелява избраникът на невестата да бъде утвърден от нейния татко или аставник от мъжки пол, а информация за каквато и да била смяна в позитивна тенденция до ден сегашен липсва.



Плашещ звучи и един различен обред, присъщ за емирството, който най-вероятно към момента се съблюдава там. Става дума за жестокото генитално осакатяване, осъществявано над новородените от женски пол. В Катар да вземем за пример няма закон, който да не разрешава това действие – тук просто информация за това до какъв брой злокобни размери би могла да е стигнала въпросната процедура по тези земи липсва.

Липсва и закон, който да санкционира мъжете, подложили на домашно принуждение дамите си. Всъщност законът се отнася само до възбрана на нанасянето на морална или физическа щета на представителките на нежния пол от страна на мъжете им. Но единствено толкоз. Под въпрос остава за какво този вид похищения над дамите не са наказуеми в Катар? Факт, който автоматизирано води до обезсмисляне на закона.

Установено е, че съвсем 1/4 от студентките в страната са се оплакали, че са били жертви на принуждение. Но не всички дами смеят да признаят за сходен вид експанзия против тях. Ако бъде изнасилена и се обърне към полицията, катарката рискува да бъде упрекната в невярност, което е окачествено като престъпно закононарушение в страната и с което по-скоро би навредила съществено на себе си, в сравнение с да получи правораздаване.



На всичкото от горната страна, до момента в който на катареца му е разрешено да се разведе едностранно и на мига, дамата е задължена да се обърне към съда за същото.

Друг закон пък постанова катарката да дава отговор за семейството и да се подчинява на брачна половинка си.

Искате ли да ви изброяваме още... Изборът ѝ на компетентност, респективно на специалност би трябвало да бъде утвърден от фамилията. Т.е. тук свободната воля е лимитирана и напълно подвластна от решението на член от семейството, който би трябвало да е от мъжки пол.

Макар че броят на работещите дами в страната пораства и до наскоро размерът доближи до 51%, те печелят, забележете - до цели 70% по-малко от мъжете и постоянно остават без работа. Причината за това е, че доста от тях прекъсват работа или биват съкращавани, когато се омъжат или родят дете.



И да, опция да се направи аборт съществува. Технически той е законен, само че... дамата би трябвало да премине през комисия за утвърждение от трима медицински експерти, всеки от които със своите строги условия.

" В Катар няма закони за битка с дискриминирането, няма организация, в която да отидете, в случай че желаете да се оплачете. Няма функциониращи организации за отбрана на правата на дамите, които могат да следят по какъв начин се третират дамите или да държат държавното управление под отговорност ", споделя пред „ Гардиън ” Ротна Бегъм – изследователка на правата на дамите в HRW.

Ето за какво, след всичко гореизброено, излиза наяве за какво правата на индивида в тази дребна, само че толкоз богата страна от Персийския залив са обект на непрекъснато интернационално внимание, откогато тя бе определена да бъде хазаин на Световното състезание по футбол през 2022 година Исамо за сведение - при започване на предходната година следствие на „ Гардиън “ разкри, че над 6500 служащи от Индия, Пакистан, Непал, Бангладеш и Шри Ланка са умряли в Катар след оповестяването на решението за Мондиала през 2010 година

Този злокобен факт e и един от многото мотиви за многочислените рецензии към Катар за ролята ѝ на хазаин на Мондиал 2022. Сред тях на фокус са точно тематиките за правата на дамите там, отношението към служащите, корупцията, третирането на ЛГБТ общността и така нататък Тъкмо поради това звезди като Шакира и Род Стюарт отхвърлиха да пеят на откриването. Тъкмо поради това Морган Фрийман попадна под ударите на мощен хейт за ролята му на водещ на церемонията. Дали повода да се съгласи е хонорарът, и по какъв начин артистът, изиграл Нелсън Мандела, е склонил да популяризира една страна, в която незачитането на човешките права е явно... Това се питат милиони консуматори...



Други с оскърбление означават самоличността на индивида, облечен в злато, изпъчил се гордо на стола до шефа на ФИФА по време на церемонията. Става дума за престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, прочут като килъра на саудитския публицист от „ Уошингтън пост “ Джамал Кашоги... Но в този момент светът е футбол и никой не приказва за това...

Може би точно поради вярата в положителното. Вяра, от която се нуждаем толкоз доста в този момент - в днешния раздорен и разлъчен свят. И да, спектакълът бе впечатляващ, носеше посланието за обединяване и приемане на особеното, а с речта си емирът на Катар прикани разликите да бъдат загърбени и всички народи дружно да изживеят страстите, които фестивал като футболния може да им достави. Истински казус. А там, измежду почитателите, които скандираха с неспокойствие за своя футболен тим, имаше и дами. А когато очите на една жена светят с пламъчето на насладата, значи, някъде там, в сърцето и мислите ѝ живее вярата...

 
Източник: woman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР