Модерните естествени подсладители, които заменят захарта
Откакто са осъзнали, че използването на бяла рафинирана захар би могла да докара до затлъстяване, диабет и други съществени болести, хората търсят по-здравословна опция. Някои от тях като пчелния мед и кленовия сироп, са познати от хилядолетия и са част обичайна кухня на разнообразни нации.
Други, като захарина и аспартама, са изкуствено синтезирани и също крият опасности за здравето.
Все по-често обаче се избира „ златната среда “ – подсладители, извлечени посредством промишлена преправка на растителни първични материали. Макар че се нуждаят от особено изследване и позволение за приложимост, те си остават естествени заместители на захарта и усъвършенстват живота на милиони хора, спазващи диета.
Стевия
Стевията се създава от листата на билката Stevia rebaudiana, обичайно употребена като подсладител и лекарство в Парагвай и Бразилия. Не съдържа калории и не води до повишение на кръвната захар. Това я прави подобаваща опция за хора, страдащи от диабет и затлъстяване. Тя подтиква сърдечната активност, работи диуретично и съгласно някои изследвания се отразява позитивно на страдащи от хипертония.
Ксилитол
Макар и малко по-скъп от другите естествени подсладители, ксилитолът е измежду най-популярните заместители на захарта. Той е захарен алкохол и се извлича от царевични кочани, брезова кора, гъби, зеленчуци, горски плодове. Вкусът му е доста подобен с този на трапезната захар, само че е подобаващ за диабетици. Характерна специфичност е, че не провокира зъбен кариес и болести на венците и спомага за намаляването на патогенни бактерии, да вземем за пример Candida albicans. Често се употребява като подсладител в дъвки, бонбони, захарни произведения, както и в разнообразни лекарствени артикули, хранителни добавки, паста за зъби и вода за уста.
Еритритол
Еритритолът също е захарен алкохол. Среща се в крушите, динята, гроздето, царевицата и други Не съдържа калории и не въздейства върху равнището на кръвната захар, холестерола, триглицеридите и другите биомаркери. Подобно на ксилитола, не трансформира киселинността в устната празнина и не води до кариеси. Запазва качествата си при термична обработка, което го прави подобаващ за готвене и консервиране – независимо или в композиция със стевия.
Тауматин
Тауматинът е нискокалоричен подсладител и овкусител. Извлича се от африканския плод катемфе (Thaumatococcus daniellii). Той е 400 пъти по-сладък от захарта. Не съдържа никакви калории, по тази причина се предлага при диети за намаляване. Разтваря се чудесно във вода и не губи свойствата си при термична обработка. Основният му минус е, че въпреки да е доста сладостен, усетът му доста се разграничава от този на по-традиционните подсладители.
Модерните естествени подсладители дават опция на хора, страдащи от диабет, затлъстяване и други метаболитни нарушавания, да се любуват на обичаните сладкиши. Ако ги нямаше, доста диетични храни, медикаменти, витамини, хранителни добавки и пасти за зъби биха имали нетърпим усет!
С тях обаче не трябва да се прекалява, тъкмо както с рафинираната бяла захар. Макар и естествени, някои подсладители могат да провокират нежелани реакции у обособени хора. Други пък са толкоз нови, че към момента има потребност от спомагателни проучвания за евентуалните опасности при продължителната им приложимост. В тези случаи най-добре да следваме рекомендацията на Парацелз: „ разликата сред лекарството и отровата е в дозата “.