Тайните на вкусния омлет
Омлетите спадат към по този начин наречените аламинути. Тяхното бързо подготвяне, разнообразието им, отличният усет и хубавият им външен тип дават опция да се задоволи и най-изтънченият усет.
Омлетите биват: елементарен омлет (омлет натюр); омлет с плънка и цветен омлет (мозайка). Те се сервират сега на приготвянето им. Престоялият омлет губи доста усет и тип.
Яйцата би трябвало да се разрушават сега директно преди изсипването им в тигана, когато маслото е към този момент сгорещено. Те се разрушават с вилица или дълъг тел, до момента в който жълтъкът и белтъкът се смесят добре. В никакъв случай жълтъкът и белтъкът не би трябвало да се трансфорат в течност или в маса, сходна на пяна. Обикновено се разрушават по три яйца на разположение. По предпочитание към яйцата директно преди изсипването им в тигана може да се прибави по една супена лъжица прясно мляко (за предпочитане сурово). Млякото придава по-голяма лекост на омлета.
Тиганът, в който ще се пържи омлетът, би трябвало да е по-дебел - бакърен, емайлиран или железен. При тъничък тиган се получава бързо загряване, в резултат на което омлетът прегаря, а от това се скапва както усетът, по този начин и външният му тип. Големината на тигана би трябвало да е пропорционална на броя на яйцата. За омлет от 3 яйца е нужен приблизително огромен тиган - 24-25 см в диаметър. Големият тиган е за предпочитане пред дребния. В дребния тиган пластът от яйца става по-дебел и за изпичането му е належащо повече време, а от това омлетът става компактен и по-тежък.
Омлетите се пържат на умерено мощен огън.
Маслото сега, когато ще се изсипят яйцата, би трябвало де е мощно сгорещено, само че не прегоряло. Ако маслото не е добре сгорещено, то се смесва с яйцата и те залепват на места за дъното на тигана.
Посоляването на яйцата става сега на изсипването им. Ако това стане по-рано, яйцата се оводняват.
Снимка: NEVIГотовите яйца се изсипват бързо в средата на тигана, та те сами да се разлеят настрана. Веднага с издутата част на вилицата се разбъркват леко на постоянен слой, като се внимава да не се раздерат на части. След няколко секунди тиганът се разклаща хоризонтално, с цел да се отдели омлетът от дъното.
Омлетът е подготвен, когато долната му страна добие прекрасен златистожълт цвят, а по горната не се виждат втечнени елементи и всичко е плътно в едно цяло. Той се сгъва в тигана и се изсипва деликатно в чинията, като долната част пристигна от горната страна. За да добие бляскавост, омлетът може да се намаже с парче прясно масло, набодено на вилица.