Октомври 2021 г. в повечето региони на Земята е по-топъл

...
Октомври 2021 г. в повечето региони на Земята е по-топъл
Коментари Харесай

Октомври 2021 г. – серията от месеци с глобална положителна аномалия продължава

Октомври 2021 година в множеството райони на Земята е по-топъл от нормалното, като най-големи позитивни аномалии се следят тук-там в Източна Антарктида, в Северна Канада и в Тибет. По-ниски от нормите са междинните месечни температури в Югоизточна Европа, Западна Антарктида и Централна Азия. Площта с морски лед в Арктика, въпреки и поднормена, е с най-високи равнища от 6 години, до момента в който в Антарктика за пръв път от няколко месеца се следи повърхност на леда под междинното.

Според систематизираната информация от Европейската работа за изменение на климата Коперник (C3S) междинната температура на въздуха през октомври 2021 година в световен проект е с 0,66 °C по-висока по отношение на общоприетия климатологичен интервал (1981 – 2010 г.) и месецът е бил с 0,42 °C по-топъл от новия климатологичен интервал 1991 – 2020 година Октомври 2021 година, въпреки и с близки стойности на аномалията до най-топлите месеци октомври, случили се през 2015 година и 2019 година, е малко по-хладен от тях и това го подрежда на трето място, в класацията на най-топлия октомври (Фиг. 1). Както септември, по този начин и октомври нямат поднормена месечна особеност през последните 21 години. Последният поднормен октомври е бил през 2000 година Най-студеният октомври от 1979 година насам е маркиран през 1985 година и е с негативна особеност от 0,4 °C. Подобна особеност има и месец октомври 1992 г.  

По света

През октомври 2021 година по-голямата част от сушата е с наднормени междинни температури. С най-големи стойности на позитивната месечна особеност е Канада, изключително Канадския архипелаг, където позитивната месечна особеност надвишава 10 °C. С огромна позитивна месечна особеност са и Източна Антарктида, Сибир, Тибетското плато, източната половина на Съединени американски щати (Фиг. 2). 

С поднормени температури се отличават огромни площи от Централна Азия, Западна Австралия, Южна Африка и някои западни щати на Съединени американски щати, като Калифорния и Орегон. Най-голяма негативна особеност от порядъка на 5 – 6 °C под нормата се следи в Западна Антарктида и в Далечния изток на Русия – северно от полуостров Камчатка. 


Фигура 2. Отклонение на междинната температура на въздуха за октомври 2021 година по отношение на нормата за 1981 –  2010 година за цялото земно кълбо. Източник: C3S/ECMWF

Въздухът на моретата и океаните също е с преобладаващи позитивни аномалии. Това се отнася за съвсем задачите Атлантически и Индийски океан и в по-малка степен за Северен ледовит океан. В Тихия океан още веднъж има по-големи площи с негативни аномалии. Особено мощно това важи на юг от Екватора, в Източния Пасифик, и най-много в регионите на Южния Тропик. Продължава да се развива (линкът е към динамични графики, с изменящи се всекидневно стойности) добре изразена Ла Ниня. Според изчисленията на математическите модели за идващите месеци негативната фаза на този естествен феномен ще продължи и през декември, като намаляване се чака към края на 2021 година и при започване на 2022 г.  

Какво се случи в Европа?

В Европа междинната температура на въздуха за месец октомври 2021 година е с 0,32 °C по-висока от нормата за интервала 1981 – 2010 година или с 0,11 °C по-висока от нормата за новия климатологичен интервал 1991 – 2020 година Тези данни дефинират октомври 2021 година като най-студения от 5 година насам. Най-топъл октомври, от 1979 година насам, е регистриран през миналата 2020 година, а най-студеният е бил през 1992 г. 

В районен проект европейският континент е разграничен на по-топла северна част и поднормена югоизточна (Фиг. 3). С най-големи позитивни аномалии се отличават Скандинавският полуостров и Англия, където локалните метеорологични служби оповестяват за превишение на многогодишните правила с близо 2 °C. Подобни позитивни аномалии се следят и в Португалия, и южната част от Испания.

В останалата част от Европа температурите са към и под нормата. Студен октомври, с негативни аномалии повече от 1 °C, има на Балканите. Близки до нормата, във връзка с средномесечните температури, са по-голяма част от Балканите, Италия, Украйна и Южна Русия. 

В България

В по-голямата част от нашата страна средномесечните температури за октомври 2021 година са под междинните за интервала 1981 – 2010 година По предварителни данни в множеството места месечната особеност варира сред 0,0 и -2 °C. Според данни от някои станции на НИМХ, както и от общоприетоо разположени автоматични станции, октомври 2021 година е бил най-студен в западните региони и релативно по-топъл – със междинни температури, близки до естествените, в източните и югоизточните региони.  За другите елементи на страната това е най-студеният октомври от 2010 и 2011 година насам.  Само по най-високите елементи на Витоша, Рила и Пирин месечната особеност е с позитивни стойности, достигайки близки до 1°C. Характерна линия на миналия месец, с изключение на по-ниските междинни температури, са и огромните месечни суми на дъжд, като има места, където превишението е повече от 4 пъти.  

Ледена завивка

В Арктика площта с морски лед за октомври 2021 година е с 15% по-малко от междинната за 1981 – 2010 година (Фиг. 4.), или с към 1,3 млн. км 2  под нея. Тези стойности дефинират тазгодишния октомври като месец с най-голяма ледена повърхност от 2015 година насам. Също по този начин ледът е бил надалеч от рекордно ниските равнища, достигнати през предходната година. Годината с най-голяма повърхност на арктическия лед е 1986 година Последната година с наднормено количество арктичен лед през октомври е през предишния век – 1999 г. 

През миналия месец темпото на повишаване на площите с лед, по отношение на септември 2021г., е покрай междинното, което е резултат от поднормените температурни условия в Арктика в края на септември и през първата половина на октомври.  

В районен проект, с негативна особеност с огромни стойности на концентрацията на морски лед, се отличават обширни акватории от Гренландия на изток, чак до Карско море и море Лаптеви. С негативни особеност е Канадският арктичен архипелаг. С позитивна особеност на концентрацията на морски лед се отличават Източносибирско и Чукотско море, както и акватории от Северен ледовит океан, в посока Берингов пролив. 

В Антарктика през октомври 2021 година обсегът на морския лед – за първи път от няколко месеца, е под междинните стойности за 1981 – 2010 година Изчислената повърхност с антарктически лед е с към 2% под междинното и това подрежда миналия месец на 6-то място по-най-малка повърхност на антарктическия леда от 43 години насам. (Фиг. 5). Годината с най-голяма повърхност с лед в района е била 2013 г. 

Интересно е да се означи, че множеството години от новия век до през днешния ден, са с повече лед от естественото, до момента в който годините от 80-те и 90-те на предишния век са с по-малко лед от нормалното, което е в контраст на актуалните световни трендове на развиване на климата.   

В районен проект концентрациите на морския антарктически лед бяха под междинните в източната част на Море на Белингсхаузен и Атлантическия бранш, както и в източната част на Антарктида. Останалите два бранша, моретата на Амундсен и Рос, и западния бранш на Индийския океан, концентрации на леда са над междинните.

Октомври 2021 година е следващият наднормен месец в световен мащаб и това не е изненада, предвид на протичащото се през последните години. Но наред с големите позитивни аномалии, би трябвало да се отбележат и относително огромните по повърхност негативни аномалии на средномесечните температури в Централна и Югоизточна Европа, както и в централните елементи на Азия. Тези зони, с температури по-ниски от естествените, не са задоволителни за компенсиране на по-големите по-площ и стойност позитивни аномалии. Но пък те ни демонстрират, че световното стопляне не е единствено „ покачване на температурите “. За ограничение на някои отрицателни последици, свързани с измененията на климата, в Глазгоу се организира следващата конференция, отдадена на климата. Повече за решенията, взети от международните водачи, може да прочетете тук. 

Автор: Симеон Матев / Климатека

Симеон Матев е лекар по климатология, защитил докторат на тематика „ Съвременни промени на климата в България “. В момента е помощник по климатология в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “ в катедра „ Климатология, Хидрология и Геоморфология “, като главните му научни ползи са в региона на изменението на климата, дълготрайните прогнози и климатичните фактори за геоморфоложки процеси. Има богат медиен опит, бил е в екипа на „ Времето “ в съвсем всички наши малките екрани, както зад кадър, по този начин и в ефир.

В обявата са употребявани материали от:

- https://climate.copernicus.eu/surface-air-temperature-october-2021 

- https://climate.copernicus.eu/sea-ice-cover-october-2021 

- https://blog.metoffice.gov.uk/2021/11/01/warm-and-wet-october-for-the-uk/

- https://www.climate.gov/news-features/blogs/enso/october-2021-enso-update-la-ni%C3%B1a-here

- www.stringmeteo.com

- http://www.meteo.bg/bg

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР