Около 300 км от столицата. Това е една от най-кратките

...
Около 300 км от столицата. Това е една от най-кратките
Коментари Харесай

В гръцките таверни не сервират инфлация, а големи порции

Около 300 км от столицата. Това е една от най-кратките дестинации, в случай че желаеме да отидем бързо до морето и да сме зад граница. В прилежаща Гърция сезонът последователно набира сериозна скорост, а юнските потопи към този момент дават път на по-стабилното лятно време.

Около Кавала - едно от обичаните места на нашенци

Великолепно море, съчетано с хубав планински релеф. Безкрайни и чудесни плажове, кристална и спокойна вода. Нищо ново, само че всякога се преоткрива. Заедно с тръпката и силата, с която зарежда сходна панорама.



В делнични дни на границата на Кулата е умерено и е за предпочитане за пътешестване. Разстоянието се взима за към 4 часа и половина, според от дестинацията. Не единствено Кавала и остров Тасос, а и преди тях има превъзходни курортчета, към този момент станали обичани на доста българи.

Неа Перамос и Неа Ираклица

Неа Перамос или Кале чифлик е село в Гърция, област Източна Македония и Тракия с 2468 поданици.Селото е ситуирано на брега на Бяло море, на западния бряг на Кавалския залив.Селото попада в Гърция след Междусъюзническата война в 1913 година. През 20-те години в селото са заселени гърци бежанци. В 1928 година Кале чифлик е напълно бежанско с 216 фамилии с 886 души.



Намира се на 18 км от Кавала. Плажната линия е дълга и тясна, водата е кристално чиста.Част от нея е заето от шезлонгите нва заведения, където се желае консумация. Има и много други дребни плажчета, където спокойствието и гледката са невероятни.

Неа Ираклица съвсем се слива с Неа Перамос. Неа Ираклица морско населено място, ситуирано на 13 километра западно от град Кавала, на надморска височина от 15 метра. Известно е с живописното си пристанище и плажа си, който е считан измежду най-хубавите в региона на Кавала.



Селото е учредено от бежанци от Източна Тракия в 1924 година.Една от главните забележителности в Неа Ираклица е църквата „ Света Богородица Фанеромени “.

Тези две дестинации са на 130 км от контролно-пропусквателен пункт Кулата през Серес и на 100 км от контролно-пропусквателен пункт Илинден през Драма. От контролно-пропусквателен пункт Маказа са 139 км, през автомагистралата Егнатия и Кавала.

В прелестните таверни няма плачещи Алибеговци

В селцата в този регион таверните са ситуирани съвсем на плажа, някои маси стигат и съвсем във водата. Има някои шокиращи обстоятелства, само че в позитивна посока. Шок номер едно - цените съвсем не са мръднали от последните две-три години. Порциите както постоянно са големи, а нервността от инфлацията най-малко тук я няма.

Цените съвсем не са мръднали

Порция тиквички е 3,50 евро. Количеството е такова, че у нас за него ще ви вземат два пъти повече пари! Същото е и к гръцката салата, тзадзикито и пържените картофи, които са към 3 евро. Шишенце узо от 200 грама е към 7 евро - още веднъж по-евтино от доста заведения у нас.

Порция бифтек с гарнитура също е 7 евро, както и калмарите. Бирата е към 2-2,50 евро. За 35 евро двама души умерено могат да хапнат и да пийнат и да си тръгнат сити. В Неа Перамос да вземем за пример, в някои таверни сервитьорите пресичат централната улица, с цел да носят поръчките. Хвърчат като стрели, усмивката не слиза от лицето, няма да се изнервите да чакате даже и при цялостно заведение. Собствениците постоянно обикалят към масите, беседват с клиентите и се грижат за настроението им.

Тук се работи и няма плачещи Алибеговци по малкия екран. Затова какъв брой тежък е станал животът, по какъв начин не се издържало и по какъв начин би трябвало да се подвигат цените. Проблемът си остава същият - родният ресторантьорски бизнес няма нищо общо със хубавичко гръцка фамилна традиция. Психологията на БГ предприемача е да ти понижава порциите и да ти подвига цените. И това е от дълго време - преди Ковид, войната в Украйна и супер мега международната инфлация. Наскоро един икономист сподели, че у нас най-малко 8 % от инфлацията са субективни. Даже индивидът е бил изкусен.

Такава е социално-психологическата конструкция на немалка част от родния ресторантьорски бизнес. За страдание, тя не се трансформира доста през годините.

50 евро за студио с всички екстри

През юни и септември цената на жилища вид студио е 50 евро на вечер. Освен огромната тераса, някои са и с по две спални. Има всички улеснения, с цел да си прекарате почивката и по този метод. Разлика в цените спрямо у нас към този момент има, в случай че пазарувате в гастронома. Около 50 %. Но при междинна пенсия в Гърция от 800 евро и нагоре, да не приказваме за заплатите. Бензинът е приблизително към 2,40 евро за А-95, по този начин, че би трябвало да се зарежда у нас.

Митологизираната скъпотия "зад Кулата " към този момент е в предишното

Налага се още веднъж извод. Цените в Северна Гърция и тези в най-големите градове у нас са доста близки. Както и тези по родното Черноморие. Дори в доста от заведенията и хотелите у нас в този отрасъл е по-скъпо. Това са обстоятелствата - без значение на кого му харесва или не. Сравненията са нужни за новия летен сезон, който към този момент стартира.

И у нас морето и плажовете са прелестни. Но това не може да се каже за всички, които ги стопанисват. Това е историческият проблем. За който сигурно и този сезон няма да намерим цялостно решение.

Владислав КОЛЕВ
Източник: standartnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР