Одобрението за служебния кабинет е две към едноПатриотите имат шанс

...
Одобрението за служебния кабинет е две към едноПатриотите имат шанс
Коментари Харесай

Вотът на малките може да се пренесе към Слави

Одобрението за служебния кабинет е две към едно Патриотите имат късмет за Народното събрание, споделя политологът Първан Симеонов в особено изявление за вестник СТАНДАРТ
- Господин Симеонов, с изключение на " Галъп ", към този момент още една организация даде моментна фотография на това, което би се случило, в случай че изборите бяха на следващия ден - " ИТН " получава еднообразно или в границите на статистическата неточност малко повече от ГЕРБ. Ще продължи ли растежът на поддръжка за партията на Слави Трифонов?

- Процесът в действителност е двоен - незабавно след изборите продължи растежът на " ИТН " с естествената инерция, защото публичното мнение следва спечелилия. Също по този начин, от известно време насам, дружно със глобите по закона " Магнитски " и дейностите на служебния кабинет спада и поддръжката на ГЕРБ. Ефектът от всичко това е, че наподобяват с изравнени шансове за победа, само че на този стадий не може да се каже какво ще се случи, това е единствено моментна фотография, а не прогноза. Както и не можем да кажем какво ще бъде отражението върху гласоподавателите на обстоятелството, че Слави Трифонов няма да се кандидатира персонално. Това бе единствено отчасти уловено в нашето теренно проучване.

- Според Вас има ли възможност поддръжниците на Слави да отдръпват поддръжката си, откакто той персонално не встъпва в политиката?

- Това няма да отблъсне позитивната поддръжка, а по-скоро ще забави растежа. Просто тъй като част от вота за Слави Трифонов е персонален. От друга страна обаче, много огромна част от вота за Слави Трифонов е анти-ГЕРБ избор. Така че тези гласове, които вероятно ще се изгубят като персонален избор, ще бъдат наваксани от другаде. Но реакцията е ясна, че в случай че и Трифонов персонално беше взел участие, поддръжката щеше да бъде още по-голяма.

- Дали идващият парламент може да излъчи държавно управление?

- Шанс има, има и публично предпочитание, въпреки че няма да е елементарно. Това държавно управление няма да е най-лесният вид за практикуване на властта. Няколко неща се трансформираха от изборите насам - има нови избори, което значи, че на хората надали ще им се върви на трети, даже и в случай че те съвпаднат с президентските. Второ, към този момент има ясни сигнали от множеството партии, че каквото и да става, те ще вършат държавно управление. Трето, президентът даде един нелош първообраз в лицето на служебното държавно управление, който би могъл да бъде претворен при положително предпочитание в едно същинско държавно управление. Така че нещата вървят по-скоро към държавно управление, само че това демонстрира логиката. А какво ще реши да вземем за пример Слави Трифонов, не ми е ясно.

- Има ли късмет така наречен партии на митинга да получат болшинство в този парламент?

- Има. Ако изборите са сега, те няма да получат болшинство, само че изборите са след две седмици, тъй че има време. Иначе в случай че не съумеят, ще има Българска социалистическа партия. И тук шансът на Трифонов е, че в служебния кабинет, основан от Румен Радев, към този момент има някаква алена съставна част, тъй че на него няма да му се постанова занапред да я търси. Но за момента това са единствено хипотези.

- На кого се отразиха най-вече глобите по " Магнитски "?

- Няма по какъв начин да се отрази добре на ГЕРБ, нито пък на Движение за права и свободи. Но Движение за права и свободи има от кое място да наваксва. Секциите зад граница са доста повече, което значи, че Движение за права и свободи ще може да разчита на най-малко три пъти по-висок избор от Турция. Ако предходния път са имали оттова двайсетина хиляди гласа, в този момент могат да имат същото по три. Докато за ГЕРБ ще е доста мъчно да набави спомагателна поддръжка, още повече, че при тези ветрове, които духат в страната, за партията ще е доста мъчно да осъществя в допълнение предвидим избор. " Демократична България " сякаш най-много печели от глобите по " Магнитски ", тъй като те от години приказват по тези въпроси и в действителност в това наше изследване, както виждате, " Демократична България " има растеж. Но казусът при другите протестни партии като " Демократична България ", " Изправи се! Мутри вън ", " ИТН ", " Възраждане ", колкото и да са анти-ГЕРБ и да се допълват, те в това време са и съперници. И нищо чудно част от вота за дребните обединения да се концентрира в партията на Слави Трифонов като единствена ефикасна алтернатива против ръководство на ГЕРБ. Но това също би трябвало да изчакаме да го забележим, тъй като живеем в доста нелогична турбулентна политическа обстановка. Във Франция се очакваше едно на изборите, в това число от социолозите, друго стана.  Коронавирусът направи и изборната обстановка прекомерно непредвидима - хората реагират с резултата на махалото, връщат си на предходните, санкционират идващите, въобще заради това да не бързаме с прогнозите.

- Лансират се хипотези за президентска република..

- Мисля, че към този момент това не са нищо повече от персонални отзиви на анализатори.

- Патриотите. Имат всички изгледи, тъй като поддръжката, която те имат този път, е твърда поддръжка. Не забравяйте, че преди този момент имаше битка за външни публики от страна и на Вътрешна македонска революционна организация, и на Обединени патриоти. Сега с обединяването си в коалиция те имат опция да се концентрират върху вътрешните си публики, да работят с тях и да ги стягат. Имат всички шансове да влязат, а при една ниска изборна интензивност, която не е изключена, има възможност този резултат да се окаже много по-добър. Още повече, че при тях мина вътрешното пренареждане, преформатиране и подсилване, тъй че като виждам социологическите резултати от май месец насам, би трябвало да следим протичащото се с тях с нараснало внимание. Има и други дребни обединения, само че при тях сякаш не се виждат някакви ярки трендове.

- Какво е, съгласно Вашите изследвания, отношението на хората към рокадите, които прави служебният кабинет? И изобщо към всичко, което прави досега?

- Обществото гледа добре, само че тук би трябвало да се направи едно доста значимо конкретизиране. Ако се пита за доверието и оценката на държавното управление в България и се гледат трендови данни месец след месец, или на тримесечие, както вършат доста от нас, ще видите, че има внезапно възстановяване на отношението към държавното управление. Защото обществото първо привиква с концепцията, че има ново държавно управление. Защото то първо би трябвало да се настрои и да спре да мисли за Борисов, а да стартира да мисли за Румен Радев.А в случай че въпросът е подложен категорично: " Каква е Вашата оценка за служебното държавно управление? ", т.е. накарате хората да се концентрират, да си напомнят, да се усетят, че има ново държавно управление, ще получите утвърждение в съответствие две към едно. И в това няма нищо чудно, то се дължи на простичкия факт, че това е държавното управление - артикул на миналогодишните митинги, които също бяха подкрепяни в съответствие две към едно. Въобще това е структурата от доста време насам - към 30 на 100 поддържат Борисов, а 60-70 на 100 поддържат всичко, което е анти-Борисов. Това е линията в страната най-малко от една година насам.                   
Източник: standartnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР