Общо 1.3 млн. наказателни постановления са издадени през 2018 г.

...
Общо 1.3 млн. наказателни постановления са издадени през 2018 г.
Коментари Харесай

Високото самочувствие на българските шофьори се опровергава от статистиката

Общо 1.3 млн. наказателни постановления са издадени през 2018 година по открити нарушавания, а множеството от тях са за превишена скорост. Това стана ясно по време на представянето на Safe Drive Index за самокритика на риска на българските шофоьори, което обичайно се прави при започване на дейния летен сезон. Автомобилите у нас станаха прекомерно мното, придвижването и в градовете и по междуградските пътища става все по-натоварено. И за следващ път се открива, че 96% от всички пътно-транспортнипроизшествия са поради човешка неточност.

В последна сметка статистиката регистрира за предходната година 6684 случая, в които са починали 611 индивида, а други 8466 са ранени.

Проучването е основано върху обработката на интервюираните 35 282 водачи на лекотоварни коли и 1027 камиони и рейсове.

За следващ път българите се самооценяват като нискорискови (96% от интервюираните водачи на лекотоварни автомобили), като са склонни да търсят аргументите за неприятните резултати по пътищата в другите.

В същото време 93% от водачите на рейсове и камиони се самооценяват като нискорискови.

Над 60% от интервюираните се правят оценка уменията си като отлични или доста положителни. Статистиката обаче сочи друго. Отговорите дефинират високорисковия водач при лекотоварните коли като човек с огромен годишен пробег, със стаж по три години, на възраст сред 18 и 24 година, с ниско и приблизително обучение и с коли с над 180 к.с.

Високорисковият водач при рейсовете и камионите имат над 100 000 км годишен пробег, на възраст сред 18 и 34 година, с ниско и приблизително обучение и претрупани, т.е. работещи над 12 часа.

Умората е един от най-важните фактори за нарушаванията и произшествията на пътя. Различни са методите, по които я преборват водачите - стопират, спят, пият кафе, слушат музика, пушат... Но, в това време има и други, които компенсират умората като усилват скоростта, с цел да станат по-концентрирани, което е още една причина за катастрофи.

Проучването дава опция и за по-задълбочен разбор, споделя Яна Спасова от организация "Експлика ". А посредством него се извеждат два вида водачи, които пътуват по българските пътища. Първият вид са "Спийдъри " (16% от анкетираните), каращи над позволената скорост, до 34 година, от София, каращи коли с мощ над 180 к.с. и непроявяващи приемливост на пътя. Другата група водачи са избрани като "Нахалници " (5%) - главно са мъже, до 34 година, по-ниско от приблизително обучение, каращи скъпи коли, преминаващи на алено, които не демонстрират приемливост на пътя. Шофират и след приложимост на алкохол.

Създателите на изследването Safe Drive Index означиха някои разлики спрямо първото изследване през 2018 година.

За първи път обсегът на проучването се уголемява и обгръща и водачи на рейсове и камиони, които са една съществна част от пътния поток у нас. А и с тяхно присъединяване стават най-голяма част от произвешствията на пътя с доста жертви и ранени.

Освен това през тази година то се организира онлайн. От една страна, с цел да стане по представително това изследване. Докато предходната година се включиха 1000 водачи, разпитани "на терен ", то в този момент в проучването се включиха над 56 000 индивида. Тази форма е предпочетена, защото се счита, че пред компютъра човек може да е по-искрен. Така се получава една извънредно представителна извадка, което дава доста точни резултати.

А и забавното е, че с обнародването на тези събрани данни в интервала сред 15 май и 31 май, изследването не завършва. То остава отворено и ще продължи до октомври, когато ще се разгласят крайните резултати.

Хубавата вест в това изследване е, че толкоз доста водачи са отделили време да попълнят анкетата, а това пък значи, че има някаква смяна или начало на такава в държанието им.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР