Новият план за интегрирано развитие обхваща 105 квартала, села и

...
Новият план за интегрирано развитие обхваща 105 квартала, села и
Коментари Харесай

Как ще се развие столицата до 2027 година

Новият проект за интегрирано развиване обгръща 105 квартала, села и местности, които имат потребност от интервенция. Планът има 14 цели, които би трябвало да бъдат осъществени през идващите 7 години – 2021-2027 гг. В Програма за София ще бъдат заложени следните зони за предпочитано развиване посредством източници на европейско финансиране: централната градска част, в която попадат 21 зони за намеса; необятният център и старите периферни квартали - 13 зони; територии с най-вече нискоетажно застрояване (околоградски район) - 56 зони; територии с най-вече сложно застрояване (жилищните квартали) - 7 зони; териториите в южните квартали на града, които се развиват през последните години - 4 зони; индустриалните територии - 3 зони; естествени територии (паркове, градини, аграрни, горски) - 1 зона.

“Зоните за влияние са местата, към които би трябвало предпочитано да бъдат ориентирани разнообразни вложения - общински, държавни, европейски, само че също частни и общностни. За всяка от зоните са разпознати характерните проблеми, само че и капацитети. Така знаем какви съответни дейности би трябвало да се подхващат за всеки един от тези квартали или села. Очакваме развиването на тези елементи на общината през идващите 7 години да донесе изгода за целия град. Това са местата, на които би трябвало да бъде обърнато най-вече внимание, само че това не загърбва останалата част от територията на общината - вложения, в това число европейски ще може да има в цялата община. В зоните за влияние ще бъде концентрирано осъществяването на съответните ограничения и действия, които следва да бъдат избрани в идващия стадий от подготовката на Програма за София. “, изясни шефът на “Софияплан” Любо Георгиев.

“Амбицията, която си слага екипа на Софияплан е обвързвана с превъзмогването на несъответствието сред северната и южната част на общината, както и с подобряването на качеството на градската среда. Целта е да притеглим европейско финансиране в обстановката на постковид и да преодолеем финансовите провокации, свързани с нея. Определянето на зоните за влияние ще подкрепи постигането на задачите на Визия за София и ще даде съответни насоки за непосредствено финансиране в избрани територии, които могат да подобрят качеството на живот и на средата. Очакваме до края на годината Програма за София да бъде призната и да стартира нейното прилагане”, разяснява основният проектант на Столична община Здравко Здравков.

Подборът на зоните за влияние стартира с определянето на 14 цели за развиването на Следствен отдел към окръжна прокуратура в интервала до 2027 година. Целите на Програма за София произлизат от дълготрайната тактика “Визия за София 2050” и са съобразени с настоящите европейски и национални стратегически документи. Освен това са взети поради и изводите от разбора на икономическото, общественото и екологичното положение на Столична община, изработен в първия стадий от подготовката на Програма за София. На базата на събраната и оценена информация от другите източници е дефинирана следната посока за развиването на града в идващите 7 години: През 2027 година Столична община би трябвало да бъде по-адаптивна, стабилно разрастваща се, приобщаваща и многообразна община, фокусирана върху стопанска система на знанието и предлагаща по-високо качество на живот в по-чиста среда.

Процесът по определянето на зоните за влияние продължи със основаването на система от знаци за оценка на настоящото положение на средата. Индикаторите разрешават да се мери и напредъка по постигането на задачите в бъдеще. Всеки знак може да е годен за няколко цели, само че да има друга тежест за всяка от тях.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР