Нидерландецът Макс Верстапен спечели спринтовото състезание на пистата Ред Бул

...

В Австрия: Верстапен спечели спринтовото състезание

Нидерландецът Макс Верстапен завоюва спринтовото съревнование на пистата " Ред Бул Ринг " преди неделното Гран при на Австрия на същото трасе.

Световният първенец във Формула 1 приключи на първа позиция на мокрото трасе край Шпилберг, а втори остана съотборникът му в отбора на Ред Бул Серхио Перес.

Верстапен измина 24 обиколки за 30:26.730 минути, а Перес остана на 21.048 секунди зад него. Въпреки безапелационната разлика, реализирана за единствено 100 километра, след финала двамата съотборници влязоха в развълнуван спор, защото на старта едвам не се стигна до конфликт посред им. Първоначално Перес взе преимущество през стартиралия от полпозишън Верстапен, само че международният първенец бързо съумя да си върне позицията, а на второ място изненадващо излезе немският деец Нико Хюлкенберг.

Пилотът на Хаас в последна сметка не съумя да удържи мястото си на подиума и финишира шести, а на почетната стълбичка се качи Карлос Сайнс-младши. Испанският играч на Ферари остана на малко повече от две секунди зад Перес и на тъкмо 23.088 секунди зад Верстапен.

Между Сайнс и Хюлкенберг се вмъкнаха водачите на Астън Мартин Ланс Строл (Канада) и Фернандо Алонсо (Испания), които водеха люта борба до последния завой с германеца за четвъртото място.

Буквално фотофиниш пък реши седмата позиция в крайното класиране, която носи две точки за генералното класиране. Тя бе заета от французина Естебан Окон от Алпин, който изпревари единствено с 9 хилядни от секундата британеца Джордж Ръсел с Мерцедес.

С място в топ 10, само че отвън зоната на точки, остана другите двама британци в спортната колона - Ландо Норис от МакЛарън и Люис Хамилтън с Мерцедес.

В неделя, още веднъж на пистата " Ред Бул Ринг ", следва същинското съревнование.

В генералното класиране при водачите водач е Макс Верстапен с 203 точки. Втори със 133 е Серхио Перес, а трети със 121 точки е Фернандо Алонсо. Място в топ 5 заемат още Люис Хамилтън със 102 точки и Карлос Сайнс-младши със 74.
Източник: novsport.com