Как да ядем мангото и какво не знаем за него
Не до такава степен известното у нас манго е в действителност най-консумираният плод в света. Доказано е, че плодът се употребява до 10 пъти повече спрямо ябълките и три пъти повече от бананите. В България ниската му консумация се оправдава с неналичието на информация по отношение на потребните му качества.
Мангото е плод от дървото манго, жанр тропическо растение. Идва от Индия, където е обработен още ІV-V век прочие н.е. През годините последователно се завъжда в Африка, след което в Америка и най-после – в Европа.
Дървото манго доближава до 35-45 метра височина. Плодовете зреят постепенно, до 6 месеца. Те остават неравномерно оцветени, защото се берат зелени. Сортовете манго са доста. Най-широко употребяваният е Mangifera indica.
Освен с изключителния си усет, мангото притегля и с богатите си равнища на редица витамини и минерали. В него безусловно могат да бъдат открити съвсем всички витамини. Най-високи са равнищата на витамин С и провитамин А (бета-каротин). В плодовете се съдържат и огромни количества калий и мед, както и дребни дози от съвсем всички минерали. Каротиноиди, полифеноли, флавоноиди, кетахини, танини и така нататък – всички тези антиоксиданти могат да се открият в него.
Най-добро за консумация е прясното манго. То може също по този начин да се приема консервирано, сушено, в десерти и конфитюри, на сок или нектар, както и като гарнитура към месо и риба. В 100 грама от продукта има 66 ккал, 0.6 г белтъчини, 0.4 ненаситени мазнини, 15 г въглехидрати и 2 г фибри.
Много хора се чудят по какъв начин в действителност се яде този другоземен плод. Това е доста елементарно. Плодът се измива добре. Срязва на три части, тъй че междинното парче да бъде като ивичка необятна към сантиметър. Добре е да се среже тъкмо и покрай костилката.
Останалите две месести части са най-важни, защото по тях има най-вече месо. С върха на ножа се прокарват няколко кръстосани нареза, като се внимава да не се среже кората. След това се обръщат и разперват като ветрило. Едносантиметровата ивичка също се обелва деликатно. И – идва ред на похапването.
Малко известни са здравословните качества на мангото. А те са доста. То спомага за естествените равнища на кръвното налягане и усъвършенства активността на бъбреците и на стомашно-чревния тракт.
Освен това укрепва стените на кръвоносните съдове, като по този начин защищава от сърдечно-съдови болести. Мангото също по този начин пази кожата от нездравословните външни въздействия и я поддържа свежа и гладка.
И защото не съдържа наситени мазнини и холестерол, то е идеална съставна част за множеството диети, без несъмнено да се прекалява с количеството, защото е богато на въглехидрати.




