Най-богатите хора в Америка са и едни от най-големите замърсители

...
Най-богатите хора в Америка са и едни от най-големите замърсители
Коментари Харесай

Най-богатите 10% в САЩ са отговорни за 40% от замърсяването на планетата

Най-богатите хора в Америка са и едни от най-големите замърсители в света - освен поради големите си домове и частни самолети, само че и поради изкопаемите горива, създавани от фирмите, в които те влагат парите си, написа CNN.

Ново изследване, оповестено от списание PLOS Climate, демонстрира, че най-богатите 10% от американците са виновни за съвсем половината от замърсяването на планетата. Авторите му приканват държавните управления да се откажат от " регресивните " налози върху въглеродния интензитет на това, което хората купуват, и вместо това да се съсредоточат върху облагането на вложенията, които замърсяват климата.

Глобалното стопляне може да бъде голямо, непреодолимо. Знаете, че по някакъв метод допринасяте за него, само че това не е ясно или количествено измеримо ", съобщи Джаред Стар, академик по стабилно развиване в Масачузетския университет в Амхърст и създател на отчета.

По думите му това изследване оказва помощ да се построи по-ясна визия за самостоятелната отговорност, като се отиде оттатък това, което хората употребяват. За тази цел откривателите проучват големи масиви от данни, обхващащи 30 години, с цел да свържат финансовите преводи със замърсяването с въглероден диоксид.

Те преглеждат замърсяването на планетата, породено от директните интервенции на фирмите, както и замърсяването, обвързвано с въздействието на фирмите върху климата по-надолу по веригата на доставки - да вземем за пример главната част от излъчванията на петролните компании идва, когато клиентите им изгарят добития от тях нефт.

Така се получава въглероден отпечатък за всеки $ икономическа активност в Съединени американски щати, който откривателите свързват с семействата, като употребяват данни от изследвания на популацията, показващи браншовете, в които работят хората, и техните приходи от заплати и вложения.

Те откриват, че най-богатите 10% в Съединени американски щати, т.е. семействата, които печелят повече от 178 хиляди $, са виновни за 40% от замърсяването на планетата, породено от индивида. Само приходите на най-големия 1% - семействата, които печелят над 550 хиляди $ - са свързани с 15-17% от това замърсяване.

Докладът също по този начин показва и " свръхизточниците ". Те са съвсем извънредно измежду най-богатите 0.1% от американците, съсредоточени са в браншове като финансите, застраховането и минното дело и генерират към 3000 тона въглеродно замърсяване годишно. В вероятност се счита, че хората би трябвало да лимитират своя въглероден отпечатък до към 2.3 тона годишно, с цел да се оправят с изменението на климата.

Петнадесет дни от приходите на домакинство от 0.1% от популацията генерират толкоз въглеродно замърсяване, колкото цялостен живот от приходите на домакинство от долните 10% ", сподели Джаред Стар.

Въздействието върху климата не зависи единствено от размера на приходите на хората, само че и от промишленостите, които ги генерират. Според отчета едно домакинство, което печели 980 хиляди $ от някои браншове на изкопаемите горива, да вземем за пример, ще се смята за свръхизточник. Авторите на отчета приканват политиците да премислят метода, по който употребяват налозите за справяне с климатичната рецесия.

Данъците върху въглеродните излъчвания, които са ориентирани към това, което хората купуват - храната, която ядем, колите, които караме, облеклата, които купуваме, санкционират непропорционално бедните, като в същото време оказват едва влияние върху извънредно богатите ", сподели Стар.

Освен това те пропущат част от благосъстоянието на богатите хора, което те изразходват за вложения, а не за закупуване на движимости. Вместо това държавните управления би трябвало да се съсредоточат върху налози, ориентирани към акционерите и вложенията, свързани с въглеродни излъчвания, се споделя в отчета.

“Въпреки че това ще бъде сложна политическа задача ", признава Стар, изключително като се има поради, че най-богатите нормално имат непропорционална политическа власт.

По света са предлагани доста хрумвания за данъчно облагане на въглеродните излъчвания, в това число изключителни налози върху фирмите за изкопаеми горива и налози върху благосъстоянието, само че малко от тях са политически жизнеспособни.

По думите на Кимбърли Никълъс - доцент по просвета за устойчивото развиване в университета Лунд в Швеция, която не е взела участие в отчета - изследването оказва помощ да се разкрие какъв брой тясно приходите, изключително от вложения, са свързани със замърсяването на планетата.

Понякога, когато се приказва за методите за справяне с климатичната рецесия, се приказва за надзор на популацията ”, твърди Марк Пол, политикономист от университета Рутгерс, който също не е взел участие в изследването.

“Подобни изследвания обаче осветляват голямата отговорност на богатите за генерирането и поддържането на климатичната рецесия ", сподели още той.

Марк Пол акцентира, че идентифицирането на основните настоящи лица, които стоят зад климатичната рецесия, е от значително значение за държавните управления, с цел да разработят политики, които да понижат замърсяването на планетата по обективен метод.

Разбира се, несъразмерното влияние на богатите върху климата надалеч не е проблем единствено на Съединени американски щати. В международен мащаб замърсяването на планетата от милиардерите е милион пъти по-голямо от това на междинния човек отвън най-богатите 10% в света, съгласно отчет от предходната година на организацията с нестопанска цел Oxfam.

В момента методът, по който работи стопанската система, е подобен, че тя взема пари и ги трансформира в замърсяване на климата, което дестабилизира живота на Земята. И това би трябвало да се промени радикално ", заключи Никълъс.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР