Народните представители приеха промените в Закона за държавния бюджет, отнасящи

...
Народните представители приеха промените в Закона за държавния бюджет, отнасящи
Коментари Харесай

Парламентът прие партийната субсидия да бъде 1 лев

Народните представители одобриха измененията в Закона за държавния бюджет, отнасящи се за партийните дотации. С препоръчаните промени се понижава държавната помощ на 1 лев от 1 юли до края на актуалната 2019 година. Причината за приемането на законопроекта е желанието на държавното управление да отговори на публичните упования, разясни шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова.

Годишната държавна дотация за политическите партии и обединения за 2019 година ще се преизчисли въз основата на действителните гласове, получени от съответната партия или коалиция, умножен по мярка от 11 лева за един получен автентичен глас за интервала от 1 януари до 30 юни 2019 година и в размер от 1 лева за интервала от 1 юли до 31 декември 2019 година С намаляването на партийните дотации от 11 лева на 1 лева за фактически получен глас ще се осъществят по-малко разноски от държавния бюджет за финансиране на активността на политическите партии и обединения.

Бюджетната спестовност за второто полугодие на 2019 година би възлязла в размер на 14,6 млн. лева За осъществяването на законопроекта няма да бъдат нужни спомагателни бюджетни средства. Фиксирането на дотациите в размер 1 лева за фактически получения от партията или обединението глас в годишен размер, считано от 1 юли 2019 година, ще понижи разноските по държавния бюджет и редуцираният разход на бюджета за второто полугодие ще бъде единствено 1 460 402 лева

При по този начин препоръчаната законова уредба общият размер на държавната дотация за политическите партии и обединения за една година при 44-ото Народно заседание би възлязла за последните две тримесечия на 2019 година в размер на 1 460 402 лева, гласят претекстовете на законовите промени.

Депутатът Йордан Цонев от Движение за права и свободи разяснява, че още от 2001 е подложен въпросът, като концепцията за държавна дотация е да се понижат зависимостите на партиите от бизнеса. От тогава се стартира с 1 лев на глас, напомни депутатът от Движение за права и свободи. В началото е непокътната опцията за спомагателни финансиране. Ефектът от общественото финансиране е доста сходен, съгласно Цонев. Забранено е финансирането от компании. Официално тези връзки са скъсани, счита той. Според него парите, които партиите получавали от бюджета, се харчели транспарантно. У нас имало тежък данъчен механизъм за надзор на изхарчените средства. Това трябваше да разбираем на медиите и обществото, посочи депутатът. В закона било записано защо могат да се харчат парите от дотацията. А референдумът за намаляването на дотацията бил върхът на популизма, по мнението му. В Европа финансирането е обществено през бюджета, добави Йордан Цонев.

Припомняме, че по- рано през днешния ден пред публицисти депутатът от Движение за права и свободи Делян Пеевски назова намаляването на дотацията на 1 лева прям, доста див популизъм и като контра предложи вместо 1, тя да стане 0 лв. и да се вкара американският модел на партийно финансиране. Предложението му беше подкрепено и от Йордан Цонев.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР