Над 80% от строителните дейности по реализацията на интерконектора Гърция-България

...
Над 80% от строителните дейности по реализацията на интерконектора Гърция-България
Коментари Харесай

Приключиха хидротестовете на 2/3 от трасето на интерконектора Гърция-България

Над 80% от строителните действия по реализацията на интерконектора Гърция-България са изпълнени към края на месец януари. Хидротестовете на територията на Гърция са напълно приключени, а процедурата към този момент напредва и по българската част от трасето, предава БГНЕС. 

Изпитанията на 4 от общо 11 сектора на територията на България към този момент са завършени. Така общият дял на изпълнени хидротестове доближава 2/3 от цялата дължина на трасето на газопровода. Хидравличните проби се извършват в наличието на представители на Главна дирекция " Инспекция за държавен механически контрол ". Процесът е основен за завършването на техническата част от плана - посредством тестванията се удостоверява механичната здравина и компактност на газопровода и се подсигурява, че инфраструктурата е подготвена за вписване като газово оборудване.

Всички 53 пресичания на към този момент съществуващи инфраструктурни уреди - пътища, автомагистрали, ж.п. линии и други, по метода на шнеково сондиране към този момент са завършени.

В края на януари е изпълнена и една от забавените доставки на кранове, нужни за създаване на крановите възли по трасето. Монтажните действия са стартирани неотложно, като към днешна дата над 30% от тях към този момент са приключени. Последната партида кранове от италианския снабдител се чака през февруари, като изпълнителят на строителните действия се е заел да обезпечи цялостна готовност на своите екипи, тъй че крановите възли да бъдат изпълнени оптимално бързо и при съблюдаване на всички професионални стандарти.

Паралелно с довършителните действия по линейната част на газопровода се работи и по наземните уреди, които също са част от контракта за строителство, доставка и планиране. Става въпрос за две газоизмервателни станции (ГИС) – при Стара Загора и Комотини, както и диспечерски център покрай Хасково. Географска информационна система Стара Загора е в напреднала фаза на осъществяване – над 70% подготвеност – като следва старт на хидравличните проби на площадковите тръбопроводи и уреди.

От началото на 2022 година сполучливо са извършени и интегрирани приемо-приемателните проби (FAT) на оборудването за системата за ръководство на софтуерния развой (SCADA) и съпътстващите системи за връзка, разбор и наблюдаване. Всички уреди на газопровода ще се ръководят и наблюдават автоматизирано от операторите на промяна с помощта на модерните системи за отдалечен надзор.

С оглед реализиране на заложената дата за въвеждане на интерконектора в комерсиална употреба – юли 2022 година, плановата компания работи интензивно по разновидности за оптимизация на периодите по оставащите административни и сертификационни процедури. Със съдействието на съответните институции това би разрешило редуциране на периодите сред предаването на готовия обект от страна на гръцкия реализатор и въвеждането на газопровода в употреба, ограничавайки въздействието на забавянията по контракта за строителство.

Проектът IGB е от основно значение за повишение на сигурността на доставките и за обезпечаване на диверсификация на източниците на природен газ за България и района на Югоизточна Европа. 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР