Над 34% повече са загиналите в ПТП за първото тримесечие

...
Над 34% повече са загиналите в ПТП за първото тримесечие
Коментари Харесай

С 34% повече са загиналите в катастрофи от началото на годината

Над 34% повече са починалите в ПТП за първото тримесечие на тази година по отношение на същия интервал от 2021 година Това ставя ясно от относителен разбор на Института за пътна сигурност (ИПБ) за пътнотранспортния травматизъм на България на равнище Европейски Съюз и Балкани, показан на вниманието на премиера Кирил Петков.

" Уважаеми господин Петков, през последните 10 години държавните институции са абдикирали от ръководството на сигурността на придвижването в България. С няколко мнения и разбори Ви информирахме, за бързо възходящия пътнотранспортен травматизъм през последните месеци. Действия от вашето държавно управление не бяха подхванати. Отказът от ръководство на риска от ПТП постоянно води до голям брой тежки произшествия, характеризиращи се с огромен брой убити и тежко ранени. Предоставяме ви разбор на данни на ЕК за починалите от ПТП който ни демонстрира, че са нужни незабавни дейности от българското държавно управление с цел да не допуснем тежки произшествия като тези край град Своге и на автомагистрала " Струма ", акцентират от ИПБ.

Институтът за пътна сигурност, като народен координатор за България на Европейската харта за пътна сигурност е изготвил обстоен относителен разбор на обстановката с повишаващите се равнища на пътнотранспортния травматизъм в България. Според разбора в относителен проект България " продължава да губи войната по пътищата " с по-високи темпове по отношение на междинните в Европейски Съюз и Балканите. " Ситуацията наподобява повече от смущаваща на равнище Европейски съюз - макар рестриктивните мерки на трафика в пандемията и намаляването на равнищата на починалите и ранените в целия Европейски Съюз през 2020 година, то през 2021 година България се отличава в отрицателна вероятност с 21% нарастване на починалите, като даже " водачът " в класацията по брой починали на милион население Румъния не демонстрира такова шоково повишаване на починалите спрямо 2020 година ", показват от ИПБ.

Според Института за пътна сигурност поради неналичието на устойчиви политики за пътна сигурност през последните 10 години България демонстрира минимален прогрес в това отношение на Балканите и в Европейски Съюз като цяло. Според данните за Балканите, по равнища на починали на милион население България още веднъж е измежду трите страни с най-голям риск да загинеш в ПТП дружно с Косово и Черна гора, които не са в Европейски Съюз и нямат достъп до европейско финансиране за повишение на пътната сигурност.

При формалната статистика в България за първото тримесечие за 2022 година се следи внезапен и непрекъснат растеж с над 25 души повече починали, 144 повече ранени и 110 повече тежки ПТП, или над 34% повече починали за първите три месеца на годината, по отношение на 2021 година

" Липсата на потенциал и схващане измежду българските политици да приложат на процедура правилата на Визия Нула води до това състояние България да затъва в безперспективност в областта на пътната сигурност и да се отдалечава от амбициозните цели на Европейски Съюз, които за интервала 2020-2030 година изискват понижаване освен на починалите с 50%, само че и на ранените ", акцентират от ИПБ.

Институтът за пътна сигурност упорства министър председателят Кирил Петков да реагира на влошаващата се обстановка с пътищата у нас и да предприеме незабавни дейности. " Оправданията на държавните институции виновни за сигурността на придвижването по пътищата с пандемията и увеличаващия се трафик са израз на изтощение и потенциал при ръководството на риска от ПТП. Доказателство за това са изнесените по горе данни на равнище европейски съюз ", декларират от ИПБ.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР