На редовно заседание, проведено чрез видео-конферентна връзка Комисията за противодействие

...
На редовно заседание, проведено чрез видео-конферентна връзка Комисията за противодействие
Коментари Харесай

Антикорупционната комисия внесе иск за отнемане на имущество за над 3 млн. лв.

На постоянно съвещание, извършено посредством видео-конферентна връзка Комисията за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добитото имущество (КПКОНПИ) взе решение за внасяне в Софийски градски съд на искова молба за лишаване на имущество на стойност 3 025 500 лева, оповестяват от Комисията.
Искът е против М. Т., която в интервала 02.02.2011 година до 25.03.2011 година, в съучастничество с И.Д., е получила сумата от 967 319 евро с левова равноценност 1 891 911 лева, като за задачата е направила документна машинация. Сумата съставлява провиснал банков заем от Българска банка за развиване (ББР) на компания „ М.Т.И-2000 “ ЕООД. Съучастникът на М.Т. бил акредитиран от представителя на компанията – бенефициент на заема, след което двамата съизвършители изготвили неистинен документи, които показали пред банката.
За М. Т. е открито също, че в интервала 18.03.2011 година до 02.06.2011 година незаконно е присвоила суми от сдружение, въз основата на нотариално заверено пълномощие, без да има съображение за това. Изтеглената сума от банкови клонове в столицата е в размер на 3 010 000 лева За обсебването в изключително огромни размери М. Т. е с повдигнато обвиняване от прокуратурата.
На днешното си съвещание Комисията одобри решение за определяне на спор на ползи във връзка с Румен Пачов – общински консултант в Общински съвет Сандански, мандат 2015 - 2019 година и член на Постоянната комисия по публичен ред, сигурност и превоз към този общински съвет. Пачов е регистриран и като едноличен търговец, с предмет на активност превоз и транспорт на пасажери. За интервала 2013 – 2018 година, притежаваните от него рейсове са обслужвали голям брой маршрутни линии от общинската пътна мрежа. Въпреки това, общинският консултант е взел участие в съвещание на непрекъснатата комисия по превоз и в приемане на предложение по отношение на одобряване на транспортна скица на Община Сандански, а по-късно и в съвещанието на Общинския съвет, като е дал своя вот „ за “ тази скица за транспорт на пасажери. Така е упражнил пълномощия в собствен частен интерес – част от автобусните линии са обслужвани по контракт от него самия, като едноличен търговец. Наложени са санкции с общ размер на 10 000 лева
Антикорупционната комисия е лишила имущество за 8 млн. лв. през 2019 година
По подготвеност на Съвет за електронни медии бе препратен сигнал с изказвания, че член на Управителния съвет на Българска национална телевизия за интервала 2017 – 2020 година е осъществявал ежеседмични пътувания в чужбина, като самолетните билети са били заплащани от частно сдружение с ползи в Българска национална телевизия. Комисията няма право да се произнася по подобен сигнал, защото съгласно ЗПКОНПИ лице, заемащо висша обществена служба е единствено генералният шеф на Българска национална телевизия, само че не и членовете на УС на националната телевизия.
Съгласно ЗПКОНПИ, спор на ползи поражда, когато лице, заемащо висша обществена служба, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно осъществяване на пълномощията или отговорностите му по работа. След формиране на производството, Комисията изисква и получава нужната информация и документи и се произнася с стимулирано документално решение в период до два месеца който може да бъде продължен еднократно до 30 дни. Решението предстои на обжалване или митинг по реда на Административнопроцесуален кодекс, като установяването на спор на ползи с влезнало в действие такова решение е съображение за освобождение от служба, с изключение на когато в Конституцията е планувано друго. Решенията на КПКОНПИ за определяне на спор на ползи, са неокончателни и подлежат на обжалване пред административните съдилища.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР