На Балканите се надига национализъм, цари корупция, медиите и правосъдието

...
На Балканите се надига национализъм, цари корупция, медиите и правосъдието
Коментари Харесай

Балканите губят почва под краката си, а Западът се прави, че всичко върви по план

На Балканите се надига шовинизъм, царува корупция, медиите и правораздаването са овладени. Дебнат спорове, а Западът усърдно си затваря очите и се прави, че всичко върви по проект. Без да вижда същинската заплаха.

Опасно успокоение " и " Нов старт за Балканите “ - по този начин са озаглавени две публикации, оповестени с една година разлика в списанието " Международна политика ". Тезите на създателя се оказват мъчително настоящи както през май 2020, по този начин и през май 2021. Томас Брай е дълготраен сътрудник на ДПА за Югоизточна Европа, а сега преподава публицистика и политика в разнообразни немски университети. Тук ще цитираме няколко пасажа от двете изявления.

В публикацията си " Опасно успокоение " създателят твърди, че Балканите в огромна степен са изчезнали от интернационалната политическа карта. Според него, на пръв взор това се е случило поради по-важните проблеми и рецесии, за които би трябвало да се грижат Съединени американски щати и Европейски Съюз. И в двете си публикации Томас Брай акцентира, че Западът разполага с доста личен състав на Балканите, само че това като че ли не оказва помощ: незабавно нужните политически импулси, концепции и визии за решаването на многочислените спорове там просто липсват, установи той.

Надига се шовинизъм, царува корупция

Авторът твърди, че по този начин наречената „ огромна политика “ към този момент просто не вижда какво се случва отвън полезрението ѝ. А там, написа той, напреженията сред обособените нации се изострят, надига се шовинизъм, царува корупция, медиите и правораздаването са овладени, младежта е индоктринирана. В тази рискова преплетеност дебнат нови, може би даже въоръжени спорове, счита Томас Брай.

„ Политическите елити във всички страни от района злоупотребяват с историята, с цел да „ потвърдят “, че тяхната нация сякаш е жертва, а по този метод да реализират политическо хомогенизиране на популацията против съседите. В момента членката на Европейски Съюз България излиза с рисковани исторически причини, с цел да блокира доближаването на Северна Македония с Брюксел, което всички желаят. “

Авторът цитира и други образци от Балканите, като слага акцент върху възходящото съветско въздействие: „ Навсякъде в района водещи политици взимат като образец за подражателство съветския президент Владимир Путин. “

Тази мисъл създателят доразвива в другата своя публикация „ Нов старт за Балканите “, където обръща внимание на по този начин наречените „ мощни мъже “, които към този момент от десетилетия държат властта в редица балкански страни и просто симулират промени, тъй като същинската рационализация би заплашила властта им. С тях си взаимодействат западни политици, които идват и си отиват и нормално се задоволяват с привидните триумфи, за които балканските водачи им приказват, написа той.

Тази идея катастрофира

В публикацията си „ Опасно успокоение “ Томас Брай в детайли проучва тази наклонност: „ Едни и същи политици са на власт в района към този момент от десетилетия, а Европейски Съюз и Съединени американски щати до момента ги третират като сътрудници за промени, демократизация и рационализация в техните страни – въпреки че тези политици в действителност са сърцевината на проблемите. Западните страни са им развързали ръцете да работят умерено в техните страни, само че чакат от тях в подмяна да проявят подготвеност за съдействие и да понижат напрежението със съседите. Но тази идея катастрофира. А Западът все пак се преструва, че нещата вървят по проект. Най-важното мир да има. “

Авторът разказва и резултатите от неуспеха на тази политика: „ Според всички интернационалните показатели и ранглисти, страните от района година след година губят почва под краката си във връзка с корупцията, свободата на словото и медиите, самостоятелното правораздаване и функциониращите държавни институции. Като директно следствие от това хората към този момент не виждат средносрочна вероятност за себе си. Вече от доста години Югоизточна Европа страда от същинска вълна на всеобща емиграция. Напускат най-много младите и образованите. “

Във втората си публикация „ Нов старт за Балканите “ Томас Брай написа по същия въпрос: „ Докато Германия наема лекари, медицински сестри и IT-специалисти от балканските страни, здравното обслужване в тези страни, което така и така боледува, е застрашено от същински колапс. (…) В същото време на властниците на Балканите им е надалеч по-лесно да управляват останалите в родината хора, които неведнъж са по-ниско образовани и нерядко са пристигнали в градовете от провинцията - за разлика от изселилите се сериозни интелектуалци. “

Европейски Съюз и Съединени американски щати нямат право да си затварят очите

В публикацията си „ Опасно успокоение “ създателят добавя: „ Останалите в родината си не престават да получават нови дози националистическа мотивация от политическите си водачи, с цел да сплотят редиците си под тяхно управление. Защото само личният политически хайлайф бил сякаш в положение да избави сънародниците от злото, с което ги заплашват съседите от други националности. “

След като дава образци от Босна и Херцеговина и написа за напрежението сред Сърбия и Косово, Томас Брай се връща към рецензиите си, ориентирани към Запада: „ Политиката в този район, който неведнъж с неуважение се афишира за „ заден двор “, усърдно отглежда упоменатите спорове и закани, а Европейски Съюз и Съединени американски щати просто нямат право да си затварят очите. Защото Русия към този момент от доста време гледа на Югоизточна Европа като на значима сцена в геополитическите си битки. За тази цел Москва вложи доста пари и човешки запаси, с цел да завоюва борбата за мозъците в локалния медиен ландшафт. “
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР