. На 5-ти октомври руската космическа агенция оповести план за

...
. На 5-ти октомври руската космическа агенция оповести план за
Коментари Харесай

Роскосмос се опитва да изкопира СпейсЕкс, но дали ще успее?

. На 5-ти октомври съветската галактическа организация оповести проект за основаването на възвръщаема ракета на име “Амур ”. Представена под надслова “безотказна като автомат Калашников ”, ракетата съставлява копие на американската “Фолкън 9 ”. Мнозина към този момент показаха песимизъм, че сходно на останалите съветски планове в бъдеще несвършено време, по този начин и “Амур ” едва ли в миналото ще напусне чертожната дъска… 

Съгласно показаните проекти на уеб страницата на Роскосмос, ракетата ще има обтекател с по-голям диаметър от този на главното ядро. Първата степен ще е възвръщаема и ще е оборудвана с крачета за приземяване. Всяка първа степен би трябвало да е в положение да лети до 10 пъти по време на първичната фаза на употреба, а по-нататък до 100 пъти. Звучи ли ви познато? На мен също. 

Е, има и някои разлики сред “Фолкън 9 ” и “Амур ”. Ракетата на СпейсЕкс работи на керосин и О2, до момента в който “Амур ” е замислена да е на метан. “Фолкън 9 ” има девет мотора на първата степен, а съветският аналог – пет. И до момента в който Илон Мъск е усъвършенствал кацанията върху плаваща океанска платформа, руснаците ще разчитат “Амур ” да се завръща върху наземна площадка наоколо до космодрума Восточний. 

Най-голямата разлика, естествено, е че “Фолкън 9 ” е настояща ракета, която последно хвърча през вчерашния ден. Ракетата “Амур ”, сходно на множеството други съветски галактически планове, е описвана чрез обичаната на всички ни парченце “ще ”. 

Единственото евентуално преимущество на “Амур ” е, че в случай че някой ден влезе в употреба, тя ще е на цена от $22 милиона при товароподемност от 10.5 тона до ниска околоземна орбита. За съпоставяне цената на нова ракета на СпейсЕкс е $62 милиона, а на към този момент използвна – $50 милиона. 

Някои специалисти обаче споделят, че това преимущество не е доста несъмнено. Журналистът Ерик Бъргър от Арс Текника да вземем за пример обръща внимание на обстоятелството, че “Амур ” ще бъде подготвена (ако въобще приемем, че ще стане готова) чак през 2026-та година. Пазарът на сателитните изстрелвания е прекомерно динамичен и никой не може да планува какво ще е неговото състояние след шест години. Очаква се обаче метановата система за изстрелвания на СпейсЕкс “Старшип ” да е в напреднал стадий на употреба, а тя ще е с изцяло възвръщаеми съставни елементи. “Фолкън 9 ” е с възвръщаеми обтекатели и първа степен, само че втората степен се изхвърля след полет. “Амур ” също ще е единствено отчасти възвръщаема, като единствено първата степен ще се употребява наново. Напълно е допустимо през 2026-та година на пазара да няма нужда от отчасти възвръщаеми ракети… 

Това, което Роскосмос показа като проект, единствено и само удостоверява, че в региона на ракетостроенето Русия изостава от Съединени американски щати към този момент с 15 години. Напомням, че СпейсЕкс за пръв път оповести, че се работи по ракетата “Фолкън 9 ” през 2005-та година. Тоест съветската галактическа организация, която до момента е пренебрегвала възвръщаемите технологии (и в лицето на Рогозин даже ги е оплювала като непрактични и прикриващи практиките на дъмпинг), най-накрая съзрява за тях. И стартира от нулата – т.е. от мястото, където СпейсЕкс бе през 2005 година

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР