Миналата седмица стана ясно, че правителството продължава забраната за внос

...
Миналата седмица стана ясно, че правителството продължава забраната за внос
Коментари Харесай

Производителите на олио са на ръба. Цените


Миналата седмица стана ясно, че държавното управление продължава възбраната за импорт на евтин украински слънчоглед до края на годината. Това значително затруднява родните производители. Може да се стигне до краткотрайно затваряне на някои фабрики поради липса на първични материали, сподели пред businessnovinite.bg Яни Янев, ръководител на Сдружение на производителите на растителни масла, пише businessnovinite.bg.

По думите му цената на суровините се дефинира от външния пазар. " Преди 10 години България беше огромен експортьор на слънчоглед. Изнасяхме по 1,3 тона. Това накара доста хора да вложат пари в огромни мощности и да вземат участие с продажби на открито. Цените на външните пазари започнаха да падат, последваха ги и цените у нас. Съответно българските земеделски производители отхвърлят да продават слънчогледа на тези цени. В същото време не може да се внася и суровина на пазарни цени от Украйна. Така производителите на олио са в патова обстановка ", добави Янев.
-->
Въпреки всичко по думите му цената на олиото за крайния консуматор за момента няма да пораства. До въвеждането на възбраната за импорт на украински слънчоглед у нас са влезнали към 460 хиляди тона при годишна продукция от 2 милиона тона, а предходната година размерът е бил още по-голям – към 800 хиляди тона. На страната ни е нужен импорт на слънчоглед от порядъка на най-малко 1.5 млн. тона годишно, споделя още специалистът. По думите му за страната ни е от основно значение да усили износа на крайни артикули - слънчогледово олио, и да заявоюва нови пазара.
Източник: standartnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР