Макар че първоначално се говореше, че космическият телескоп на НАСА

...
Макар че първоначално се говореше, че космическият телескоп на НАСА
Коментари Харесай

„Джеймс Уеб“ засече на Юпитер вятър, по-бърз от ураган от категория 5

Макар че в началото се говореше, че галактическият телескоп на НАСА " Джеймс Уеб " (JWST) ще разкрие най-далечните хоризонти на Вселената - и това сигурно е по този начин - някои от най-прекрасните фотоси на обсерваторията в действителност са от нашата лична Слънчева система.


С позлатения си кошер от огледала и инфрачервено съоръжение, като да вземем за пример камерата за близкия инфрачервен набор (NIRCam), галактическият телескоп " Джеймс Уеб " ни срещна още веднъж със зашеметяващото място, което назоваваме собствен дом, карайки ни да се усещаме по този начин, като че ли виждаме нашите планетарни съседи за първи път. Той даже ни предложи затрогваща панорама към нежните пръстени на Нептун - нещо, което не е правено от 30 години.

Но учените оповестиха, че като се изключи че ни оферират нов взор към Слънчевата система, изображенията на JWST на нашето галактическо съседство ни дават и нови данни за планета, която смятахме, че познаваме сносно: Юпитер.

Снимките, които обсерваторията направи на газовия колос предходната година, съумяха да ни покажат напълно нови неща за неговите луни, атмосфера и пръстени. (Да, Юпитер също има пръстени!) По принцип, откакто прегледа изображенията, които JWST снима на Юпитер през 2022 година, екип от откриватели разбра, че на планетата има високоскоростен реактивен поток, който се разгръща на повече 4800 км и се движи със скорост от към 515 км/ч.

" Това изцяло ни изненада ", споделя Рикардо Уесо от Университета на Страната на баските в Билбао, Испания, и водещ създател на публикацията, описваща откритията. " Удивително е за мен, че след години на следене на облаците и ветровете на Юпитер от многочислени обсерватории, към момента имаме какво да научим ", сподели в изказването Лий Флетчър от Университета в Лестър, Обединеното кралство, участник в новото проучване.

Какво може да значи това?

Според екипа новооткритото струйно течение на Юпитер, което се движи със скорост към два пъти по-голяма от тази на вихър от пета категория на Земята и се намира тъкмо над екватора, може да хвърли известна светлина върху бурната атмосфера на планетата. Всъщност всички тези фотоси на Юпитер от 2022 година могат да оказват помощ на откривателите да създадат заключения за това какво се случва в небето на кайсиево-прасковеното кълбо.

" Това, което постоянно сме виждали като размазани мъгли в атмосферата на Юпитер, в този момент наподобява като ясни черти, които можем да проследим дружно с бързото въртене на планетата ", споделя Хуесо.

Юпитер е прочут с рисковите си метеорологични условия; може би сте чували за Голямото алено леке на Юпитер, да вземем за пример, което е безкрайна, голяма стихия, толкоз голяма, че се вижда от нашата позиция на Земята с елементарен остарял оптичен телескоп. И, което е значимо за научните проучвания, атмосферата на Юпитер е многопластова, сходно на земната. Това значи, че скоростта напразно в другите пластове евентуално способства за бурния климат на гигантската планета.

Самата извънредно бърза бликам е ситуирана на към 40 км над облаците на планетата.

" Юпитер има комплициран, само че повтарящ се модел на ветрове и температури в екваториалната си стратосфера, високо над ветровете в облаците и мъглите, измерени при тези дължини на вълните ", споделя Флетчър. " Ако силата на тази нова бликам е обвързвана с този колебаещ се стратосферен модел, можем да чакаме, че струята ще варира доста през идващите две до четири години. Ще бъде в действителност вълнуващо да проверим тази доктрина през идващите години. " /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР